НАСА пронајде нови потенцијални планети за живеење


Од НАСА постојано откриваат егзопланети во вселенскиот простор, притоа истражувајќи дали ги имаат најосновните услови за преживување на луѓето. Со помош на Кеплеровиот телескоп во сопственост на НАСА , откриени се 219 кандидати за планети, од кои барем 10 се со големина на Земјата и со оддалеченост од нивното „Сонце“ доволна за на површината да има вода. Од почетокот на мисијата на Кеплеровиот телескоп, откриени се најмалку 4000 потенцијални кандидати за планети, а само половина се доволно истражени. Заедно со новите 10, во вселената има околу 50 небесни тела што може да бидат планети, а што со своите карактеристики се слични на Земјата.
| | веќе видена | слични

НАСА нема наскоро да објави дека остварила контакт со вонземјани, и покрај тврдењата од многу гледаното вирално видео на активистите од Анонимус, соопштила таа американска вселенска агенција. Хакерската група во еден од последните видео-клипови кои ги објавила, навела дека НАСА е "на работ" да соопшти откривање на вонземјански облици на живот. НАСА сега, меѓутоа, потврдила дека не постојат нови докази за постоење на живот надвор од Земјата, барем ако може да се суди според тврдењата на портпаролот на таа агенција, Томас Цурбухен, на чии изјави и се засноваат повеќето од тврењата на Анонимус. "Спротивно од некои тврдења, не постои соопштение на НАСА "на чекање" кое се однесува на вонземјански облик на живот", навел Цурбухен на Твитер. "Дали сме сами во вселената? Тоа уште не го знаеме, но имаме мисија да одиме напред за да дојдеме до одговор на тоа фундаментално прашање", напишал тој. Цитатите на доктор Цурбухен, користени во споменатото видео, потекнуваат од неговото априлско орбраќање до Комитетот за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Познатата хакерска мрежа Анонимуси на службената страница постави видео во кое најавуваат дека НАСА наскоро ќе објави дека постои интелегентен вонземски живот. За да се види за што станува збор потребно е да се анализира видео пораката која во изминатите шест дена на ЈуТјуб е прегледана повеќе од милион пати. Фајлот на ЈуТјуб е поставен на 20 јуни само еден ден откако НАСА објави дека научници со помош на вселенскиот телескоп Кеплер откриле 219 можни нови екстрасоларни планети од кои на десетина може да наликуваат на Земјата. Друг повод се коментарите на портпаролот на НАСА Томас Курбухен искажани пред американскиот Конгрес на 26 април. - Имајќи ги предвид сите различни активности и мисии кои трагаат по докази за постоење вонземен живот, се наоѓаме близу едно од најголемите откритија во историјата, рече тој. Идната година НАСА планира лансирање на нов, понапреден телескоп во вселената за трагање по планети и живот во вселената - вселенскиот телескоп Џејмс Веб. Таа суперсензитивна мисија ќе може да открива ...
| | веќе видена | слични

За да се види за што станува збор потребно е да се анализира видео пораката која во изминатите шест дена на ЈуТјуб е прегледана повеќе од милион пати. Фајлот на ЈуТјуб е поставен на 20 јуни само еден ден откако НАСА објави дека научници со помош на вселенскиот телескоп Кеплер откриле 219 можни нови екстрасоларни планети од кои на десетина може да наликуваат на Земјата. Друг повод се коментарите на портпаролот на НАСА Томас Курбухен искажани пред американскиот Конгрес на 26 април. – Имајќи ги предвид сите различни активности и мисии кои трагаат по докази за постоење вонземен живот, се наоѓаме близу едно од најголемите откритија во историјата, рече тој. Идната година НАСА планира лансирање на нов, понапреден телескоп во вселената за трагање по планети и живот во вселената – вселенскиот телескоп Џејмс Веб. Таа суперсензитивна мисија ќе може да открива траги од вода, метан, озон, кислород и други хемикалии во атмосферите на егзопланетите.
| | веќе видена | слични
4 копии

Хакерскиот колектив Анонимус тврди дека американската вселенска агенција НАСА се подготвува да објави дека открила интелигентен вонземски живот. „НАСА вели дека вонземјаните доаѓаат”, напиша групата на својот веб-сајт . Тврдењето на Анонимус е базирано на многубројните неодамнешни откритија на НАСА, заедно со коментарите на еден од портпаролите на агенцијата на конгресното сослушување насловено „Напредокот во потрагата по живот“ во април . Професорот Томас Зурбукен, вонреден администратор на Директоратот за научна мисија, на сослушувањето рече дека неодамнешниот напредок на НАСА, како што е откривањето водород на Сатурновата месечина Енцелад и ветувачките резултати на тимот на Хабл од океаните на Јупитеровата месечина Европа, се надежни знаци дека ние сме поблиску од кога било до откривањето докази за вонземски живот. „Имајќи ги предвид сите различни активности и мисии со кои се бара конкретно докази за вонземјански живот, ние сме на прагот да направиме едно од најдлабоките, досега невидени откритија во ...
| | веќе видена | слични

За време на последниот состанок на Американскиот државен комитет за наука, вселена и технологија портпаролот на НАСА професорот Томас Курбехун изјавил: -Нашата цивилизација е на прагот на откритие на вонземјански живот во космосот. Имајќи ги во вид различните активности и мисии кои трагаат по вонземјанскиот живот , ние сме на чекор од едно од најголемите и најзначајни откритија во историјата. Анонимуси наведуваат дека доказите покажуваат дека „нешто сигурно се случува на небото над нас“. Минатата недела НАСА објави дека постојат 219 нови планети од кои 10 „карпести планети“ каква што е Земјата.
| | веќе видена | слични

Хакерскиот колектив Анонимуси тврди дека американската вселенска агенција НАСА ќе објави дека открила интелигентен вонземски живот. „НАСА вели дека вонземјаните доаѓаат"- напиша групата на својот веб-сајт . Тврдењето на Анонимуси е базирано на многубројните неодамнешни откритија на НАСА, заедно со коментарите на еден од портпаролите на агенцијата на конгресното сослушување насловено „Напредокот во потрагата по живот“ во април. Во своето видео, Анонимуси цитираат неколку други коментари за вонземјани дадени од астронаути и поборници на истражувањето на вселената во минатото, како и разни „забележувања“ вонземјани и НЛО како доказ дека „нешто се случува на небото над нас“.
| | веќе видена | слични

Американската вселенска агенција НАСА во четвртокот го лансирала сателитот "KalamSat", кој го развила група тинејџери од Индија. Сателитот е направен од полимер и тежок е само 64 грама. Направен е со помош на 3D печатар. Во текот на мисијата, сателитот ќе биде активен само 12 минути и ќе врши операции како што се мерење на забрзување, ротација и магнетосфера. Наречен е по некогашниот индиски претседател Абдул Калам и претставува најлесниот сателит на светот. Тоа е воедно и прв пат НАСА да соработува со ученици од Индија.
| | веќе видена | слични

Пред неколку дена НАСА објави дека пронашла 10 потенцијални планети погодни за живот. Тие планети се дел од групата од 219 егзопланети кои ги откри вселенската агенција при презентацијата на осмиот по ред каталог на Кеплер. Планетите се отприлика големи колку Земјата, а од своите ѕвезди се оддалечени доволно за да може на нив да се живее. Нешто помалку од половина од тие планети кружат од ѕвездата и се слични на големината на Сонцето. „Податоците презентирани од страна на Кеплер се уникатни, бидејќи станува збор за еден каталог кој содржи попис на планети кои се слични по големина на Земјата. Важно прашање за нас е „Дали сме сами?“, Можеби Кеплер сега индиректно вели дека не сме“, вели Марио Перез, научник кој работи во одделот за астрофизика во НАСА. Телескопот Кеплер досега откри 4034 планети, а меѓу 2019 од новите кандидати се десетте планети на кои можеби има живот. Се наоѓаат на добра оддалеченост и имаат слична температура како и Земјата.Сите 2335 планети се лоцирани во соѕвездието Лабуда. “Ние оваа ...
| | веќе видена | слични

Десет откриени планети се отприлика со иста големина и температура како и Земјата, што значително ја зголемува можноста да на нив има живот и вода во моменталната состојба. Телескопот Кеплер досега откри 4034 планети, а меѓу 2019 од новите кандидати се и десет планети на кои можеби има живот. Се наоѓаат на добра оддалеченост и имаат слична температура како и Земјата. Десет откриени планети се отприлика со иста големина и температура, како и Земјата, што значително ја зголемува можноста за живот. Оваа планета ја откриле користејќи го телескопот Кеплер кој бил насочен кон соѕвездието Лабуда. „Важно прашање за нас е „Дали сме сами?“, Можеби Кеплер сега индиректно рече дека не сме“, изјави Марио Перез за НАСА. НАСА во 2009 година, го лансираше телескопот Кеплер, за да открие дали планетите како Земјата се реткост или вообичаени во вселената. Во текот на својата мисија само Кеплер откри вкупно 4034 планети кандидати, а засега потврдени од нив се 2335. Вкупно досега во вселената откриени се 3500 планети, пренесува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 549 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 141 | | | веќе видена

И покрај се што се зборувало и водителката му честитала роденденот на својот зет.Мажот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, денеска го прославил 34.роденден со ...
сите 190 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАСА пронајде нови потенцијални планети за живеење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: