Kоалицијата предводена од САД нападна положби на сириски трупи

Сирија вчера соопшти дека неколкумина нејзини војници загинале при завчерашните воздушни напади што ги изврши меѓународната коалиција предводена од САД во реонот на градот Ал Танф, во близина на границата со Јордан, кој е под контрола на провладините сили. - Меѓународната коалиција предводена од САД вчера изврши напад врз воени кампови што резултираше со голем број загинати и е предизвикана значителна материјална штета - наведе анонимен воен претставник. Kоалицијата предводена од САД завчера соопшти дека извршиле воздушен напад врз припадници на една паравоена групација лојална на властите во Дамаск, кои започнале операција против сириски бунтовници, кои ја уживаат поддршката на САД. Претставник на Пентагон, кој побарал анонимност, соопшти дека нападот бил извршен во реонот на градот Ал Танф во јужниот дел на Сирија, во близина на границата со Јордан. Kоалицијата соопшти дека нејзините сили истрелале предупредувачки истрели пред да го извршат воздушниот напад. Сириската војска за воздушниот напад рече ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Меѓународната коалиција што се бори против џихадистичката група Исламска држава (ИД) не би можела да биде ефикасна без учеството на Турција, изјави американскиот специјален претставник во антиџихадистичката коалиција Брет Мекгарк, на чија смена инсистира Анкара Меѓународната коалиција што се бори против џихадистичката група Исламска држава (ИД) не би можела да биде ефикасна без учеството на Турција, изјави американскиот специјален претставник во антиџихадистичката коалиција Брет Мекгарк, на чија смена инсистира Анкара. На заедничка прес-конференција со американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис и началникот на Здружениот генералштаб на Вооружените сили на САД, Џозеф Данфорд, Мекгарк нагласи дека Турција е близок сојузник на Вашингтон, без која коалицијата не би можеле да биде успешна. Ваквата изјава на Мекгарк следи откако турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу пред два дена побара негово разрешување од должноста, обвинувајќи го за поддршката на курдските бунтовници. Како што јави ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Извор од воените сили на Турција, наведе дека генералштабот на турската војска развил планови за можни антитерористички операции во регионотТурција се подготвува за нови антитерористички операции во Сирија и Ирак.Извор од воените сили на Турција, наведе дека генералштабот на турската војска развил планови за можни антитерористички операции во регионот.Плановите предвидуваат решителен отпор при напади на борците од Курдската работничка партија (ПКК), како и од сириските курдски Сили за заштита на народот во Сирија и Ирак.Изворот ја навел изјавата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, што тој ја даде на заедничката прес-конференција со американскиот претседател Доналд Трамп во Вашингтон.- Доколку курдските Сили за заштита на народот се обидат да ја нападнат Турција, Анкара ќе го искористи своето право за самоодбрана, без да се консултира со трети земји, изјави Ердоган на 16 мај.Турските медиуми јавија дека се завршени подготовките во воените бази, кои се планира да се користат во рамките на плановите на ...
| | веќе видена | слични

Независимаја газета - Москва Русија планира да стави крај на граѓанската војна во Сирија, а потоа заедно со САД и други земји да ги пренасочи напорите единствено во борба против Исламска држава и други терористички организации. Тоа е позицијата на Москва, со која рускиот министер за ндворешни работи Сергеј Лавров се обиде минатата недела да го запознае претседателот на САД, Доналд Трамп. Официјалната поддршка на Вашингтон за една московска иницијатива – потпишана на 5 мај на меморандум од Астана, со која се создаваат зони за деескалација на сириските територии, сосема не значи дека на Блискиот исток веќе нема проблеми меѓу САД и Русија. Белата куќа повторно нстојува Башар ал Асад да се повлече. Освен тоа, американскиот претседател одобри доставување на тешко оружје за курдските сили кои војуваат против ИД. Тоа ќе ги нагласи сепаратистичките стремежи во Сирија, и ќе ги заостри спротивностите на курдите не само со режимот на Асад, туку и со Турција, која ја поддржува Русија и заедно со Иран го потпиша ...
| | веќе видена | слични

Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис изјави дека коалицијата на чело со САД ги опколува џихдистите на Исламската држава во нивните упоришта и тактички се подготвуваат за почетокот на офанзивата за тотално уништување на ИСИС. Покрај Матис, од Пентагон се огласил и началникот на Здружениот генералштаб Џозеф Данфорд кој што изјави дека нападите на борците кои што ги поддржува сириската влада во текот на оваа седмица биле „мерка на заштита“ и дека нема тоа да се повтори ако тие не претставуваат закана по американските сили на теренот. Заменикот на рускиот министер за надворешни работи, Генадиј Гатилов изјави дека воздушниот напад на Вашингтон на провладините сили во Сирија е „апсолутно неприфатлив“ и таквиот напад претставува кршење на сирискиот суверенитет. Гатилов истакнал дека американскиот воен напад нема да помогне во напорите да се изнајде политичко решение за конфликтот во Сирија, пренесува „Ројтерс“. Американските сили деновиве изведоа напад на вооружени групи во Сирија кои што директно се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kоалицијата предводена од САД нападна положби на сириски трупи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: