Зошто неодлучноста за споделување на технологија за оружје е фактор?

Ова е особено случај со Турција, и нејзините обиди да инвестира во својата ракетна одбрана Стратешката цел на Турција за развивање на домашна индустрија за оружје, е движечка сила зад нејзината намера да купи руски ракетен систем „С-400“ (S-400), a како дел од договорот, Москва би го вклучила трансферот на технологии. Оваа понуда, велат експертите, ги попречува напорите на Вашингтон да ја убеди Анкара, наместо тоа, да го купи ракетен систем на САД, „Патриот“. Турските партнери во НАТО ја предупредуваат Анкара за компромитирање на нејзините системи за одбрана, доколку бидат распоредени ракетите „С-400“. Сепак, турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, и виш претседателски советник, кој побара да остане анонимен, стојат на ставот дека „зделката“ со Русија вредна неколку милијарди долари, ќе се реализира. Чавушоглу сепак посочи дека можно е Анкара да го купи системот „Патриот“. Некои експерти велат дека одлуката на Анкара, за потребите за вооружување да се сврти кон Москва, е резултат на тоа што ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Портпарол на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави синоќа дека администрацијата на САД нема да го постигне саканиот резултат откако најавија санкции ...
| | веќе видена | слични
6 копии
4 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска преку Твитер најави дека САД ќе воведат санкции кон Турција, поради апсењето на свештеникот Ендрју Брунсон. - ...
| | веќе видена | слични

„САД ќе воведат големи санкции врз Турција поради долготрајното притворање на отец Ендрју Брунсон, голем христијанин, семеен човек и прекрасен човек. Тој многу ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, ѝ се закани на Турција со економски санкции доколку властите во Анкара не го ослободат американскиот пастор, кој беше ...
| | веќе видена | слични
4 копии
повеќе

Останато

Катица Јанева го отворила боледувањето на 16 јуни, а известување за истото пристигнало денеска во Специјалното јавно обвинителство, тврдат од таму.и велат дека ...
сите 238 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 61 | | | веќе видена

Вкусен сос со кој ќе го подобрите вкусот на многу јадења. 100 гр кафеав шеќер 1 лажица сол 1 лажица чили во прав 1 лажица лук во прав 1 лажичка каенски бибер ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто неодлучноста за споделување на технологија за оружје е фактор?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: