Oppo R9 и R9 Plus се смартфони од средно-високата класа кои имаат предна камера со 16 MP


Кинескиот производител ги претстави своите два модели од средно-високата класа, кои се веројатно првите во светот со подобра или барем подеднакво добра предна отколку задна камера и се директно насочени кон селфи ентузијастите. Одлуката на Oppo искрено воопшто не ме чуди – поголемиот процент на фотографии на социјалните мрежи се селфија. Ваквиот чекор сигурно нема да направи ништо за да се намали тој тип на фотографии, но барем ќе направи да изгледаат поубаво. Имено и кај двата телефони предната камера има 16 MP со леќа со f2.0 бленда, додека задната кај R9 има сензор со 13 MP и f2.2 бленда, што значи дека барем на хартија, предната треба да е за класа подобра, а кај R9 Plus задната има 16 мегапиксели и тоа со сензор на Sony. Останатите спецификации кај двата модели се различни – обичниот R9 има 5,5 инчен AMOLED дисплеј со Full HD резолуција, MediaTek Helio P10 чип со четири јадра на 2.0 GHz и четири на 1.0 GHz, 4 GB рам и 64 GB простор за складирање податоци со можност за зголемување преку micro SD. R9 Plus ...
| | веќе видена | слични

Apple конечно го претстави долгоочекуваниот 4-инчен iPhone SE, помала верзија на iPad Pro и уште неколку софтверски новитети. Let us loop you in беше називот на евентот на кој Apple ги откри новитетите на кои инжинерите на оваа компанија работеле во изминатите неколку месеци. Прв на бината се појави Тим Кук кој не пропушти да се осврне на големиот скандал кој пред неколку месеци ја потресе компанијата, а тоа е случајот кога Apple влезе во директен конфликт со амерканските власти поради заштитата на податоците на корисниците. Тим Кук јасно даде до знаење дека кога е во прашање приватноста, Apple секогаш ќе биде на страната на корисниците. После Кук, се појави Лиса Џексон која ја претстави улогата на Apple во чувањето на околината и заштедата на енергијата. Конкретно, беше претставен Apple Liam, систем кој настојува да ги рециклира сите неупотребливи уреди на Apple. Се зборуваше за апликациите Research Kit и Health со кои Apple сака научните истражувања на полето на здравството да ги направи поефективни. ...
| | веќе видена | слични

Ако претходната конференција на Apple беше фокусирана на големите уреди, сега на најновата, компанијата се фокусираше на моќ спакувана во помалку инчи. Apple ги претстави новиот 4-инчен iPhone, помал iPad Pro и iOS 9.3 на својата Worldwide Developers Conference во Сан Франциско. Новиот iPhone SE е всушност помала верзија на iPhone 6S. Телефонот доаѓа со истиот 64-битен А9 процесор и M9 процесор како и поголемата верзија, но со екран од само 4-инчи. Има 12 MP камера која може да снима 4К видео и за разлика од претходниот 4-инчен телефон, побрза LTE и Wi-Fi мрежа. Интересно е тоа што, иако апликациите се поголеми од претходно, а и фотографиите и видеата се со поголема резолуција, Apple се одлучи основната верзија на телефонот да доаѓа со 16 GB слободен простор, што за телефон кој чини 400 долари се чини е премалку. Вториот уред со помали димензии, но ист хардвер, е iPad Pro кој со 9,7 инчи сега доаѓа во големина на обичен iPad. Се чини дека Apple се обидува да го „размрда“ iPad-пазарот, но барем засега, ...
| | веќе видена | слични

Покрај iPhone SE, на вчерашниот настан Apple претстави уште еден уред кој е вреден за нашето внимание. Да се запознаеме со iPad Pro 9.7.... Новиот модел е всушност како компактна верзија на оригиналниот iPad Pro, кој доаѓаше со 12,9 инчен екран на допир. Дизајнот останува ист, со алуминиумско куќиште и стаклен преден дел, со тоа што новиот модел е значително полесен од поголемиот iPad Pro. Екранот е со Retina резолуција од 2048 x 1536 пиксели, и до 40% помалку рефлективен од iPad Air 2. Уредот работи на iOS 9.3, а доаѓа со Night Shift мод за екранот кој ја филтрира сината светлина, која смета при заспивање навечер. Покрај тоа, имаме поддршка за Apple Pencil и Smart Keyboard. Процесорот е Apple A9X, најмоќниот мобилен процесор на компанијата досега, надополнет со простор за складирање на податоци од 32 гигабајти кај основната верзија. Камерата е со резолуција од 12 мегапиксели, True Tone блиц и можност за снимање на 4K видеа, како и slow-motion видеа со 240fps. Предната камера е со резолуција од ...
| | веќе видена | слични

iPad Pro е ѕвер од таблет - одличен екран, Apple Pencil и Smart тастатура, мулти-таскинг можности и хардвер. Доволно моќен е да снима со 4K резолуција, преголем е, но вреди. Ја има истата моќ како 12.9-инчениот iPad Pro, но дисплејот му е намален на 9.7-инчи. Се е тука како од претходниот модел - алуминиумска конструкција на дизајнот, четирите звучници и сензорот за отпечатоци вграден во home копчето. За разлика од постариот брат, 9.7-инчениот iPad Pro ќе биде достапен во четири бои – сребрeна, сива, златна и розе-златна. Од предната страна на iPad Pro имаме 2048×1536-pixel Retina дисплеј, кој испушта за 40% помалку рефлексија од дисплејот на iPad Air 2. Хардверот овде е составен од A9X процесорот на Apple, кој е најмоќниот мобилен процесор во моментов. Apple ставил задна камера од 12MP со True Tone LED блиц, може да снимате 4K видео, забавени снимки со 240 fps, 63MP панорами, имате опција за Live Photos, при што сликите имаат одличен квалитет. Од предната страна имате камера со 1.2MP. 9.7-инчениот iPad Pro ...
| | веќе видена | слични

Епл ја претстави преработената верзија на својот четири инчен iPhone 5S, или новиот iPhone SE. Тој е најмалиот паметен телефон во досегашната постава на компанијата и е првиот паметен телефон со помал екран од 4,7 инчи, откако iPhone 6 беше објавен во септември 2014 година. iPhone 5S има слична форма на iPhone 5S од 2013 година, со метално куќиште, екран на допир и флеш камера. Телефонот ќе биде достапен во црна, бела, златна и розова маска. Иако надворешноста на телефонот наликува на iPhone 5S, од внатре е сличен со iPhone 6S, користејќи Епл A9 процесор, со NFC чип, 12-мегапикселна камера. iPhone SE има двојно повеќе моќ на процесирање и четири пати поголеми графички перформанси во споредба со iPhone 5S, како и подолго траење на батеријата. Паметните телефони со поголеми екрани се покажаа популарни и им овозможија на произведителите да додадат повеќе функции. iPhone SE ќе биде пуштен во продажба на 31 март, со можност за нарачки од 24 март и ќе чини 399 долари.
| | веќе видена | слични

Apple вчера го претстави својот нов и евтин смартфон iPhone SE, а дел од настанот беше и роботот Liam кој е дел од проектот Environment. Станува збор за проект кој се базира на рециклирање на постоечките уреди на Apple за да се заштеди на ограничените ресурси, а дел од неа е и Liam кој е дизајниран за да ги расклопува смартфоните за да ги подготви компонентите за рециклирање. Роботот Liam ги спасува кобалтот и литиумот од батериите, ги спасува златото и бакарот од камерата, како и среброто и платината од матичната плоча. Во моментот, Apple не се уште не ги користи рециклираните материјали за производство на нови уреди, но тоа е долгорочниот план на компанијата. Loading the player...
| | веќе видена | слични

Епл ја потврди лошо чуваната тајна: ќе почне со продажба на 4-инчен телефон наречен iPhone SE. Цената од 399 долари за верзијата од 16 гигабајти е најниската цена на компанијата за нов телефон. 64-гигабајтната верзија ќе чини дополнителни 100 долари. Нарачките почнуваат за некој ден, а телефонот изгледа како Ајфон 5S кој беше објавен во 2014-та година, но го има истиот процесор и графички перформанси како Ајфон 6S моделот. На настанот беше објавена и нова верзија на iPad Pro од 9,7 инчи, кој ќе чини од 599 до 899 долари.
| | веќе видена | слични

На вчерашниот настан, Apple презентираше повеќе нови уреди, од кои најзначајни беа iPad Pro со големина од 9,7 инчи и новиот, помал iPhone SE. Да погледнеме.... Единственото нешто кое не беше откриено вчера е што точно значи SE ознаката, иако претпоставуваме дека е Special Edition. Новиот модел доаѓа со компактен, 4 инчен екран на допир и дизајн скоро идентичен на iPhone 5 и iPhone 5s, со тоа што има неколку нови бои, од кои и златната и rose gold варијантите изгледаат одлично. Промените кај овој модел се под хаубата - добиваме Apple A9 процесор со M9 ко-процесор, односно истиот хардвер што доаѓа кај iPhone 6s. Многумина ќе бидат разочарани од недостатокот на 3D Touch екран, но барем е задржана одличната 12 мегапикселна камера со поддршка за Live Photos, како и NFC и Apple Pay опциите. Споредено со iPhone 5s, добивате 2 пати побрз процесор и до 3 пати побрз графички процесор. Камерата поддржува снимање во 4K видео и тоа се сите детали кои засега беа откриени. Официјално, цената на новиот iPhone SE е 399 ...
| | веќе видена | слични

"Let us loop you in" беше името на настанот, со кој Apple ги откри новитетите на кои работи минатите месеци... На овој настан Apple ги претстави 4 инчениот iPhone SE и новиот помал iPad Pro. iphone SE е најмоќниот 4 инчен телефон на светот, кој функционира со A9 процесор, со што е два пати побрз од iPhone 5S, има задна камера со 4K резолуција и опција за Live Photos. Почетната цена на SE моделот на американски пазар е 399 долари, за моделот со 16GB меморија, а ќе започне со достава уште од идната недела. Претставен е помалиот брат на iPad Pro исто така, со дијагонала од 9,6 инчи. Кај новиот Pro се става акцент на True Tone технологијата, која ги прилагодува боите на дисплејот, со опкружување на просториите во кои што се наоѓа корисникот. Pro работи со A9X процесор, има дополнителна тастатура, Apple Pencil, и ова е прв пат iPad да пристигне во розе-златна варијанта. Почетната цена на 9-инчениот Pro изнесува 599 долари со 32GB внатрешна меморија, а поголемиот Pro со 256GB ќе има цена од 1099 долари. Тим Кук ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 202 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 219 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 102 | | | веќе видена

Работодавачите во чии компании работеле повредените или загинатите во сообраќајната несреќа кај Ласкарци треба овие случаи да ги пријават во Државниот ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Oppo R9 и R9 Plus се смартфони од средно-високата класа кои имаат предна камера со 16 MP

Од:
До кого (е-маил):
Порака: