„Анти-ваксер“ феноменот е последица на драстичниот пад на здравствената култура!


Иако властите тврдат дека само со стапка на вакцинација од над 95%, ќе се обезбеди колективен имунитет, т.н. анти-ваксерско движење и понатаму се шири преку ...
| | веќе видена | слични

Заврши теренската активност за вакцинација на училишни деца против морбили која ја спроведе вакциналната служба при Здравствен дом Охрид. Директорите на сите ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Без вакцини нема образовен процес. Надлежните конечно се усогласија и на вчерашната владина седница одлучиле дека во септември, во училишните клупи ќе седнат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поттикнати од прогласувањето епидемија на морбили на територијата на целата држава, реакциите на родители чии деца не се вакцинирани и како резултат на тоа ...
| | веќе видена | слични

Препорачуваме и сметаме дека родителите треба и мора да бидат целосно информирани за значењето на имунизацијата, но и за сите позитивни и негативни ефекти. ...
| | веќе видена | слични

Вакцинирањето е дел од здравствената култура, но и должност и обврска за сопственото и за колективното здравје. Ефектите на вакцините се докажани со сериозни ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Не постои ниту една медицинска технологија во светот, ниту пак некоја друга форма на лек како вакцината што спасува повеќе животи. Секое дете кое ќе се запише ...
| | веќе видена | слични

Училиштата ќе примаат пријави за првачиња, но ќе се запишат само оние деца кои ги имаат примано задолжителните вакцини. Министерот за образование Арбр Адеми ги ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Хелсиншкиот комитет за човекови права смета дека е оправдано граѓаните со закон да се обврзат на вакцинација против болести чие спречување е во интерес на ...
| | веќе видена | слични

Симулациска алатка развиена од страна на истражувачите на Универзитетот во Питсбург, а неодамна надградена од Универзитетот на Јужна Флорида, дава ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На седницата  единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски.. Седницата е ...
сите 391 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 329 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 238 | | | веќе видена

Претседателот на австрискиот Парламент за в понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по ...
сите 181 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Анти-ваксер“ феноменот е последица на драстичниот пад на здравствената култура!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: