Тенис:Ана Ивановиќ ја совлада Серенa Вилијамс

Тенис:Ана Ивановиќ ја совлада Серенa Вилијамс Српската тенисерка Ана Ивановиќ се пласираше во четвртина финалето на Отвореното првенство на Австралија во Мелбурн откако ја победи првата носителка Серена Вилијамс со 2-1 во сетови ( 4:6, 6:3,6:3) Ивановиќ со оваа победа ја прекина серијата од 25 непрекинати победи што го бележеше Вилијамс и за прв пат од Ју-Ес-Опен се пласираше во четвртина финалето на некој Гренд –слем турнир. „Неверојатно е. Се трудев да играм најдобро што можам“, изјави Ивановиќ воодушевена по натпреварот. Таа изјави дека не било ни малку лесно да се игра против шампионката. „Никогаш прано не сум ја добила, но таа е само човечко суштество и знам дека врз неа имаше голем притисок, така што само излегов и го удирав топчето и тоа многу добро го правев“, рече Ивановиќ. Вилијам отки дека играла со повреда на грбот и дека малку недостасувало да се повлече од Отвореното првенство на Австралија. Додала дека морала да зема јаки лекарства и оти отежнато се движела, но својот пораз не го ...
| | веќе видена | слични

Какво фајде што Ана Ивановиќ ја совлада најдобрата тенисерка на светот, кога само неколку денови подоцна загуби од аутсајдерката Ежени Бушар. Српската тенисерка имаше амбиции да стигне најдалеку на Австралијан опен, но четврт-финалето остана краен дострел кога синоќа ѝ подаде рака на Канаѓанката по поразот од 5:7, 7:5, 6:2. - Таа играше добро, особено во третиот сет, сепак, мислам дека јас не бев доволно емотивно внесена во натпреварот и дека не бев агресивна како во претходните дуели - изјави Ивановиќ по болниот пораз. Младата Канаѓанка, која на 25 февруари ќе наполни 20 години, досега никогаш не играла во главната ждрепка од Австралијан опен, а најголемиот успех на грен-слемите го направи последново лето, запирајќи во третото коло од „Вимблдон“. (Фото: ЕПА) Имаше среќа да ѝ ја „исчистат“ од патот Серена Вилијамс, а потоа да налета на нестабилната Ана Ивановиќ и сега, во турнирот на кариерата, ѝ следува ланската финалистка, На Ли. Кинеската продолжи да игра стабилно и против Флавија Пенета, победувајќи ја ...
| | веќе видена | слични

Една убавица си замина од Мелбурн, Ана Ивановиќ, и ги заврши настапите на Отвореното првенство на Австралија, додека втората Јужин Бушар најави чудо и атак на титулата на првиот гранслем во сезоната. Двете атрактивни девојки играа меѓусебе во четврт-финалето и прикажаа извонреден тенис, одиграа неизвесен меч во кој тинејџерката од Канада, Бушар беше поиздржлива и подобра и славеше со пресврт, 5-7, 7-5, 6-2. За неа тоа е прво гранслем-полуфинале во четвртиот настап на квартетот најценети тениски турнири. Бушар експресно напредува и во Мелбурн ја потврди наградата од ИТФ, како тенисерка која е прогласена за најголемо освежување во женскиот тенис за 2013 година. Ивановиќ ја сметаат за една од најубавите и најатрактивни дами во тениската игра, има освоено гранслем-титула во Париз на Ролан Гарос, но ќе мора да почека барем до следната година за трофеј на ОП на Австралија. - Морам да ѝи признаам на Јужин дека е многу храбра. Играше неочекувано добро и пред неа е светла иднина. Задоволна сум од мојот настап во ...
| | веќе видена | слични

Деветнаесетгодишната Ежени Бушар се пласираше во полуфиналето на Австралија Опен, откако успеа да ја совлада фаворизираната Ана Ивановиќ (5-7,7-5,6-2) Канаѓанката до своето прво полуфинале на еден грен слем турнир дојде по повеќе од два часа игра во кои беа одиграни три сета. Првите два сета двете тенисерки наизменично ги добија со 7-5, за да во третиот Бушар биде многу повеќе сконцетрирана и дојде со својот најголем успех во кариерата. - Мислам дека ја чека светла иднина. На почетокот на мечот бевме две нервозни, но во третиот сет таа беше многу силна и одигра добро во клучните моменти.Таа беше агресивна и храбра. Бушар е одлична тенисерка со добра иднина пред неа- изјави Ивановиќ по мечот. Во полуфиналето таа ќе се сретне четвртта носителка Ли На од Кина која пак ја преслуша Флавија Пената (6-2, 6-2)
| | веќе видена | слични
2 копии

Ана Ивановиќ, 14-та носителка на Австралија Опен, по големата победа над Серена Вилијамс, во четвртфиналето, им приреди големо разочарување на своите фанови. Српската тенисерка загуби од Канаѓанката Ежени Бушар со 7:5, 5:7, 6:2. Ивановиќ освои само 56 отсто од поените на својот прв сервис, забележа 34 директни поени и имаше 35 неизнудени грешки. На спротивната страна Бушар, која го оствари најдобриот резултат во кариерата, имаше 37 грешки и 47 директни поени. Противничка на 21-годишната Бушар во полуфиналето ќе и биде Ли На, која лесно ја совлада Италијанската Флавија Пенета. Кинеската славеше во два сета со 6:2, 6:2. Ли На, по четврти пат ќе игра во полуфиналето на Австралија Опен, два пати таа губеше во финалето (2011 и 2013), а а еднаш во полуфиналето (2010)
| | веќе видена | слични

Младата Ежени БУшар од Канада која има само 19 години ја победи Ана Ивановиќ со 2:1( 5:7,7:5 и 6:2 ) и обезбеди полуфинале на Австралија опен каде се среќава со На Ли од Кина. Победата на Бушар над Ивановиќ се смета за големо изненадување на АО. На Ли која е фаворит број 4, во четвртфиналето подобра од Флавија Пенета од Италија, победи со 6:2 и 6:2. Втората полуфинална двојка ќе биде позната утре, по мечевите, Халеп-Цибулкова и Радванска - Азаренка.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ана Ивановиќ по големата победа над Серена Вилијамс, во четвртфиналето, им приреди големо разочарување на своите фанови, откако загуби од Канаѓанката Ежени Бушар со 7:5, 5:7, 6:2. Ивановиќ освои само 56 отсто од поените на својот прв сервис, забележа 34 директни поени и имаше 35 неизнудени грешки. На спротивната страна Бушар, која го оствари најдобриот резултат во кариерата, имаше 37 грешки и 47 директни поени. Противничка на 21-годишната Бушар во полуфиналето ќе и биде Ли На, која лесно ја совлада Италијанската Флавија Пенета. Кинеската славеше во два сета со 6:2, 6:2. Во машка конкуренција прв полуфиналист е Тoмаш Бердик, откако во четвртфиналето го победи третиот носител Давид Ферер со 3:1. Седмиот носител, полесно од очекувањата, по три часа и четири минути игра, се справи со Ферер, кој во поголемиот дел на мечот не можеше да ја најде вистинската игра. Бердих, доминираше во првите два сета, кои лесно ги доби со 6:1 и 6:4, Ферер успеа да возврати во третиот сет, тој најпрвин спаси две брејк топки, а потоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ивановиќ освои само 56 отсто од поените на својот прв сервис, забележа 34 директни поени и имаше 35 неизнудени грешки. На спротивната страна Бушар, која го оствари најдобриот резултат во кариерата, имаше 37 грешки и 47 директни поени. Противничка на 21-годишната Бушар во полуфиналето ќе и биде Ли На, која лесно ја совлада Италијанската Флавија Пенета. Кинеската славеше во два сета со 6:2, 6:2. Ли На, по четврти пат ќе игра во полуфиналето на Австралија Опен, два пати таа губеше во финалето (2011 и 2013), а а еднаш во полуфиналето (2010).
| | веќе видена | слични

Ивановиќ  одигра многу понервозно отколку на мечот против Вилијамс и со 2-1 по сетови 5-7, 7-5 и 6-2  го претрпе и вториот пораз во вториот меч против Канаѓанката Ежани Бушар. 19 годишната  Бушар која утринава се избори за своето премиерно Грен слем полуфинале  одигра маестрален меч  и сосема заслужено  си обебзеди место меѓу најдобрата четворка на турнирот во Мелбурн. Во полуфиналето на Австралија опен ќе игра и искусната На Ли од Кина. Кинеската тенисерка рутински во четврфиналето со само четири загубени гема  ја декласираше италијанската Флавија Пенета со 6-2 , 6-2 и се пласираше во елитното полуфинале
| | веќе видена | слични

Српската тениерка Ана Ивановиќ по сензационалната победа над првиот женски рекет Американката Серене Вилијамс, претрпе големо разочарување на првиот грен слем турнир годинава Австралија опен. Таа загуби во четвртфиналето од 19-годишната Канаѓанка, Ежени Бушар со 5:7,7:5,6:2. Ана освои само 56 отсто од поените на својот прв сервис, забележа 34 винери и 35 неизнудени грешки, додека Бушар брилјираше со 47 директни поени. Кинескињата Ли На е противникана Бушарвополуфиналето, откако од турнирот ја елиминира Италијанката Флавија Пенета со 6:2,6:2. На машкиот дел од турнир Томаш Бердих е првиот полуфиналист откако го совлада Давид Ферер во четири сета, со 6:1,6:4,2:6,6:4
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тенис:Ана Ивановиќ ја совлада Серенa Вилијамс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: