Царовска: Нема да се менува старосната граница за пензионирање


Нема да се покачува старосната граница за заминување во пензија. Иако сеуште траат проценките и анализите на домашните и експертите од Светска банка за подобрување на состојбата во Фондот за ПИОМ, Министерката за Труд, Мила Царовска, тврди дека промени во овој најчуствителен дел за граѓаните, нема да има. „Пензиите во моментов се стабилни и безбедни, но ние не се интересираме само за сегашните туку и за идните пензионери.Редовно ги усогласуваме пензиите а ДПМНЕ 2 години немаше предвидено средства.Наскоро ќе излеземе со планот за стабилизација, повторувам покачување нма старосната граница нема да има иако многу пати излегоа такви информации“, кажа Мила Царовска, министер за труд и социјала. Во ситуација кога исплатата на пензиите зависи од трансферите кои се правата од државниот буџет,планот за стабилизација на пензискиот систем треба да даде решение за намалување на таквата зависност но и гаранции за идните пензионери.Проблемот според Свестка банка може да се реши на неколку начини,но владата треба да одлучи ...
| | веќе видена | слични

Унверзитетскиот професор Димитар Апасиев кој во исто време е дел од политичката партија Левица, преку цитат од Џон Кенет Галбрајт ја прокоментира информацијата дека министерката за Труд и социјална политика Мила Царовска ќе го предводи првомајскиот работнички протест. -Водењето политика која привидно ги штити РАБОТНИЦИТЕ може, во очите на јавноста, да ги претвори т.н. синдикални лидери – тие обични битанги и апаши – во ‘великани‘ на синдикалното движење“ (проф. Џон Кенет Галбрајт) #МилаЦаровскаЌеГоПредводелаПрвомајскиотПротест – напиша професорот Апасиев на неговиот фејсбук профил.
| | веќе видена | слични

Само скандали, неработа, неодговорност и негрижа е главната особина со која се карактеризираат последните 11 месеци во МТСП откако со него управува Мила Царовска и СДСМ. Наместо да се фати за работа и да ги почне да ги спроведува работите кои ги ветуваше за време на изборите, ниту едно од ветувањата кои ги даде не ги исполни. Таа дури и од собраниската говорница ревносно изјавуваше дека „нема деца питачи по скопските улици“. Но фактите кажуваат сосема поинаку. Не само што има деца питачи по главните сообраќајници, туку тие се буквално насекаде. Доволно е да е се прошета само по Камениот мост, Старата скопска чаршија, низ трговските центри и по главните пешачки улици, ќе се види десетина дечиња како просат. Но затоа Царовска може да се пофали со само еден реализиран проект. Таа наместо да се справи со ваквото питачење доследно ја спроведува двојазичноста на дело. Така на последното соопштение од МТСП до јавноста е напишано покрај македонскиот и на албанскиот јазик. Тоа се ќе беше во ред ако Царовска успееше ...
| | веќе видена | слични

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска во интервју за Фактор магазин изјави дека Ромите ќе бидат граѓани од втор ред сѐ додека не успеат да ги вклучат во општеството, да им понудиме еднакви услови за образование, вработување, домување, здравствена заштита. Таа вели дека во нашето општество помеѓу групите коишто имаат и немаат, има луѓе кои не можат да пристапат до основните нивоа. „Тоа е дека не можете да си обезбедите да одите во училиште затоа што немате место каде да живеете, да се избањате, и да изгледате соодветно како за на училиште затоа што наставничката во исто време ве исклучува. Центарот за социјални работи не сака да соработува со вас затоа што тој чувствува дека има само потреба од исплата на социјална парична помош, нешто е згрешено во нашето општество. Јас како социјален работник тоа го тврдам, не било така и целиот систем наш државен памти, дека Македонија била социјална држава и давала можност на секој подеднакво да се вклучи и тогаш имало маргинализирани, исклучени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопскиот центар за социјални работи ги завршил дисциплинските постапки против 22 вработени по скандалот со силуваната малолетничка во домот 25 Мај. По изготвување на записниците, наредната недела надлежите треба да кажат кој каква казна ќе добие. По речиси два месеци откако јавноста беше шокирана од веста дека 13 годишна штитеничка морала да абортира, министерката за труд и социјална политика вели дека за конкретниот случај само едно лице веднаш било суспендирано од работа. - Итна суспензија имаше за едно лице, за другите се дисциплински постапки и незнаеме какви казнени мерки ќе има. Тие погрешиле, но во постапката не за да бидат веднаш суспендирани, вели Мила Царовска, министерка за труд и социјала За случајот со силуваната штитеничка, Министерството покрај дисциплински поднесе и 11 кривични пријави за вработени до основното јавно обвинителство. Во тек е предистражна постапка и засега нема инфорамции дали ОЈО ќе отвори предмет. - Поднесовме прекршочни, дисциплински и кривични. До каде е псотапката не ...
| | веќе видена | слични

И покрај препораките на меѓународните финансиски институции Владата нема да ја зголеми старосната граница за пензионирање. Се бара друго решение за спас на ПИОМ. На кој начин ќе се пополнува дефицитот во фондот министерката Царовска не открива. Сеуште се работи на анализата. Пред неколку дена од Светска банка повторија дека зголемувањето на возраста е една од можните опции за подобрување на состојбата на пензискиот систем. Можна е и промена на методологијата на пресметка. Тие работат на реформите но, и покрај нивните препораки велат крајното решение зависи од Владата. - Прашањето е која ќе биде усвоената комбвинација на мерки во текот на времето но сеуште сме далеку од одлука на Владата и тоа не е наше. Ние само обезбедуваме техничка анализа на симулациите во оваа фаза, вели Мантованели од Светска банка. Претходно и ММФ препорача продолжување на работниот век. Домашните експерти излегоа со истото решение. Според нив најдобро е старосната граница и придонесите постепено да се зголемат. На ова бурно ...
| | веќе видена | слични

Пазарот на труд не би издржал зголемување на старосната граница, смета професорот Лазар Јовевски. Зголемувањето на придонесите пак би ги налутило работодавачите и би предизвикало намалување на платите. Според него -  активирањето на вториот столб би го ублажиле притисокот врз. „Доколку се оди на зголемување на старосната граница, верувам дека би било минимално, но паралелно ќе мора да се носат и други мерки за амортизирање на ударот, особено при вработување на младите коишто се уште статистички се најголемата група на невработени во Р.М.“ , изјави   Лазар Јовевски, професор по пазар на труд. ПИОМ својата судбина ја чека од анализите на надлежните. Кои би биле можните сценарија за решение ? Иако во јавноста се погласно беше дека зголемувањето на старосната граница би било соодветно решение-, министерката за труд уверува – такво сценарио нема да има. „Размислуваме и за идните пензионери и скоро ќе излеземе со планот за стабилизација на ПИОМ. Повторувам дека зголемување на старосната граница нема да има, иако ...
| | веќе видена | слични

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателската дебатата на Алсат телевизија истакна дека според Преспанскиот договор ќе треба да избришеме од ...
сите 53 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на еден од штабовите на нејзиниот против Кандидат Стево ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Царовска: Нема да се менува старосната граница за пензионирање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: