ЗАВРШИ ФУДБАЛСКАТА СЕЗОНА: Вардар го доби пехарот за новата титула (ФОТО)


„Црвено-црните“ ја одбранија титулта во фудбалскиот шампионат, а денеска ја добија наградата за освоеното прво место Фудбалерите на Вардар ја завршија сезоната со реми против Силекс, но уште претходно беше познато кој тим ќе дојде до титулата, па немаше многу притисок во однос на тоа дали ќе биде добиен овој натпревар. Вардарци денеска го очекуваа пехарот за новата титула така што тие и следната сезона ќе бидат дел од квалификациите за Лигата на шампионите. Покрај Вардар место во Европските купови има и за освојувачот на Купот на Македонија, Пелистер како и за Шкендија и за Работнички кои беа веднаш зад лидерот. Овие три екипи ќе се најдат во квалификациите за Лигата на Европа. ФК Вардар - ФК Силекс, 36 коло прва МФЛ, пехарот за изминатата сезона во витрините на вардарци (ФОТО) Првата лига ја напуштаат екипите на Брегалница и на Македонија Ѓорче Петров, додека Шкупи на 4 и на 7 јуни ќе игра бараж за опстанок против екипата на Новаци. ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА НА МАКЕДОНИЈА РЕЗУЛТАТИ ОД 36. КОЛО БРЕГАЛНИЦА - ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што е познато, на самиот ден на ждрепката, тимовите се делат во четири групи, и ќе се намали изборот на екипи кои што може да му бидат противник на "црвено-црниот" тим Познати се сите можни противници на актуелниот шампион на Македонија, тимот на Вардар, во 2. квалификациско коло од Лигата на шампионите, кое ќе се игра на 11/12 односно на 18/19 јули. Избраниците на Гоце Седлоски ќе го дознаат својот противник на 19 јуни, за кога е закажана ждрепката за првото и второто квалификациско коло од најпрестижното клупско натпреварување. Како што е познато, на самиот ден на ждрепката, тимовите се делат во четири групи, и ќе се намали изборот на екипи кои што може да му бидат противник на "црвено-црниот" тим. Вардар во 2. квалификациско коло може да игра против некои познати противници како што се АПОЕЛ со кој играше пред две сезони во квалификациите. Еден од можните противници е и тимот на Марибор со кого шампионот на Македонија одигра пријателска средба минатото лето на подготовките во Хрватска. Еве ги сите ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот старо-нов фудбалски првак Вардар во новата сезона на меѓународната сцена ќе стартува од второто квалификациско коло во Лигата на шампионите. Kако потенцијални кандидати за противници на македонскиот првак Вардар на стартот од ова натпреварување во групата на национални прваци се кипарскиот АПОЕЛ, словенечкиот Марибор, српскиот Партизан, хрватската Риека... Ждрепката за двојките од оваа елиминаторна рунда е закажана за 19 јуни во Нион, а натпреварите ќе се играат на 11/12 јули - првите мечеви и на 18/19 јули - реванш-средбите. На комплетниот список со можни противници на Вардар во 2. квалификациско коло се наоѓаат следните екипи: Селтик (Шкотска), Салцбург (Австрија), Kопенхаген (Данска), Лудогорец (Бугарија), БАТЕ Борисов (Белорусија), Легија Варшава (Полска), АПОЕЛ (Kипар), Марибор (Словенија), Kарабах (Азербејџан) Малме (Шведска), Астана (Kазахстан), Партизан (Србија), Риека (Хрватска), Розенборг (Норвешка), Шериф Тираспол (Молдавија), Хапоел Бер-Шева (Израел) и Хафнарфјардур (Исланд). Сепак ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Познати се сите можни противници на Вардар во 2. квалификациско коло од Лигата на шампионите, кое ќе се игра на 11/12 односно на 18/19 јули. Ждрепката ќе биде одржана во Нион на 19 јуни. Како што е познато, на самиот ден на ждрепката, тимовите се делат во четири групи, и ќе се намали изборот на екипи кои што може да му се паднат на „црвено-црниот" тим. Вардар во 2. квалификациско коло може да игра против некои познати противници како што се АПОЕЛ со кој нашиот тим играше пред две сезони во квалификациите. Еден од можните противници е и тимот на Марибор со кого шампионот на Македонија одигра пријателска средба минатото лето на подготовките во Хрватска. Еве ги сите можни противници на Вардар во 2. квалификациско коло. Селтик (Шкотска), Салцбург (Австрија), Копенхаген (Данска), Лудогорец (Бугарија), БАТЕ Борисов (Белорусија), Легија Варшава (Полска), АПОЕЛ (Кипар), Марибор (Словенија), Карабах (Азербејџан) Малме (Шведска), Астана (Казахстан), Партизан (Србија), Риека (Хрватска), Розенборг (Норвешка), Шериф ...
| | веќе видена | слични

Фудбалскиот клуб Вардар веќе ги знае можните противници за 2. квалификациско коло од ЛШ за идната сезона. Натпреварите се закажани за 11 и 12 јули и 18 и 19 јули. Следен чекор е ждрепката која ќе се одржи во Франција на 19 јуни. Вардар во 2. квалификациско коло може да игра против некои познати противници како што се АПОЕЛ со кој нашиот тим играше пред две сезони во квалификациите. Еден од можните противници е и тимот на Марибор со кого шампионот на Македонија одигра пријателска средба минатото лето на подготовките во Хрватска. Ова се потенцијалните противници на Вардар во 2. квалификациско коло во ЛШ: Лудогорец (Бугарија) АПОЕЛ (Кипар) Бате Борисов (Белорусија) Селтик (Шкотска) Салцбург (Австрија) Копенхаген (Данска) Легија Варшава (Полска) Малме (Шведска) Астана (Казахстан) Марибор (Словенија) Карабах (Азербејџан) Риека (Хрватска) Розенборг (Норвешка) Хапоел Бер-Шева (Израел) Шериф Тираспол (Молдавија) Хафнарфјардур (Исланд) Партизан (Србија)
| | веќе видена | слични
3 копии

Познати се можните противници на македонскиот првак Вардар во второто квалификациско коло за Лигата на шампиони. Легија Варшава е најквалитетен тим според коефициентот на УЕФА со кој може да се соочат вардарци. Од поатрактивните можни противници на црвено црните го издвојуваме српскиот шампион Партизан, а останатите конкуренти на Вардар би биле: Жилина (Словачка), Жалгирис (Литванија), Дандлак (Република Ирска), Дуделанж (Луксембург), Кукеши (Албанија), Хонвед (Унгарија). , Будуќност (Црна Гора) и Зрињски (Босна и Херцеговија). Вардарци противникот ќе го дознаат на извлекувањето закажано за 19 јуни, а натпреварите ќе се играат на 11/12 и 18/19 јули.
| | веќе видена | слични

Легија Варшава е најквалитетен тим според коефициентот на УЕФА со кој може да се соочи нашиот шампион. Покрај полскиот првак тука се уште Жилина (Словачка), Жалгирис (Литванија), Дандлак (Република Ирска), Дуделанж (Луксембург), Кукеши (Албанија), Хонвед (Унгарија), како и прваците на Србија, Црна Гора и БиХ – Партизан, Будуќност и Зрињски. Извлекувањето на двојките за второто квалификациско коло во Лигата на шампионите ќе биде на 19 јуни, а натпреварите ќе се играат на 11/12 и 18/19 јули.
| | веќе видена | слични
2 копии

Познати се можните противниците на македонскиот шампион Вардар во второто квалификациско коло во Лигата на шампиони во фудбал. Титулата која во Полска ја освои Легија Варшава ја оставија словачка Жилина „под цртата“, како најквалитетен тим, според коефициентот на УЕФА. Меѓу екипите со кои би можел да се сретне македонскиот првак во второто коло се шампионите на државите од регионот, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, Партизан, Будуќност и Зрињски. Според коефициентот, покрај Жилина, најтешки ривали се Жалгирис (Литванија), Дандлак (Република Ирска), Дуделанж (Луксембург), Кукеши (Албанија), Хонвед (Унгарија). Тука уште се Мериехмн (Финска), Спартакс (Летонија), Самтредија (Грузија), односно Њу Сејнтс (Велс), Линфилд (Северна Ирска), Викингур (Фарски острови), Хибернијанс (Малта) и Санта Колома (Андора) доколку го минат првото квалификациски коло. Извлекувањето на двојките за второто квалификациско коло во Лигата на шампионите ќе биде на 19 јуни, а натпреварите ќе се играат на 11/12 и 18/19.јули.
| | веќе видена | слични

Повторно нималку лесна задача нема да има македонскиот првак Вардар во второто квалификациско коло од Лигата на шампионите. Откако вчера заврши полското првенство, познати се сите екипи кои ќе учествуваат во квалификациите и кои можат да му бидат противници на Вардар. На списокот има многу познати имиња и екипи со кои Вардар се соочил досега во европските купови. Тука се Легија, БАТЕ Борисов и АПОЕЛ од кои Вардар доживеа елиминации. Од оние со највисок рејтинг, “црвено-црните” можат да се сретнат со Селтик или Салцбург, а на листата се и екипите од поранешна СФРЈ, Партизан, Марибор и Ријека. На хартија, веројатно најдобро е Вардар да игра со шампионот на Исланд, Хафнарфјордур, но со оглед на искуството од претходните години, веројатно нашиот првак има што да каже оваа сезона во ЛШ. Ждрепката за првото и второто квалификациско коло од Лигата на шампионите ќе се одржи на 19 јуни, а натпреварите од второто коло, од кое почнува Вардар, се на програмата на 11 и 12 и 18 и 19 јули.
| | веќе видена | слични

Вардар вчера и официјално беше крунисан во шампион за сезоната 2016/2017. Момците на Гоце Седлоски завршија уште една успешна сезона во шампионатот, и ја донесоа на клубот 11-та титула во историјата. После натпреварот со Силекс им беше предадена и шампионската круна за најдобра фудбалска екипа. Фудбалерот на Вардар, Бобан Грнчаров: „ По освоените бодови и разликата која што ја направивме пред конкурентите, изгледа дека оваа сезона беше полесна од минатата. Решавачки беше натпреварот во Тетово кога триумфиравме над Шкендија со 0:2. Влеговме со речиси идентичен број на бодови, а од тој натпревар па до крајот на првенството целосно доминиравме. Од третото коло Вардар е прв на табелата, и на крајот заврши на таа позиција. Криво ми е малку што на некои натпревари со послаби противници направивме грешки и имавме лоши резултати, меѓутоа сите дерби дуели ги решивме во наша корист. Сосема заслужено сме шампиони, разликата не е мала, така да задоволни сме. Сега останува да се подготвиме за Лигата на шампионите. Треба ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 424 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 229 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 364 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија и додаваат дека засега забележани се врнежи од ...
сите 122 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗАВРШИ ФУДБАЛСКАТА СЕЗОНА: Вардар го доби пехарот за новата титула (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: