Анкета открива дека има поддршка за решение за Кипар кое лежи во ЕУ

Турците повеќе сакаат решение за проблемот кој трае со децении што би се добило со целосно членство во ЕУ. Држејќи го бело-црвеното знаме на кипарските Турци, народот набљудува воена парада за обележување на 40-годишнината од турската воена инвазија на Кипар, на 20 јули во северната област на источномедитеранскиот остров што е под контрола на Турците. [АФП] Скорешна национална анкета за јавното мислење на Центарот за економија и студии за надворешна политика (ЕДАМ) покажа дека повеќето Турци претпочитаат решение на кипарскиот проблем кое се темели на членство во ЕУ. Трустот на мозоци со седиште во Истанбул ја изведе студијата во мај и во јуни. „Триесет и шест отсто од турските гласачи дадоа поддршка на решението што лежи во ЕУ. Овој резултат би требало да ги охрабри партиите што тековно се вклучени во преговорите спонзорирани од ОН да дадат решение за кипарскиот проблем“, забележа ЕДАМ во една изјава. Анкетата исто така откри дека 25 отсто од гласачите мислат дека проблемот трае предолго и дека мора да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и нивните семејства се жртви на политички прогон, терор и одмазда. Решението со кое што им се изрекува притвор на Јанакиески ...
сите 237 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 218 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 272 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 74 | | | веќе видена

Избеганиот Никола Груевски е во Унгарија каде што побара азил, а таму стигнал преку Црна Гора. Територијата на Црна Гора ја напуштил истиот ден преку ...
сите 312 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, денеска одржа прес-конференција заедно со заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, на која ги презентираа главните аспекти на ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анкета открива дека има поддршка за решение за Кипар кое лежи во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: