Светиот оган ќе стигне во Македонија преку Бугарија


3 копии

Бугарскиот митрополит Антониј на аеродромот во Софија ќе му го предаде Благодатниот ерусалимски оган на македонскиот митрополит Иларион, по што огнот ќе биде разнесен до сите храмови во пресрет на Христовото Воскресение. Македонската православна црква - Охридска архиепископија годинава ќе го добие Благодатниот ерусалимски оган со помош на Бугарската православна црква. По 13-ти пат бугарски духовници ќе заминат во Ерусалим, од каде во предвечерјето на Воскресението Христово ќе го донесат Светиот оган. Делегацијата ќе биде предводена од Западно и Средноевропскиот митрополит на БПЦ, Антониј. По неговото враќање од Ерусалим кое се очекува во сабота околу 19:30 часот, Светиот оган на аеродромот во Софија ќе му биде предаден на митрополитот на МПЦ-ОА, Иларион Брегалнички. Досега од Солун Светиот оган во Македонија досега стигнувал од Солун, благодарение на духовници од Бигорски манастир и нивни лични пријателства со претставници од Грчката црква. Тој пристигнувал во манастирот околу полноќ, кога треба да започне ...
| | веќе видена | слични

Пред половина година Светиот Синод на Бугарската Православна Црква (БПЦ) одлучи да ѝ помогне на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) за отстранување на шизмата, изјави за Нова телевизија Западно и средноевропскиот митрополит на БПЦ, Антониј. За прв пат МПЦ-ОА вчера официјално го доби Благодатниот оган благодарение на Бугарија, и тоа е знак на подадена рака за помош во решавање на статусот на МПЦ-ОА и надминување на расколот од православниот свет, рече митрополитот кој потсети дека МПЦ-ОА пред половина годибна се обрати за помош кон БПЦ за заемно дејствување да добие автокефалност. Вчера во Софија претставници на Македонската православна Црква предводени од митрополитот Иларион беа да го преземат Светиот оган кој беше донесен на софискиот аеродром од митрополитот Антониј. „На овој свечен и светол празник, празник на радоста, пристигнавме во Софија по благослов на нашиот македонски архиепископ Стефан да го прифатиме Благодатниот оган официјално од Бугарската Православна Црква со ...
| | веќе видена | слични

Светиот оган од Базиликата на Светиот гроб во Ерусалим вчера пристигна и во Москва, каде на аеродромот Внуково го дочекаа голем број верници. Благодетниот оган пристигна и во храмовите „Свети Спас” и „Света Троица” во Скопје. Во видеото можете да ја видите атмосферата.
| | веќе видена | слични
14 копии

Црковна делегација на МПЦ-ОА на скопскиот аеродром го презеде Благодатниот оган што со авион во земјава пристигна од Ерусалим преку Софија. Благодатниот оган од Софија го донесе владиката Иларион од Брегалничката епархија. Оганот во фенер од скопскиот аеродром ќе биде пренесен во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје, а потоа и во другите епархии и храмови низ државата. Ова е првпат МПЦ-ОА за Велигден официјално да го добие Благодатниот оган со помош на Бугарската православна црква. Илјадници христијански верници од повеќе држави присуствуваа на симнувањето на Благодатниот оган кај црквата Воскресение Христово, Светиот гроб во Ерусалим. Пред Велигден, Благодатниот оган се пали на гробот на Исус Христос за време на молитва што ја води патријархот ерусалимски и на цела Палестина, Теофил Трети. Патријархот потоа пренесе пламен до верници кои го користат за да запалат 33 свеќи, по една за секоја година од животот на Исус. Светиот оган го претставува пламенот кој чудесно се појавува на Светиот Гроб во ...
| | веќе видена | слични

Светиот оган секогаш се чека на истото место во истото време. Во Црквата на Воскресението на Исус Христос, или во Грбот Господов, во сабота попладне, а се симнува и го пали само православен патријарх. Светиот оган е пламен што се појавува на Светиот гроб во Ерусалим за време на Велика сабота, во пресрет на Православниот Велигден. На овој ден, богослужбата и палењето на оганот заедно се служат во Православната црква во Ерусалим и Ерменската апостолска црква. Палењето на светиот оган за верниците претставува видлива појава на Светиот Дух и потврда за воскресението на Исус Христос. Богослужењето на Велика сабота во храмот на Светиот Гроб (црквата на Воскресението на Исус Христос), литургиски потсетува на настанот на Христовото страдање, неговиот погреб ѝ воедно претставува вовед во неговото Воскресение.
| | веќе видена | слични
2 копии

Оганот,што се носи во фенер, од скопскиот аеродром ќе биде пренесен во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје, а потоа и во другите епархии и храмови низ државата Црковна делегација предводена од поглаварот на МПЦ-ОА г.г Стефан на скопскиот аеродром го презеде Благодатниот оган што со авион во земјава пристигна од Ерусалим преку Софија. Благодатниот оган од Софија го донесе владиката Иларион од Брегалничката епархија. Оганот,што се носи во фенер, од скопскиот аеродром ќе биде пренесен во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје, а потоа и во другите епархии и храмови низ државата. Ова е првпат МПЦ-ОА за Велигден официјално да го добие Благодатниот оган со помош на Бугарската православна црква. Во изминатите десет години по ред тој пристигнуваше во земјава од Грција благодарение на личните пријателства со претставници од грчката црква на игуменот на Бигорскиот манастир, архимандритот Партениј. Благодатниот оган се пали на чудесен начин секоја година на Велика сабота на гробот на ...
| | веќе видена | слични

Антонија Марополо, хемиски инженер од Национален технички универзитет во Атина, во ексклузивно интервју за дневниот весник „Дневник“ открива како течел процесот на отворање на светиот гроб на Исус Христос во Ерусалим. Марополо сведочи и за моментот кога престанале да работат мерните инструменти кои биле поставени во внатрешноста. Во продолжение текстот објавен лани Дневник Чувствував нешто што не може да се опише со зборови. Kако може да се опише чувство кога по цели седум века пред вас се крева плочата што го покрива најсветото место на христијаните во светот, дека сте први што го гледате тоа и оти токму вам ви припаднала задачата да ги реконструирате местото на кое воскреснал Исус Христос и црквата што е направена на местото на пештерата во која бил погребан. Откако сe се заврши, среќна сум што сe направивме и сигурна сум дека ова свето место сега ќе биде уште подобро заштитено и ќе трае со векови. Но, мерките за заштита не смеат да запрат, бидејќи сега откривме дека подолу, под Светиот гроб и црквата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Илјадници христијански верници од повеќе држави се собраа денеска кај црквата Воскресение Христово, Светиот гроб во Ерусалим, каде присуствуваа на симнувањето на Благодатниот оган. Пред Велигден, Благодатниот оган се пали на гробот на Исус Христос за време на молитва што ја води патријархот ерусалимски и на цела Палестина, Теофил Трети. Верниците го поздравија симнувањето на Благодатниот оган со зборовите – Христос воскресе! Навистина воскресе! Патријархот потоа пренесе пламен до верници кои го користат за да запалат 33 свеќи, по една за секоја година од животот на Исус.
| | веќе видена | слични
25 копии

Благодатниот оган што секоја Велика сабота веќе два милениума чудесно се појавува на гробот на Исус Христос, тргна од Ерусалим и вечерва преку Софија, се очекува во периодот меѓу 19.30 до 20 часот да пристигне на Меѓународниот аеродром „Скопје", информираат од Македонската православна црква – Охридска архиепископија. На аеродромот во Софија ќе го пречека бугарскиот патријарх Неофит, а таму ќе биде и владиката Иларион од Брегалничката епархија на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. На скопскиот аеродром ќе биде преземен од црковни претставници и пренесен по епархиите и храмовите низ државата. Ова е прв пат МПЦ-ОА за Велигден официјално да го добие благодатниот оган и тоа со помош на Бугарската православна црква. Благодатниот оган се пали на чудесен начин секоја година на Велика сабота на гробот на Исус Христос во Ерусалим. Благодатниот оган се смета за чудо во православието, бидејќи се пали единствено во рацете на ерусалимскиот патријарх и во првите моменти не зрачи топлина и не ...
| | веќе видена | слични

По повод денешното пристигнување на благодатниот оган во нашата држава, МПЦ информира подетално: Возљубени, Ве информираме дека благодатниот оган за којшто беше најавено во јавноста дека од Ерусалим преку Софија годинава ќе биде пренесен и во Р. Македонија, се очекува да пристигне на Меѓународниот аеродром „Скопје“ на 07.04.2018 г., во периодот меѓу 19.30 – 20.00 часот. Оттаму истиот ќе биде преземен од претставници и пренесен по епархиите и храмовите низ државата. Се покануваат заинтересираните медиуми да го проследат настанот. Хритос Воскресна!
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното ...
сите 761 | | | веќе видена

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 146 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 241 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 177 | | | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија се спротивставија на Заев и Пендаровски и нивните антидржавни и криминални политики. Народот покажа дека има достоинство и ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светиот оган ќе стигне во Македонија преку Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: