Враќање од соништата за Анри (видео)

Тиери Анри ноќеска го постигна единствениот гол за Арсенал на првиот натпревар откако се врати на Емирати како позјамен фудбалер, доволен за победа над Лидс во рамките на ФА Купот. Само десетина минути откако влезе во игра, Французинот во 78. минута, и премногу лесно го реши натпреварот. Анри го опиша постигнувањето на голот како момент кој засекогаш ќе го памети: “Никогаш не помислував дека ќе се вратам во Арсенал, а уште помалку дека ќе го постигнам единствениот гол. Го сакам Арсенал и се надевам дека ова нема да биде последен погодок за клубот“ – изјави 34 годишниот Анри. Во обидот да остане скромен, Анри наградата за играч на натпреварот ја опиша како “шега“. Венгер пак призна дека враќањето на Анри му се чинело како сон: „Тој веќе е легенда за Арсенал, а со овој погодок само додаде уште нешто во таа приказна. Ова е како еден прекрасен сон“ – изјави Венгер. Ова беше 227 гол за Анри во дресот на Арсенал, каде настапува како позјамен играч додека трае паузата во амерканската МЛС, пренесува Би-Би-Си. ...
| | веќе видена | слични

Враќањето во Арсенал, Анри сака да го искористи на најдобар начин и да го врати тимот во првата четворка. Анри беше стрелец на дуелот против Лидс, па се уште е во добро расположение. „Жестока е конкуренцијата оваа сезона за место кое води во Лигата на шампионите. Моменталното 5 место не е нешто што навивачите на Арсенал го сакаат, а не па играчите. Верувајте ми.“ „Ако се сетите како Арсенал стигна до 5. место ќе видите дека клубот напредувал, јас сум овде за да помогнам, независно дали ќе играм 20, 30 или 35 минути, секој пат ќе давам се од себе.“ „Свесен сум дека враќањето во Арсенал не е долгорочно и затоа сакам на секој тренинг и натпревар да дадам се од себе. Тоа е нешто што претходно не сум го правел доволно. Знаете како е кога се враќате на секои два-три дена да играте на исто место, несвесно не уживате во тоа онолку колку што треба. Сега кога знам сакам да го дадам својот максимум на секоја средба.“ „Кога заминав во САД реков дека никогаш нема да се вратам во Европа. Но кога вашиот клуб, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По кам бекот на Тиери Анри во Арсенал, внимание предизвика и веста дека уште еден поранешен играч на "топчиите" се најде на тренингот на својата поранешна екипа. Робер Пирес, некогашниот играч на Арсенал кој е без ангажман од минатото лето кога ја напушти Астон Вила, тренирал со екипата на Арсенал Венгер. Џек Вилшир бил воодушевен од овој факт, па веднаш преку "Твитер" се запрашал дали уште еден 'крал' ќе се врати на теренот. "Благодарам, благодарам, тренирав за да ја задржам формата. Драго ми е што многумина со задоволство повторно ме видоа во дресот на Арсенал" - порачал Пирес.
| | веќе видена | слични

Анри во понеделникот имаше кам-бек од соништата во Арсенал, откако постигна победоносен погодок на ФА Куп дуелот со Лидс. Ден претходно, кам-бек имаше и Пол Сколс во дресот на Манчестер Јунајтед, а медиумите почнаа да шпекулираат дека истото би можел да го направи и Роберт Пирес, откако Французинот започна да тренира со ’Топџиите’. Но 38 годишниот Пирес ги отфрла ваквите гласини, и вели дека цели кон трансфер во Азија. За L’Equipe тој рече: “Нема да се вратам во Арсенал. Немам таква намера, а и клубот нема таква намера, тие веќе се ’полни’ во средниот ред.” “Клубовите од Англија имаат голема почит за поранешните фудбалери, и тоа е многу добро. Она што се случи со Анри, или со Сколс во Манчестер Јунајтед, не ме изненади.” “Убавата сторија помеѓу ’Топџиите’ и Анри продолжува. Мојата не.” Пирес потоа додаде: “Чекам понуда од Азија. Во денешно време, новата дестинација е Кина. Сеуште се наоѓам во почетна фаза од преговорите.” “Исто така имав и првичен контакт со клубови од Индија. Се работи за убав предизвик.” ...
| | веќе видена | слични

По враќањето на Тиери Анри во Арсенал оваа зима уште еден поранешен играч на „топџиите“ тренираше со својата поранешна екипа. Поранешниот играч на Арсенал Роберт Пирес кој е без ангажман уште од минатото лето кога го напушти тимот на Астон Вила деновиве тренирал со екипата на Арсенал Венгер. Помладите играчи на Арсенал, а помеѓу нив и Џек Вилшир биле воодушевени од фактот дека уште еден легендарен фудбалер ќе се врати на теренот. Дали Пирес ќе игра за „топџиите“ не се знае, но тој на тренингот бил видно задоволен што бил облечен во дресот на Арсенал. (Крај)
| | веќе видена | слични

Се вратив како навивач и постигнав гол за победа, неверојатно чувство, изјави Тиери, стрелец за триумф над Лидс (1:0) и пласман во 1/16-финале на ФА купот На најдобриот стрелец на Арсенал на сите времиња, Тиери Анри, му беа потребни само десеттина минути од влегувањето во игра по враќањето во редовите на "топчиите" за да ја затресе мрежата на Лидс за победа од 1:0 и пласман на лондонскиот клуб во 1/16-финалето на ФА купот. Французинот во игра влезе во 67. минута и го постигна својот 227. гол за тимот од "Емирати". Анри се врати во Арсенал на 6 јануари на двомесечно позајмување од Њујорк Ред Булс, бидејќи во американската МЛС лига е пауза меѓу двете сезони. Целиот натпревар, поради Анри, беше во втор план, што се чувствуваше во текот на сите 90 минути. Кога на почетокот на второто полувреме Арсен Венгер го крена Анри од клупата на "Емирати", следуваше општ делириум, а откако 34-годишниот Французин, по одличното проигрување од Сонг, во свој стил со левата страна на внатрешниот дел од десното стапало постигна ...
| | веќе видена | слични

34 годишниот Французин имаше кам-бек од соништата во Арсенал, откако вчера на дуелот со Лидс, постигна погодок со кој ’Топџиите’ се пласираа во четвртата рунда од ФА Купот. Тиери Анри ќе го носи дресот на ’Топџиите’ до крајот на февруари, и напаѓачот ветува дека секогаш ќе го дава максимумот, но предупредува дека фановите не треба да очекуваат тој да постигнува погодоци на секој натпревар. “Знам дека постигнав погодок, но тоа нема да се случи секогаш кога ќе истрчам на теренот.” – рече Анри за Arsenal Player . “Не знам дали моите движење се интелегентни или не, но тоа е начинот на кој јас играм.” “Ќе се обидам да му го понудам на тимот она што го знам и умеам. Можеби на некој натпревар тоа нема да биде доволно, но секогаш ќе го давам максимумот.” Напаѓачот потоа додаде: “Го сакам овој клуб, сум го кажал тоа многу пати.” “Без разлика дали на менаџерот ќе му бидам потребен 30 секунди, една минута, или воопшто нема да му бидам потребен, ќе се обидам да бидам околу момците и да помогнам во соблекувалната.”
| | веќе видена | слични

Легендата на Арсенал, Тјери Анри, имаше маестрално враќање во редовите на англискиот фудбалски премиерлигаш. Го постигна победничкиот гол против Лидс (1-0), во третото коло од ФА-купот. Анри, кој е најдобар стрелец во клупската историја на Арсенал, пред четири и пол години ги напушти „топчиите“, а овој пат се врати како позајмен играч на три месеци. Анри во игра влезе во 68 минута, со овации од навивачите. Вистинскиот делириум се случи 10 минути подоцна кога Французинот во свој стил ја затресе мрежата на второлигашот. - Не ни можев да верувам дека повторно ќе играм за Арсенал, а еве сега пак давам победнички гол. Kога го дадов голот, се почувствував неверојатно. Да се даде гол за тимот за кој навивате е прекрасно – рече Анри по мечот.
| | веќе видена | слични

Си признаваат ли конечно Англичаните дека нивниот фудбал, односно Премиерлигата нема атракција, нема возбуда и квалитет како порано. Секако, недостасуваат Дејвид Бекам, Алан Ширер, Џанфранко Ѕола, Давид Жинола, Ерик Кантона и уште плејада фудбалери кои оставија длабока трага и го правеа англискиот шампионат највозбудлив и најдобар во светот. Манчестер Јунајтед е безличен тим без Роналдо, Бекам, Шмајхел, па Алекс Фергусон серијата лоши потези околу тимот ја поправа во од, посегнувајќи по пензионираниот Пол Сколс, кој се појави во дуелот со Манчестер Сити. По него уште истиот ден посака во натпреварувачки ритам да се врати и 42-годишниот голман Едвин ван дер Сар, кој, добро одморен во петте месеци пауза, посакува повторно натпревар на највисоко ниво. Арсен Венгер, кој слично како Фергусон, со години наназад не вложува во суперѕвезди, откажувајќи се од Сеск Фабрегас, го врати во тимот легендарниот Тиери Анри, кој на дебито, односно во враќањето на терен во дресот на „топчиите“ постигна гол со кој беше ...
| | веќе видена | слични

Легендата на Арсенал за Тиери Анри, повторно заживеа откако французинот беше херој на “топџиите“ во 3-та рунда од ФА Купот постигнувајќи го победоносниот погодок во 78-та минута на дуелот со Лидс. Ова е неверојатно, ваквите моменти се ретки во фудбалска кариера. Никогаш по моето заминување не помислував дека повтороно ќе го облечам дресот на Арсенал, а веќе постигнав гол што го одведе моојот најомилен клуб во наредната фаза. Сакам да помогнам колку можам, а мислам дека можам уште повеќе - истакна “меч винерот“ Тиери Анри. Анри во дресот на Арсенал, ќе мине два месеци додека трае паузата во МЛС Лигата а потоа се враќа во Њујорк Ред Бул каде настапува една сезона. Видео : Анри како некогаш, го спаси Арсенал Мх.П.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 209 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Враќање од соништата за Анри (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: