Груевски: Подготвен сум да се соочам со специјалната обвинителка

По вчерашната изјава дека не се плаши од истрагите на специјалната обвинителка, бидејќи немал причина за такво нешто, денеска премиерот Никола Груевски изјави дека е подготвен да сведочи. - Да - кусо изјави Груевски на новинарско прашање дали е подготвен да се соочи со специјалната јавна обвинителка. Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека очекува специјалната обвинителка да го разгледа сето она што се споменува во „бомбите“ вклучувајќи ги и разговорите за случајот „Монструм“ но и порача дека е спремен да се соочи со неа околу случајот „Пуч“ и да понесе одговорност. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева има еден месец да го формира тимот кој ќе работи со неа на расчистување на сите сомнежи за незаконски акти кои произлегуваат од прислушуваните материјали.
| | веќе видена | слични
3 копии

Апелациониот суд во Скопје деновиве треба да се изјасни по жалбите на обвинителството откако судија во претходна постапка донесе одлука да ги отфрли телефонските разговори како докази. Од апелациониот суд потврдуваат дека на 9-ти месецов ги добиле жалбите и одговорите на адвокатот на премиерот, Никола Додевски. „Немаме рокови, сепак за вакви предмети бргу ќе донесеме одлука. Оваа седмица сигурно судот ќе одлучи“, соопштија од Апелациониот суд, Скопје. Пред еден месец адвокатскиот тим на премиерот поднесе барање а судија на претходна постапка прифати аудио снимките од телефонските разговори кои ги достави опозицијата да не се користат како докази бидејќи биле незаконски снимени. Откако со политичкиот договор беше избрана специјалната јавна обвинителка се очекува сега таа да ги преземе предметите во свои раце.
| | веќе видена | слични
2 копии

Катица Јанева во интервјуто за телевизија „24 Вести“ рече дека таа сама се предложила да биде Специјална јавна обвинителка и дека конкурилала ги исконтактирала „адекватните луѓе“. Јанева верува дека таа и тимот ќе имаат доволно капцитет да се справат со предметите кои ќе бидат под нејзина надлежност. – Со изборот бев и јас изненадена. Лично со своја воља конкурирав и ги исконтактирав адекватните луѓе кои сметав дека треба да бидат исконтактирани и сега и јас сум малку изненадена од изборот, но и почестена – рече Јанева во првото интервју откако беше именувана за Специјална јавна обвинителка. Извор: Мета
| | веќе видена | слични

Специјалната обвинителка Катица Јанева своето првото интервју за медиумите го даде за телевизија 24 Вести, вели дека секој предмет што ќе влезе во специјалното обвинителство ќе биде законски анализиран и очекува меѓународна поддршка за откривање на вистината. - Секој збор што ќе влезе во тоа специјално Обвинителство, ќе биде на адекватен начин анализиран законски, очекувам голема меѓународна поддршка во откривање на фактичката состојба. Е тоа дали ќе му се допаѓа на некој или не, тоа ќе оставиме времето да покаже- вели Јанева. Обвинителката посочи дека по формирањето на нејзиниот тим ќе отпочне со процесирање на првите предмети. Освен 27-те предмети кои ги поднесе опозициската СДСМ ќе постапува и по други прислушувани материјали. Во интервјуто Јанева говори и за познатството со јавниот обвинител, Марко Зврлевски , со кога , како што рече, се познава од 2009 година. Целото интервју моќете да го проследите овде.
| | веќе видена | слични

Новоизбраната специјална јавна обвинителка Катица Јанева во ексклузивно интервју за телевизиja 24 Вести вели дека не чувствува притисок за ниеден предмет, туку дека ќе носи одлуки заедно со нејзиниот тим за кои јавноста ќе знае како ќе биде донесени. -Секој збор што ќе влезе во тоа специјално Обвинителство, ќе биде на адекватен начин анализиран законски, очекувам голема меѓународна поддршка во откривање на фактичката состојба. Е тоа дали ќе му се допаѓа на некој или не, тоа ќе оставиме времето да покаже, вели Јанева во интервјуто за 24 Вести. Јанева е прва специјална обвинителка која четирите политички партиии со посредство на меѓународните олеснувачи ја избраа за расчистување на кривичните дела кои произлегуваат од нелегално прислушуваните разговори, во голем дел обелоденети во т.н. политички бомби во периодот од 2008 година до сега. Таа сама треба да предложи колку нејзини заменици ќе има, од редот на постојните обвинители, кои нема да можат да издаваат налози за апсење и да потпишуваат обвиненија, туку ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Апелациониот суд иако е избран специјален обвинител ќе одлучува снимките на опозицијата дали може да бидат доказ во судска постапка. Информацијата ја потврдија и од судот, извор телма -Предметот со сите жалби и одговори на жалби од странките и обвинителството денеска стигна во судот. Немаме рокови но сепак за вакви предмети бргу ќе донесеме одлука. Оваа седмица сигурно судот ќе одлучува, велат во Канцеларијата за јавност на Апелацискиот суд . Од Основниот суд 1 потврдија дека целата документација била препратена во Аплеационот суд пред 12 дена. По приемот судиите од Апелација побарале мислење од Вишто јавно обвинителство. По дадениот одговор деновиве судиите ќе се советуваат и ќе одлучуваат. Во кривичниот суд се уште не е донесена одлука дали на Зоран заев ќе му се одземе пасошот. Ова го побара обвинителството за случајот во Струмица во кој тој е обвинет за примање поткуп. -Судот чека одговор од адвокатскиот тим на обвинетиот. До денес не е пристигнат никаков став околу барањето на обвинителството и затоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прво интервју за медиумите, екслузивно за 24 Вести, специјалниот обвинител Катица Јанева. Обвинителката вели дека по формирањето на нејзиниот тим ќе отпочне со процесирање на првите предмети. Освен 27те предмети кои ги поднесе опозициската СДСМ ќе постапува и по други прислушувани материјали. Дневник во 17 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјалната обвинителка Катица Јанева своето првото интервју за медиумите го даде за 24 Вести . Обвинителката вели дека по формирањето на нејзиниот тим ќе отпочне со процесирање на првите предмети. Освен 27те предмети кои ги поднесе опозициската СДСМ ќе постапува и по други прислушувани материјали.
| | веќе видена | слични
4 копии

Монструм, А1, апсењето на Љубе Бошковски, рушењето на објектот Космос на Фијат Цаноски, парцелите на Водно, ова се дел од случаите кои чекаат да бидат предмет на истрага на специјалното обвинителство,онака на прва. Уште колку ќе произлезат тоа ќе се покаже по истрагата.Списокот веќе во најава гарантира дека постојано ќе се шири. Помалите партии и дел од засегнатите во овие и други случаи бараат проширување на истрагата и прочешлување и на низа претходни случаи меѓу кои и за инцидентите во Куманово, како и за случајот Маѓар Телеком кои деновиве повторно е во фокусот на јавноста. Од тимот на обвинетиот Богоевски пак посочувааат дека и случајот „Агент “ треба да биде во надлежност на специјалната обвинителка. – „И самата содржина на Обвинението и пресудите во случајот Агент неспорно упатуваат на истите актери на коруптивниот скандал Телеком.Ова е само монтиран политички процес на Мијалков, вели одбраната на Богоевски, за да се елиминира како главен сведок и да се дискредитира како личност и сведок пред ...
| | веќе видена | слични

„Денеска седам пред Советот сама, но за еден месец ќе ме видите со тимот со кој ќе ги преземам случаите во надлежност на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела кои произлегуваат од прислушувањето и ќе почнеме да работиме“, изјави во средата специјалната обвинителка Катица Јанева за време на давањето свечена изјава во Советот за јавни обвинители. Од денот, кога насмеаната и симпатична педесетгодишна гевгелиска обвинителка преку ноќ од анонимен локален правник прерасна во мегазвезда, кон која се свртени очите на целата македонска и меѓународна јавност, почна одбројувањето на времето. По првичниот шок и неверица од нејзиниот избор, кој предизвика масовно гуглање на интернет за да се види која е новоизбраната „специјална обвинителка“ и што работела во својата професионална кариера, сега вниманието е насочено на други прашања. Љубопитството е делумно задоволено од нејзината биографија која не изобилува со многу податоци, имајќи во вид дека станува збор за обвинител кој работи во основно обвинителство со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 411 | | | веќе видена

Поради релативно топлото време и позитивните температури на воздухот се очекува топење на снегот кој падна во изминатото деноноќие и тоа на местата пониски од ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 148 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 260 | | | веќе видена

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ изјави дека во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, Црна Гора постапувала како и со ...
сите 287 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 344 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Подготвен сум да се соочам со специјалната обвинителка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: