`Анонимните` ја дигнаа Европа на нозе

Припадници на групата "Анонимни", која некои експерти ја сметаат и за наследник на веб-сајтот Викиликс, затсиноќа го урнаа и сајтот на Интерпол, а заедно со повеќе десетици илјади лица протестираа против, како што тврдат, ограничувањето на слободата на користење на интернет Хакерската група "Анонимни" затсиноќа го урна и сајтот на Меѓународната полициска агенција (Интерпол), само еден ден откако упадна и на интернет-страницата на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА). Упадот на страната на Интерпол уследи по завчерашната серија протести на "Анонимните" и нивните приврзаници низ Европа. Повеќе десетици илјади лица, на кои им се приклучуваат и многу европски експерти, правници, новинари и политичари, протестираа во саботата попладне и навечер на улиците на бројни европски градови, против контроверзниот меѓународен договор за заштита на интелектуалната сопственост на интернет - АКТА, кој, како што сметаат, ќе ја ограничи слободата на користење на мрежата и ќе ја зголеми можноста за контрола на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќе десетици илјади лица протестираа вчера на улиците на бројни европски градови, против договорот за заштита на авторските права на Интернет - АКТА, кој, како што сметаат, ќе ја ограничи слободата на користење на мрежата и ќе ја зголеми можноста за контрола на граѓаните. Меѓу првите се собраа критичарите на овој договор во литванската престолнина Вилнус, каде со натписите „Стоп АКТА“ пред зградата на Владата протестираа неколку илјади луѓе. Во Германија протестите против овој договор собраа околу 41.000 лица, а најголемите собири се одржаа во Минхен и во Берлин, каде одделни демонстранти имаа залепен селотејп преку устата. Еден од поголемите протести е одржан во Софија, каде во протестен митинг пред зградата на Владата учествуваа околу 4.000 лица. Солидаризирајќи се со повеќе европски земји, денеска и Чесите протестираат против антипиратскиот договор АКТА, јави дописникот на МИА од Прага. Околу илјада демонстранти во чешката метропола, а и во уште дваесетина градови во земјата го покажуваат својот ...
| | веќе видена | слични

Модерниот свет одамна научи дека новите војни ќе се водат во сајбер просторот и дека новите оружја ќе бидат единиците и нулите. Ако некогаш големите разузнавачки служби требаше да потрошат огромни сретства за да дознаат се за вас, сега тоа им е достапно со неколку кликови на мрежите кои според многумина се токму „нивно чедо“. Додека ние се бориме за „нашите правдини“, сосема сме анемични кон глобалната акција против договорот за заштита на авторските права на Интернет - АКТА, кој сериозно ќе ја ограничи слободата на користење на мрежата и ќе ја зголеми можноста за контрола на граѓаните. Меѓу првите се собраа критичарите на овој договор во литванската престолнина Вилнус, каде со натписи „Стоп АКТА“ пред зградата на Владата протестираа неколку илјади луѓе. Во Германија на протестите против овој договор се собраа околу 41.000 лица, а најголемите собири се одржаа во Минхен и во Берлин. Еден од поголемите протести во регионот е одржан во Софија, каде на протестниот митинг пред зградата на Владата учествуваа околу ...
| | веќе видена | слични

Меѓу првите се собраа критичарите на овој договор во литванската престолнина Вилнус, каде со натписите „Стоп АКТА“ пред зградата на Владата протестираа неколку илјади луѓе. Во Германија протестите против овој договор собраа околу 41.000 лица, а најголемите собири се одржаа во Минхен и во Берлин, каде одделни демонстранти имаа залепен селотејп преку устата. Еден од поголемите протести е одржан во Софија, каде во протестен митинг пред зградата на Владата учествуваа околу 4.000 лица. Солидаризирајќи се со повеќе европски земји, денеска и Чесите протестираат против антипиратскиот договор АКТА, јави дописникот на МИА од Прага. Околу илјада демонстранти во чешката метропола, а и во уште дваесетина градови во земјата го покажуваат својот негативен став кон меѓународниот договор за кој сметаат дека ја ограничува слободата на користењето на Интернетот. Некои од учесниците носат маски на Гај Фокс од филмот „В како Вендета“, кои ја симболизираат хакерската група „Анонимуси“. - Стопирањето на ратификацијата на ...
| | веќе видена | слични

Ширум Европа денеска се оддржаа близу 150 протестни собири, против контроверзниот договор за заштита на интелектуалната сопственот на интернет, познат како АКТА. Договорот кој веќе е потпишан од САД, Австралија и неколку други земји, според демонстрантите не е ништо друго, туку перфиден обид да се цензурира слободата на говор и размената на добра во интернет просторот. 22 земји на ЕУ го прифатија договорот минатиот месец, но тој се уште не е ратификуван од ниту една земја членка. Под притисок на јавноста владите на Полска, Чешка и Словачка се откажаа од ратификацијата, а Германија одлучи да ја одложи расправата за АКТА, барем до средината на оваа година. Токму во Германија денеска беа одржани најмасовните протести. Но големи собири имаше и во Франција, Литванија, Бугарија, Чешка... Номиналната цел на договорот – борба против интернет пиратеријата - не е спорна, но спорни се низата недоречености и растегливоста не термините. Познавачите тврдат дека доколку се дозволи тој да профункционира, можеме да се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Припадници на хакерската група „Анонимни“ утрово, како што најавија, повторно ја урнаа интернет страницата на хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ, кој во последните денови неколкупати отворено го поддржа антипиратскиот договор АКТА, поради кој денеска се протестира ширум светот. Интернет страницата на Јосиповиќ од утрово е недостапна, а таа веќе еднаш е урната во четвртокот вечерта. „Не е човеково право да се земе туѓата работа бесплатно. Тоа е исто како да дојдете, да речеме, во продавница, и да земете некои артикли и да кажете оваа е убаво и јас би го земал и мое човеково право е да се хранам“, - истакна во четвртокот Јосиповиќ. Тој истакна дека зад авторските дела стои нечија работа, нечија егзистенција, нечија инвестиција и апсолутно недозволено е да се краде од интернет. Договорот се однесува на заштита на сопственоста, чија цел, меѓу другото, е да ја заштити интелектуалната сопственост на интернет, потпишан на 26 јануари во Токио. АКТА е потпишан и од 22 членки на ЕУ. Противниците на АКТА оценуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Солидаризирајќи се со повеќе европски земји, денеска и Чесите протестираат против антипиратскиот договор АКТА. Околу илјада демонстранти во чешката метропола, а и во уште дваесетина градови во земјата го покажуваат својот негативен став кон меѓународниот договор за кој сметаат дека ја ограничува слободата на користењето на Интернетот. Некои од учесниците носат маски на Гај Фокс од филмот „В како Вендета“, кои ја симболизираат хакерската група „Анонимуси“. - Стопирањето на ратификацијата на Спогодбата АКТА го сметаме за победа, но сакаме Договорот да биде запрен сосема, изјави потпретседателот на Чешката пиратска партија, Микулаш Ферјенчик, чија партија е еден од организаторите на протестот. Чешка иако со уште дваесетина земји во Токио се приклучи кон Договорот против ширење на нелегални копии (АКТА), го одложи нејзиното ратификување со цел да преиспита дали навлегува во основните човекови загарантирани права и слободи. Кон одложување на ратификацијата на АКТА пристапија и Германија, Полска и Словачка.
| | веќе видена | слични

Загреб – Припадници на хакерската група Анонимус Кроациа утринава го срушија повторно сајтот на хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ, кој во последните денови неколку пати го поддржа меѓународниот договорот ACTA против пиратеријатам поради кој денес се протестира ширум светот. “Не е човечко право да се зима туѓата работа бесплатно. Тоа е исто како да одите во самопослуга, земете некои артикли и да кажете дека би ги земале, зошто право на секој човек е да се храни”, изјавил претседателот на хрватска Јосиповиќ во четвртокот, истакнувајќи дека е “апсолутно недопустливо да се краде од интернет, зошто позади авторските дела стои нечија работа и егзистенција”. Невладини организации денес најавиле штрајк во Загреб, Ријека и Осијек со порака дека собирите ќе бидат мирни и ненасилни.
| | веќе видена | слични

По вчерашниот напад на интернет страницата на хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ, утрово хакерската група „Анонимуси“ повторно ја урнаа страната на претседателот. Хакерите на "Анонимус" со нападот го поддржа антипиратскиот договор АКТА, поради кој денеска се протестира ширум светот. "Не е човеково право да се земе туѓата работа бесплатно. Тоа е исто како да дојдете, да речеме, во продавница, и да земете некои артикли и да кажете оваа е убаво и јас би го земал и мое човеково право е да се хранам" рече пред два дена Јосиповиќ. Договорот потпишан на 26 јануари во Токио се однесува на заштита на сопственоста, чија цел, меѓу другото, е да ја заштити интелектуалната сопственост на интернет, договорот е потпишан од страна на АКТА и од 22 членки на ЕУ. Противниците на АКТА оценуваат дека со договорот се кршат слободите на слободното информирање преку интернетот.
| | веќе видена | слични

За денеска во повеќе градови во светот се најавени демонстрации против меѓународната спогодба за заштита од фалсификат и од интернет пиратерија, позната како АКТА. Организаторите сметаат дека спогодбата ја ограничува слободата. Вчера Германија го одложи одобрувањето на овој контроверзен документ. Германското министерство соопшти дека нема да ја потпише спогодбата, бидејќи министерството за правда имало забелешки. АКТА е иницрана од Соединетите држави и Јапонија со цел заштита на интелектуалните советнички права. Ја имаат потпишано 22 од 27 членки на ЕУ.
| | веќе видена | слични

Останато

Европската комисија денеска повика на едноминутно молчење во спомен на двајцата новинари кои загинаа во нападот во Стразбур минатата недела. Меѓу петте жртви ...
сите 282 | | | веќе видена

Лекарите и медицинскиот персонал го прекинуваат протестот на скопските клиники поради најавеното поскaпување на паркингот затоа што премиерот Зоран Заев им ...
сите 145 | | | веќе видена

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или да го уапси ...
сите 193 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 132 | | | веќе видена

Соопштение на ДС: Демократскиот сојуз во целост ја поддржува имплементацијата на Договорот помеѓу Македонија и Грција, како и обидите за обезбедување на ...
сите 161 | | | веќе видена

Поради врнежи од снег забрани за тешки товарни возила се воведени на патните правци Гостивар-Кичево преку планинскиот превој Стража, Маврово-Дебар и Тетово – ...
сите 188 | | | веќе видена

Францускиот премиер Едуар Филип во интервју за весникот „Лез Еко“ призна дека Владата направила грешки во кризата со протестите на „жолтите елеци“ и оти не ги ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Анонимните` ја дигнаа Европа на нозе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: