Трамп стравува дека можно интервју со Мулер ќе се искористи против него

Претседателот смета дека неговата изјава би можела да се искористи како лажно сведочење Претседателот Доналд Трамп вели дека стравува да биде испрашуван од специјалниот советник Роберт Мулер, оти тоа би можело потоа да се искористи против него. Мулер ја истражува можната соработка меѓу кампањата на Трамп во 2016-та година и руското мешање во претседателските избори. Тој, исто така, истражува дали Трамп ја попречил правдата, обидувајќи се да влијае врз истрагата. Во интервју за Ројтерс, Трамп одби да каже дали ќе разговара со Мулер. Тој додаде и дека има моќ да ја води специјалната истрага, но, оти не планира да се меша во неа.
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на САД, Доналд Трамп продолжува да добива лоши оценки од мнозинството Американци кога станува збор за неговиот целокупен ангажман, иако доби релативно добра оценка за економската политика, покажуваат резултатите од најновата анкета на Асошиејтед прес и НОРЦ Центарот за истражување на јавните прашања.Според анкетата, околу 60 проценти од Американците не ја одобруваат неговата работа како претседател, а само 38 отсто се оптимисти.Трамп најдобра оценка од јавноста доби за начинот на кој раководи со економијата, при што доби поддршка од 51 процент од испитаниците.Една третина од Американците изјавија дека го одобруваат учеството на Трамп во истрагата на Роберт Малер за руското мешање во претседателските избори во САД во 2016 година.Но, испитаниците не ја одобруваат политиката на Трамп за имиграцијата и за здравствената заштита. Само 38 проценти од испитаниците се согласуваат со политиката на претседателот за имигрантите, додека 36 отсто од Американците го одобруваат неговото дејствување во областа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Перспективите на Украина за членство во НАТО зависат од исполнувањето на голем број политички и воени услови, изјави пред новинарите во Киев советникот на претседателот на САД Доналд Трамп за националната безбедност Џон Болтон. – Во 2008 година, администрацијата на претседателот Џорџ В. Буш им понуди на Украина и на други земји членство во НАТО, но европските сојузници не се согласија. Сега нашата влада активно го разгледува ова прашање за Украина. Неколку чекори се преземени, но многу нешта зависат од самата Украина, рече Болтон. Тој оцени дека Украина постигнала напредок, но и дека многу останува да се направи. Болтон уште посочи американските санкции против Русија ќе останат во сила се додека Москва не го промени своето однесување. На средбата со украинскиот претседател Петро Порошенко Болтон оценил дека Москва не треба да се меша во украинските претседателски избори следната година.
| | веќе видена | слични

Еден од најстручните новинари и публицисти од некогашниот голем југословенски простор и поранешен новинар во британската Би-Би-Си, Вашингтон Тајмс, U.S. News & World Report... Др. Срѓа Трифковиќ, во интервју за Србија данас дава свој, стручен поглед на состојбите околу намерите за смена, импичмент на претседателот на САД Доналд Трамп и сегашната надврешна политика на Вашингтон. Трифковиќ е експерт за надворешна политика, студирал и магистрирал во Велика Британија, а до 2008 година бил директор на Рокфорд институтот во Илиниос, САД.Неформланиот систем на голема политичка моќ - "Длабоката држава" (Deep state) на САД дефинитивно е определена против претседателот Трамп. Тука е и цел систем од големи медиуми, пред се моќни телевизиски канали, кои го контролираат широкиот медиумски дискурс, постојат т.н. " "Тинк-тенк" процеси и "трустот на мозоци" за формирање на јавното мислење како што се Фондацијата Брукингс, РАНД, Херитиџ и други, каде што имате постојани појави на аналитичари и експерти, кои а приори се ...
| | веќе видена | слични

САД ќе ги преземат сите неопходни чекори доколку дојде до мешање на Русија во делумните избори во ноември Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон, рече дека го предупредил својот руски колега да не се меша во делумните избори кои треба да се одржат во ноември. Болтон јасно ставил до знаење дека САД се „подготвени да преземат неопходни чекори за да го спречат тоа“. Тој имаше свое обраќање на прес-конференција во Женева, каде воедно се сретнал и со директорот на рускиот совет за национална безбедност, Николај Патрушев. Болтон рече дека ваквиот проблем, довел до неиздавање на заедничка изјава по завршувањето на состанокот, првиот состанок на високо ниво откако американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот колега Владимир Путин минатиот месец имаа средба во Хелсинки. САД веќе воведоа економски санкции против Русија поради нејзиното мешање во претседателските избори во 2016-тата година.
| | веќе видена | слични

САД покажуваат малку желба за унапредување на односите, велат во Кремељ.„Кремељ очекува дека секретарот на рускиот Совет за безбедност, Николај Патрушев и американскиот секретар за национална безбедност, Џони Болтон, ќе разговараат за сите прашања предвидени во билатералната агенда, наспроти тоа што американската страна покажува малку желба за унапредување на тие односи“, изјави портпаролот на рускиот претседател, Дмитри Песков.Според Песков, Кремељ очекува состанокот во Женева да понуди можност за сите добро познати прашања, пренесе Тас.Разговорите меѓу Патрушев и Болтон започнаа во Женева зад затворени врати попладнето и се очекува да траат 3 до 4 часа, а фокусот би требало да биде на прашањата кои се однесуваат на безбедносната ситуација во Сирија и Украина, кризата во меѓусебните односи.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Според турските власти, последната изјава на Џон Болтон е јасна потврда дека Соединетите Американски Држави водат економска војна против Турција. Портпаролот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Ибрахим Калин, во текот на вчерашниот ден порача дека изјавите на американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, во врска со турските економски санкции, се всушност потврда дека американската администрација води економска војна против Турција. Ибрахим Калин истакна дека ваквата американска политика е во директна колизија со основните принципи и вредности на НАТО Алијансата каде што и двете земји се членки и со тоа и воени и стратешки сојузници. Што се однесува до изјавата на Болтон за која што зборуваше портпаролот на Ердоган, станува збор за коментар на Болтон во кој што американскиот советник за национална безбедност тврди дека 15-те милијарди долари инвестициска поддршка од Катар за Турција „не е ниту приближно доволно за да имаат ефект на турската економија“. Според Калин, Турција е на мета ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон денеска изјави дека САД не бараат смена на власта во Иран. – Да бидеме јасни, американската политика не предвидува смена на режимот во Иран. Но, сакаме да видиме голема промена во однесувањето на тој режим, изјави Болтон на прес конференција во Израел. Болтон во минатото повикуваше на американска интервенција за смена на власта во Исламската Република. По неговото именување како советник за национална безбедност на претседателот Доналд Трамп, тој појасни дека се работи за негови ставови кои не се дел од американската политика.
| | веќе видена | слични

Останато

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 752 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 352 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 339 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 225 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп стравува дека можно интервју со Мулер ќе се искористи против него

Од:
До кого (е-маил):
Порака: