Ѓоковиќ - Мари е втората полуфинална двојка во Мелбурн

Србинот Новак Ѓоковиќ (прв носител) и Британецот Енди Мареј(4) ја сочинуваат втората полуфинална двојка на првиот годинашен Грен Слем тениски турнир, Отвореното првенство на Австралија што се одржува во Мелбурн. Прворангираниот светски тенисер успеа да слави релативно лесно во денешното четвртинале против Шпанецот Давид Ферер(5) со максимални 3:0, по сетови: 6:4, 7:6 и 6:1. Енди Мари исто така без никакви проблеми го мина четвртфиналето откако победи со максимални 3-0 во сетови против Јапонецот Нишикори(24) и тоа со 6:3, 6:3 и 6:1, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Во вториот меч за пласман во големото финале ќе се сретнат, Швајцарецот Роже Федерер(3) кој го елиминираше Аргентинецот, Хуан Мартин Дел Потро(11) и Шпанецот Рафаел Надал(2), кој успеа да „го скокне“ во четвртфиналето Томас Бердих(7) од Чешка. Пресметката меѓу поранешните најдобро рангирани тенисери на АТП листата е закажана за в четврток претпладне додека Ѓоковиќ и Мари ќе се сретнат в петок во раните утрински часови. извор: Спортско радио ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето од првиот Грен слем турнир, Отвореното првенство на Австралија. Популарниот “Ноле“ во маратонското полуфинале го совлада четвртиот ностиел Енди Мареј со 3-2 . - Тешко е да се опише , се фокусирав на секој топка, на секој поен. Мареј се врати после моето водство 5-2 и беше тешко да се издржи до крајот. Им благодарам на сите на подршката и на сите оние кои дојдоа да го следат мечот. Ова беше еден од најдобрите мечеви кои сум ги одиграл - рече Ѓоковиќ по завршувањето на мечот. Противник во финалето ќе му биде Рафаел Надал кој со 3-1 беше поуспешен од Роже Федерер. М.П.
| | веќе видена | слични

Во борба за титулата на тенискиот гранслем-турнир Австралијан опен, а воедно и за преземање на лидерскато место на ВТА-листата, во женското финале се среќаваат руската тенисерка Марија Шарапова и Белорусинката, Викторија Азаренка. Шарапова во полуфиналето со 6-2, 3-6, 6-4 ја победи втората тенисерка во светот, Петра Квитова од Чешка, а Азаренка со 6-4, 1-6, 6-3, беше поуспешна од бранителката на титулата, Белгијката Ким Клајстерс. Ова е воедно и дуел на двете тенисерки што најгласно врескаат во текот на нивните удари во мечот. Според некои информации, Шарапова и Азаренка се толку гласни во врескањето што по поплака на некои нивни колешки, Тениската асоцијација размислува да стави забрана на ваквиот начин на игра. На Шарапова и биле измерени 96,9 децибели (дб). И Азаренка важи за една од најгласните тенисерки, со измерени 91,4 дб. Најгласното врескање во женскиот тенис е 109 дб, а е измерено кај Португалката Мишел де Брито. Колку за споредба, најсилното рикање на лавовите е 110 дб. Шпанецот Рафаел Надал со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кога играат Роже Федерер и Рафаел Надал публиката постојано е фокусирана на топчето, и го задржува здивот... Така беше и денеска на нивната полуфинална пресметка на Австралија Опен...Но барем во еден момент нивните одлични потези останаа во втор план, во сенка на „споредниот актер“ на големиот тениски спектакл. Момчето кое ги собира топчињата на теренот успеа со една своја реакција да ја „запали“ публиката, а заработи аплаузи и од самите Надал и Федерер...Извор: Екипа
| | веќе видена | слични

Во спектакуларен натпревар полн со пресврти и потези за паметење, Рафаел Надал го победи Рожер Федерер со 6-7, 6-2, 7-6, 6-4 и се пласираше во финалето на Австралија Опен. Натпреварот помеѓу двајцата, можеби најдобри тенисери на сите времиња, траеше повеќе од три часа. Битката беше рамноправна и ниеден од двајцата тенисери, без разлика на резултатот, не успеа да воспостави потполна доминација на теренот. После изгубениот прв сет во тајбрејк, Надал успеа да се врати во вториот сет освојувајќи го со 6-2. Во третиот сет се случуваше вистинска драма, после брејкот на Федерер за 3-4, Надал веднаш му возврати и го израмни резултатот и со сигурен сервис гем дојде повторно во водство. Федерер го направи истото на свој сервис и беше јасно дека и третиот сет ќе отиде во тајбрејк. Во тајбрејкот Надал успеа да направи сигурна предност од 6-1 но искуството на Федерер на му дозволи на Шпанецот лесно да се радува во третиот сет и со 4 последователни поени намали на 6-5. Надал потоа со успешен сервис го освои тајбрејкот и ...
| | веќе видена | слични

За титулата кај дамите ќе играат Викторија Азаренка од Белорусија и Русинката Марија Шарапова Рафаел Надал е прв финалист на машкиот дел на Австралија опен. Шпанецот во полуфиналето го совлада Роже Федерер со 6:7, 6:2, 7:6, 6:4 во меч што траеше три часа и 42 минути и за својата втора титула во Мелбурн ќе игра против подобриот од денешната пресметка меѓу Србинот Новак Ѓоковиќ и Шкотот Енди Мари. Вчерашниот дуел беше 27. меѓу Надал и Федерер по кој Шпанецот сега води со 18:9. На гренслем-турнирите се сретнаа по 10. пат при што Надал ја прослави осмата победа. Федерер, сепак, повеќе осцилира во 27. поглавје од ривалството со Надал. Во неговата игра можеше да се забележат од вонсериски удари до почетнички грешки. Честопати излегуваше на мрежа, меѓутоа не беше толку успешен колку што посакуваше самиот, па и неговите фанови. Имаше агресивност во неговиот настап во кој промаши многу повеќе удари отколку што реализира, што, секако, е една од главните причини за поразот. Титулата кај дамите ќе добие нова ...
| | веќе видена | слични

Носителот на 16 титули од Грен Слем турнирите, Роџер Федерер остана позитивен и покрај поразот во полуфиналето на Australian Open од Рафаел Надал со 3:1 денес. Светскиот број 3 е без трофеј од “големата четворка“ веќе во осум последователни турнири, но тоа се уште не го загрижува. Последен пат Федерер триумфираше токму во Австралија во 2010-та година. Денешниот дуел ја потврди и непријатната статистика на Швајцарецот против најголемиот ривал Надал. Шпанецот веќе води со 18-9 во победи, но популарниот “Федекс“ негира дека токму оваа статистика го малтретира. Многу поважни за него остануваат наградите кои ги освојува. "Ситуацијата е таква што е На крајот на краиштата јас сум заинтересиран само за освоените титули и дали тие ме прават среќен како човек или не", објасни Федерер. "Статистиката од директните дуели не е толку важна за мене. Ако сум го победувал Агаси десет пати по ред или Хјуит уште повеќе пати, тоа не ме интересира ", истакна тој. "Се сеќавам на дуелите и дали сум играл добро или не, но не се ...
| | веќе видена | слични

Шпанецот Рафаел Надал го победи Роже Федерер со 3:1 и се пласираше во финалето на отвореното тениско првенство на Австралија. Резултатот по сетови 6:7, 6:2, 7:6 и 6:4. Во уште еден голем двобој Надал стигна до 18. победа во 27. меѓусебен дуел. Во финалето Надал го очекува победникот од дуелот меѓу Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј.
| | веќе видена | слични
2 копии

Рафаел Надал е првиот финалист на Австралија опен, откако денеска во фантастичен полуфинален дуел славеше над Роже Федерер со 3-1 во сетови. Шпанскиот ас умешно ја користеше секоја грешка на противникот и успеа да се врати по негатива од 0-1 во сетови и да дојде до место во големото финале, каде ќе го очекува подобриот од мечот меѓу Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј.Роже Федерер го доби првиот сет со 7-6, а потоа имаше и предност од 2-0 во вториот сет, но потоа следеше вистинска фурија на Надал, кој освои шест гејма во серија и израмни на 1-1. Третиот сет повторно го решаваше тајбрејк, но овојпат шпанскиот ас тргна многу силно и поведе со 6-1. Иако Федерер се приближи на 6-5, Надал не се поколеба, го освои клучниот поен и поведе со 2-1 во сетови. Федерер има за што да жали во четвртиот сет бидејќи при резултат 4-3 за него, пропушти брејк-шанса со која ќе стигнеше до удобна предност. Веќе во следниот гејм Швајцарецот го загуби сопствениот сервис, но и при негатива од 4-5 имаше две брејк-топки да се врати во ...
| | веќе видена | слични

Најдобрите четири тенисери на светот ќе играат во двата полуфинални меча на Аустралиан опен. Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ во возбудлив меч и покрај физичките проблеми го сопре забревтаниот Давид Ферер, додека Енди Мареј немаше проблеми со изненадувањето на турнирот Кеи Нишикори. Во четвртфиналните средби во женска конкуренција, Квитова ја испрати дома Италијанката Ерани, а Шарапова победи во руската пресметка со Макарова. Новак Ѓоковиќ се мачеше со дишењето и во еден момент во вториот сет обидувајќи се да врати тешка топка од Ферер истегна мускул, но на крајот по речиси три часа жестока битка со шпанскиот булдог го обезбеди пласманот во полуфиналето. Бранителот на трофејот го доби првиот сет со 6-4, по што изгледаше дека сепак незгодите нема да му создадат преголеми тешкотии, но Ферер како многупати досега одби да се откаже и го доведе вториот сет во драматичен тај брејк, кој на крајот сепак го доби Србинот и ги расчисти сите дилеми околу победникот, потврдувајќи го триумфот со 6-1 во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ - Мари е втората полуфинална двојка во Мелбурн

Од:
До кого (е-маил):
Порака: