Михајло Апостолски ќе се исправи кај Континентал, а Пере Тошев кај МНТ

Пет нови споменици ќе го добијат своето место во градот. Тие ќе бидат донација од Здружението на Егејци од Лерин, а предлозите за нивното поставување вчера се најдоа на дневниот ред на 95-та седница на Советот на општина Центар кој треба да одлучи за изведбата и нивното поставување. Според предложените точки, спомен-обележја треба да добијат Генералот Михајло Апостолски, Никола Петров Русински, Пере Тошев, Андон Лазов Јанев и Света Лидија Македонска. Генералот Михајло Апостолски треба да биде поставен на клучката кај хотелот Континентал. Тој е првиот генерал во историјата на Македонија, а бил командант на главниот штаб на Народноослободителната војска и дал особен придонес во антифашистичката борба. Никола Петров Русински ќе биде поставен кај Македонскиот народен театар, пред влезот на подземните гаражи. Тој бил македонски социјалист, учесник во македонското револуционерно движење и војвода на Македонската револуционерна организација. Бил близок соработник на Гоце Делчев, Васил Главинов и на други истакнати ...
| | веќе видена | слични

Планираниот неокласичен изглед на зградата на ЕВН и ЕЛЕМ на плоштадот Македонија излезе во јавноста. Во име на двете компании, државните електрани се обратија до општина Центар да ја смени соодветната програма за место сегашната комбинација од мермер и стакло зградата да добие елементи од архитектонскиот стил типичен за проектот Скопје 2014-та. „Објектот се наоѓа во непосредна близина на Порта Македонија. Сметаме дека со новото фасадно обликување објектот ќе добие репрезентативност, усогласување со контекстот и подобрување на енергетска ефикасност и заштеда во однос на одржување на објектот“- се вели во дел од барањето на генералниот директор на АД ЕЛЕМ, Дејан Бошковски до Градоначалникот на општина Центар, Владимир Тодоровиќ. Освен нов изглед на зградата на ЕВН и ЕЛЕМ, за очекување е центарот на Скопје ќе добие уште пет споменици. Обележје на генералот Михајло Апостолски да се постави на кружниот тек кај хотелот Континентал. Револуционерот Никола Петров Русински да се постави на влезот на подземната ...
| | веќе видена | слични

Наспроти досегашната практика да се поставуваат споменици во строгиот центар, наредната година е планирано нови пет да се издигнат во поширокото централно подрачје - кај Македонската опера и балет, кај Сајмиште и во околината на МРТ. Иницијативата е на Здружението за духовно обединување на сетинци, попадинци и крушорадци од Лерин во Македонија-Скопје. Оттаму ќе ја финансираат и изработката - преку донации и спонзорства што самостојно ќе ги обезбедат. Обележја во бронза ќе добијат генерал Михајло Апостолски, командант на Главниот штаб на НОБ и член на Президиумот на АСНОМ, револуционерот Никола Петров-Русински, војводата Пере Тошев, македонскиот комита и револуционер Андон Јанев-Ќосето, како и света Лидија Македонска. Таа е прва покрстена Македонка од апостол Павле. Предлог-одлуката вчера се најде на седница на Советот на Општината Центар. Иницијативата е појаснета со поддршка на с` што се гради во главниот град и во Центар. - Така се поттикнува македонската самосвест, се јакнат моралот и духот на нацијата. ...
| | веќе видена | слични

Пет нови споменици ќе се поставуваат во центарот на градот. Општина Центар вчера го изгласа барањето на Здружението на Сетинци и Попадинци од Лерин од Македонија за поставување нови споменици. На кружниот тек, кај хотелот "Континентал" ќе стои споменик на Михајло Апостолски, а кај Македонскиот народен театар ќе бидат поставени споменици на Никола Петров - Русински и Пере Тошев. Споменик на света Лидија Македонска ќе стои на плоштадот Света Богородица, спроти споменикот на апостолите Петар и Павле. Света Лидија Македонска била првата личност што била крстена од апостолот Петар на европска почва. Кај зградата на Македонската телевизија ќе биде поставен Андон Јанев - Ќосето. Колку чинат спомениците, од Општината не кажуваат, но појаснуваат дека за нив пари од буџетот нема да се трошат, бидејќи се донација од Здружението на Сетинци и Попадинци од Лерин од Република Македонија. (А.А.)
| | веќе видена | слични

Во Центар ќе се постават уште пет нови споменици, одлучи вчера општинскиот Совет. Спомениците ќе се постават по иницијатива на Здружението на Сетинци и Попадинци од Лерин во Македонија, кои бараат споменик на генералот Михајло Апостолски, на Никола Русински и Пере Тошев, на Света Лидија Македонска, која според Библијата е првата покрстена Македонка, како и споменик на Антон Јанев-Ќосето. Најавено е дека иницијаторите ќе бидат и донатори на спомениците. Од каков материјал ќе бидат изработени, со колкави димензии и во каква положба, се' уште не е познато. Засега само се утврдени локациите за нив. Предвидено е споменикот на генерал Апостолски да биде кај кружниот тек кај „Континентал“, во близина на МНТ резервирани се две локации, едната за споменикот на Русински, а другата за Пере Тошев. Споменикот на Ќосето е планирано да се постави кај зградата на МРТВ, а на плоштадот „Пресвета Богородица“ е резервирано место за споменикот на Света Лидија Македонска. (Дс.Т.)
| | веќе видена | слични
3 копии

Во централното градско подрачје во чест на истакнати македонски личности треба да се изградат уште 5 нови спомени обележја.Општина Центар планира да изгради споменици на Генералот Михајло Апостолски, на револуционерите Никола Петров Русински, Пере Тошев и Андон Јанев Ќосето. Локалните власт планираат да изградат споменик и на првата Македонка која го преминала во христијанската вера Света Лидија Македонска. Советот на Општина Центар денеска на својата95-та седница треба да ги разгледа предложите на градоначалникот Владимир Тодоровиќ и да одлучи за изградбата на овие спомен обележја.
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 132 | | | веќе видена

До вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи со променлив интензитет. Пообилни врнежи од снег ќе има во недела и вторник и ќе се ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето ...
сите 118 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Џузепе Конте потврди дека младиот новинар Антониo Мегализи им подлегнал на повреди здобиени за време на нападот на божиќниот панаѓур во ...
сите 137 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ја посети Македонска Каменица, при што одржа средба со членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Во својот говор пред ...
сите 380 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев е уверен дека има поддршка од пратениците за да се заврши процесот на уставни измени и да се имплементира Договорот од Преспа „Видовте ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Михајло Апостолски ќе се исправи кај Континентал, а Пере Тошев кај МНТ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: