Валверде најверојатно нов тренер на Берселона


Новиот тренер на Барселона следната сезона најверојатно ќе биде Ернесто Валверде, 53-годишниот стратег кој моментално го води Атлетик Билбао. Медиумите тврдат дека се е договорено и дека Барселона го чека крајот на сезоната за да го потврди наследникот на Луис Енрике, кој ќе ја напушта позоцијата тренер. Подолго време во медиумите се вртеше прашањето кој ќе биде нов тренер и изминатите месеци медиумите лецитираа со многу имиња како можни кандидати, но се чини дека сега е веќе донесена конечната одлука околу новиот кормилар на Каталонците. Валверде како играч има настапувано за Барселона, а тренерската работа ја започна во Атлетик, а потоа работеше во Еспањол, Олимпијакос, Виљареал и Валенсија, а во 2013 година повторно се врати во Билбао. Каталонсите медиуми тврдат дека главен кандидат на раководството бил актуелниот помошник на Енрике, Карлос Унзуе, но поради расправијата која ја имал со Нејмар клубот се одлучил да го ангажира Валверде.
| | веќе видена | слични

Миливоје Мрдак, напаѓачот на црногорскиот третолигаш Плевлја, е најдобриот стрелец во Европа за оваа сезона! Според фудбалската статистика, 24-годишниот Црногорец е пред најдобрите фудбалери на денешницата. Тој е „кралот на стрелците“ и на голгетерската листа е пред Меси и пред Роналдо. Сезонава, Мрдак има постигнато 61 гол во 24 натпревари во неодамна завршената регуларна сезона во Северниот регион. Се работи за трета црногорска лига во која Мрдак е „машина за голови“. „ Ми се случувало на еден натпревар да постигнам и по девет гола. На сите екипи во лигата барем еднаш сум им ја затресол мрежата. Тоа за мене значи дека вредам како напаѓач. Докажав и себе си и на другите дека можам. Сега играме плеј-оф за пласаман во Втора лига и очекуваме влез во повисок ранг. Исто така се надевам дека ќе заиграм и во некој поголем клуб веќе од ова лето бидејќи мислам дека сум во добра форма“, вели Мрдак за црногорските медиуми Зад Црногорецот на оваа статистичка листа на најдобрите стрелци во сите европски лиги, е ...
| | веќе видена | слични

Легендата на Барселона Карлес Пујол вели дека ѕвездата на Реал Мадрид Кристијано Роналдо е еден од најдобрите играчи во историјата на фудбалот, но верува дека неговиот поранешен соиграч Лионел Меси е подобар од Португалецот. Меси и Роналдо заедно освоија 9 „Златни топки“ и Кака беше последниот друг играч со престижната награда во 2007 година, пред да почне доминацијата на неверојатната двојка. – Роналдо е еден од најдобрите играчи во историјата, но Меси е подобар. Ривалството меѓу нив е многу интензивно и мислам дека тоа им помогна двајцата, бидејќи ниту еден од нив не може да си дозволи да се опушти. За мене, Меси е најдобар. Сум играл со него и тој ме правеше среќен. Мислам дека станува подобар секоја сезона и тоа е поради страста што ја има. Се надевам дека ќе освои нешто и со аргентинската репрезентација – кажа Пујол за време на турнир за играчи до 17 години во Индија.
| | веќе видена | слични

Шпанија | Бразилецот во интервју за „Франс фудбал“ говори за своите амбиции... Ѕвездата на каталонскиот гигант Барселона, Нејмар во интервју за „Франс фудбал“ вели дека од доаѓањето во Барселона до сега не се променило ништо во однос на неговиот статус. „Секогаш ја имав истата улога, од доаѓањето, па се до овој момент, ништо не се промени, секогаш сум ја превземал одговорноста кога е тимот во прашање, секој има своја улога“ вели Нејмар. Во однос на неговите амбиции, Бразилецот има една јасна цел во својата кариера, а тоа е да биде најдобар. „Сакам да играм со најдобрите играчи во светот, во однос на тоа кој е најдобар тука немам никакви дилеми, зарем постои подобар од Лео Меси? Сонувам да станам најдобриот фудбалер во светот, мислам дека можам, полека но сигурно, не брзам никаде“ дополни Бразилецот. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Каков Меси, каков, Роналдо… ова е новата светска фудбалска ѕвезда. Тоај иако има само 12 години е виостински вундеркинд. Фудбалско чудо од дете – така го нарекуваат малиот „фудбалски Моцарт“, Пјетро Томасели, кој уште на таа возраст знае да го изведе букквално секој трик од фудбалските учебници. Тој засега ја одбра Рома, каде ги направил своите први фудбалски чекори, иако за него буквално се грабаат најголемите светски фудбалски гиганти како Реал Мадрид, Барселона, Манчестер Јунајтед… Според потезите што ги прави овој мал фудбалски мајстор, велат дека тој е Тоти, Марадона и меси во едно. Пјетро Томасели… Добро запомнете го ова име. А, еве и зошто:
| | веќе видена | слични

Оваа седмица ќе биде затворена уште една сезона во најсилниот шпански фудбалски шампионат со тоа што се уште е отворено прашањето околу шампионската титула за која се борат Барселона и Реал Мадрид. Лутите ривали имаа подеднаков број на бодови, ама клубот од Мадрид има и еден натпревар помалку кој може да биде одлулувачки, а се игра в среда на „Балаидос“ против Селта Виго. Меѓуто и без тој резултат и завршните случувања луѓето од реномираниот спортски портал за фудбал „Гол“ го кажаа својот став околу тимот на сезонава во Примера кој според нив треба да биде без Рамос, Нејмар и Роналдо. Ова се играчите во формација 4-3-3 кои според „Гол“ ја формираат перфектната единаесетка за натпреварувачката 2016/2017.
| | веќе видена | слични

Името и делото на Јирген Клисман и е добро познато на пошироката фудбалска јавност како и неговите остварувања на клупски и репрезентативен план, па и затоа секој негов искажан став и размислување има посебна тежина. Овој пат тој за специјализираниот портал са фудбал „Гол“ зборуваше за Лионел Меси и за тоа како може да го запечати своето наследство и кариера. Легендарниот Германецот верува оти тоа може да се направи на еден начин со триумф на Светско првенство. -Има шанса тоа да го направи во Русија следната година. Играч како Меси мора да го запечати наследството со победа на СП. Сакам тоа да го направи зошто тоа го го заслужува, -вели Клинсман. Ако тоа се реализира би било прв пехар за Аргентина по 1986 година „гаучосите“ предводени од Диего Армандо Марадона дојдоа на врвот на светскиот фудбал. Клинсман во својата кариера имаше дуели со Дон Диего, па направи една споредба со него и Меси. -Го обожавам Меси, секогаш сум се одушевувал од него. Меѓутоа истото важи и за Марадона против кого играв неколку пати ...
| | веќе видена | слични

Тој оваа своја одлука веќе одамна ја соопшти, а каталонците се чини веќе пресекоа кој ќе го наследи. Имено според каталонското радио „РАЦ 1“ нов предводник на клубот од „Камп Ноу“ ќе биде 53 годишниот Ернесто Валверде. Валверде е поранешен играч на шпанскиот великан и добро ги познава состојбите во тимот, но и во Примера. Наводно со него е договорена двегодишна соработка во која ќе треба да ја потврди својата добра репутација и да ја врати Барселона на посакуваните стази како во домашните натпреварувања, така и во ЛШ. Валверде во моментов е се уште под договор со Билбао, ама истиот му завршува по крајот на оваа сезона. Во неговата тренерска кариера бил дел уште од Еспањол, Олимпијакос, Валенсија и Вилјареал.
| | веќе видена | слични
4 копии

Луис Енрике ги живее последните денови како тренер на Барселона, односно за него до крајот на актулениот договор му остануваат само уште два натпревари, против Еибар во Примера и финалето на Копа Дел Реј против Алавес. Тој оваа своја одлука веќе одамна ја соопшти, а каталонците се чини веќе пресекоа кој ќе го наследи. Имено според каталонското радио „РАЦ 1“ нов предводник на клубот од „Камп Ноу“ ќе биде 53 годишниот Ернесто Валверде. Валверде е поранешен играч на шпанскиот великан и добро ги познава состојбите во тимот, но и во Примера. Наводно со него е договорена двегодишна соработка во која ќе треба да ја потврди својата добра репутација и да ја врати Барселона на посакуваните стази како во домашните натпреварувања, така и во ЛШ. Валверде во моментов е се уште под договор со Билбао, ама истиот му завршува по крајот на оваа сезона. Во неговата тренерска кариера бил дел уште од Еспањол, Олимпијакос, Валенсија и Вилјареал.
| | веќе видена | слични

Шпанија | Медиумите од Шпанија пренесуваат дека Лео Меси поставил услов за да ја продолжи верноста кон Барса, Аргентинецот бара пет засилувања во летниот преоден рок... Се верува дека Лео Меси на маса има пет годишен договр од Барселона и плата од фантaстични 30 милиони евра по сезона, но според медиумите од Шпанија, играчот има одредени барања пред да стави потпис на документите. „Диарио гол“ пренесува дека првата ѕвезда на „Каталонците“, Лео Меси бара гаранции од лидерите клуб дека ќе бидат донесени пет засилувања по крајот на сезоната. Извештаите велат дека Меси како услов за нов договор со Барселона посакува нов десен бек, централен дефанзивец, долгорочна замена за Иниеста, напаѓач и крило кои ќе бидат резервна опција, односно ќе ги освежуваат овие позиции по потреба од клупата. Подолг период се шпекулира дека Ектор Бељерин ќе ја засили Барселона на десната бековска позиција, додека идеална замена за Иниеста се гледа во Филипе Кутињо. За позицијата крилен напаѓач кој треба да биде резервна опција се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 613 | | | веќе видена

Изет Меџити, шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори рече дека владиниот коалиционен партнер ...
сите 287 | | | веќе видена

Стево Пендаровски освои 321.201 глас наспроти 316.872 на Гордана Сиљановска Давкова и 79.169 гласови на Блерим Рекаи, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев ...
сите 166 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 253 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 177 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Валверде најверојатно нов тренер на Берселона

Од:
До кого (е-маил):
Порака: