Спорт - Барселона го ангажира Фоцис

Шпанскиот шампион Барселона одлучи да пазари од редовите на европскиот и грчки шампион Панатинаикос и да го ангажира Андонис Фоцис. Откако му истече тригодишниот договор со Панатинаикос, Фоцис постигнал договор со Барселона за двегодишна соработка. Од услугите на Фоцис се уште не се откажува ниту тренерот на Панатинаикос, Жељко Обрадовиќ, кој, и покрај финансискиот крах, го сака Фоцис во својот тим, но не може да парира на финансиската понуда на Барселона, која изнесува 1,5 милион евра по сезона. Шпанската лига не е непознаница за Андонис Фоцис, со оглед дека тој во периодот од 2003 до 2005 година го носеше дресот на Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Првиот играч кој го напушти Панатинаикос поради најавената финансиска криза е грчкиот репрезентативец, кој како слободен играч се пресели во Шпанија. Антонис Фоцис потпиша двегодишен договор со Барселона за сума од 2.6 милиони евра. По заминувањето на Теренс Морис, Гркот е играч кој би требал да го замени Американецот во ротацијата на тренерот Пасквал. Каталонците на тој начин ја искористија најавената финансиска криза во Панатинаикос, чии газди пред неколку дена соопштија дека планираат да го продадат клубот. Иста е ситуацијата и во нивниот најголем ривал Олимпијакос. Покрај Фоцис, слободни играчи во Пао се и Перпероглу и Царцарис, кои сигурно кариерата ќе ја продолжат во некој друг клуб во Европа. Фоцис со Панатинаикос три пати ја освојувал Евролигата, а ова е четврти пат како тој си заминува од клубот од Атина, во кој на прекиди мина осум години. Покрај за нив, има играно и за Мемфис, Реал и Динамо Москва. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 271 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 256 | | | веќе видена

Сушата која во последните три месеци е присутна во земјава, придонесе штедроста на изворите на реките забрзано да опаѓа. Во тој поглед не е исклучок ни ...
сите 40 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 118 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 180 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Барселона го ангажира Фоцис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: