Анима Мунди: Трајановски да ја смени одлуката за волонтерите за животни


Анима Мунди: Трајановски да ја смени одлуката за волонтерите за животни Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ го повика скопскиот градоначалник Коце Трајановски да ја ревидира планираната одлука за комунален ред која предвидува казни за луѓето кои волонтираат за вдомунавање и чување на бездомни животни. „Посочуваме дека предлог одредбите на град Скопје се скандалозни за сите оние кои ги сакаат животните и се грижат за нив – кои преку својот волонтеризам и грижа заживотните придонесуваат на градот, помагаат и се од суштинска важност да бездомните животни бидат со контролиран здравствен статус, стерилизирани, вакцинирани, мирни и сити“ , се вели во соопштението на „Анима Мунди“ Ова здружение смета дека е „скандалозно е да градот ги казнува тие луѓе кои толку многу придонесуваат, и се де факто клучна алка во мерките за намалување на бројката бездомни животни - а да при тоа не нуди никакви одговори, мерки и решенија кои ќе влијаат врз коренот на проблемот со бездомните животни“. „Анима Мунди“ го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ ја нарекува скандалозна одлуката на Град Скопје, која утре ќе се најде на седница пред советниците, а со која се забранува хранење бездомни животни на јавни површини. „Посочуваме дека предлог одредбите на Град Скопје се скандалозни за сите оние кои ги сакаат животните и се грижат за нив, кои преку својот волонтеризам и грижа за животните придонесуваат на градот, помагаат и се од суштинска важност бездомните животни да бидат со контролиран здравствен статус, стерилизирани, вакцинирани, мирни и сити. Помагаат да се чуваат и вдомуваат кучиња од улица. Скандалозно е градот да ги казнува тие луѓе кои толку многу придонесуваат и се де факто клучна алка во мерките за намалување на бројката бездомни животни – а при тоа да не нуди никакви одговори, мерки и решенија, кои ќе влијаат врз коренот на проблемот со бездомните животни, а тоа е неодговорното сопствеништво и неконтролираното размножување и напуштање. Е, таму казнувајте“, се вели во писмената реакција на „Анима ...
| | веќе видена | слични

Во скопските населбиќе има правила и засостојбата на оградите и за зеленилото. Фасадите, олуците, терасите и прозорците треба да бидат чисти и уредни. Не смее да се простираат алишта, постелнини, завеси,теписи и да се складираат стари предмети За тие што нема да ги почитуваат правилата, предвидена е парична казна Построги правила за јавниот, но и за приватниот простор Градските власти со нови правила ќе го регулираат и ќе го уредуваат комуналниот ред во градот. Пред советниците во градското собрание се најдоа предлог-одлуки според кои ќе се уредува живеењето во населбите, потоа одржувањето, чистењето и користењето на парковите, зоолошката градина, зелените и рекреативните површини и парк-шумите. Ќе се уредуваат и одржувањето и користењето на јавните површини, отстранувањето на противправно оставените предмети, а ќе се дефинираат и условите за чување животни и домашни миленици во дворови и во влезови на колективни и на индивидуални станбени објекти. Скопјани ќе мора да се придржуваат и кон одржувањето на ...
| | веќе видена | слични

На денешната седница на Советот на град Скопје, од дневниот ред беше повлечена точката за комуналниот ред во Скопје.Зад оваа точка всушност се криеше забраната на сушење алишта и на низи со пиперки по терасите кои гледаат на улица која гледа кон плоштад.Точката ја повлекол самиот предлагач Град Скопје. А неофицијално причината се реакциите на здруженијата за заштита на животните, кои реагираа против делот од оваа одлука која предвидуваше забрана да се хранат животните на улица.Инаку, со оваа Одлука, која треба да ја изгласаат советниците се предвидуваше строги правила за домашните миленици и забрана на хранење на животните на улица.Исто така, според оваа Одлука, не смеат да се оставаат предмети со кои се нагрдува изгледот на објектот, како на пример стари плакари и стари апарати за домаќинство, да се гледаат тегли со слатко, ајвар, обесени сушени пиперки, а граѓаните не може ниту да интервенираат на фасадата по сопствено убедување и без одобрение од надлежен орган.На прозорците, балконите, терасите или на ...
| | веќе видена | слични

ЗДРУЖЕНИЕТО "АНИМА МУНДИ" СО ПРЕДЛОГ ДО ГРАД СКОПЈЕ Доколку со предлог-одлуката за комунален ред се забрани бездомните животни да се хранат на јавни површини, Здружението предлага Градот да постави јавни садови за храна пред секоја зграда Пред секоја зграда да се постават хранилки за бездомни кучиња. Здружението за заштита на животните "Анима мунди" предлага Град Скопје да направи јавни садови за храна за бездомни кучиња и мачиња, ако со предлог-одлуката за комунален ред се предвиди забрана за хранење на животните на јавни површини. Од Здружението сметаат дека Градот треба да ја прифати обврската да се грижи за животните, кога веќе сака тоа да им го забрани на луѓето што помагаат доброволно. "Дали Градот ќе ја преземе улогата да ги храни и лекува бездомните животни, да создаде јавни хранилки и да изгради куќарки пред секоја зграда, да плаќа лекувања, бањање и грижа за нив, или планот е овие животни да умираат од глад или се убијат? Скандалозно е Градот да ги казнува луѓето што многу придонесуваат за ...
| | веќе видена | слични

Здружението за заштита на правата на животните, „Анима мунди“, доби одговор од Град Скопје, откако бараше да се измени одлуката за комунален ред во градот Скопје стравувајќи дека на таков начин ќе се забрани хранењето на бездомните кучиња. Како што велат од „Анима Мунди“, градот одговорил дека им стои на располагање да ги инкорпорира забелешките, на некоја наредна седница, откако претходно ќе ги усогласат. „Образложение зошто амандманите не можат во целост да бидат инкорпорирани во Одлуката е дека нашите барања, коментари се доставени неколку дена пред седницата на Советот која веќе била закажана“ - информираат од „Анима мунди“. Здружението информира дека доколку пропустите во одлуката се ненамерни, или од каква било техничка природа, изразува доверба дека преку измени и дополнувања Одлуката брзо ќе се коригира и надогради. „Анима Мунди ќе го сфати овој допис како ветување од кое Град Скопје нема да отстапи , т.е дека град Скопје, согласно на даденото ветување, а во соработка со здруженијата за заштита на ...
| | веќе видена | слични

Здруженијата за заштита на животните реагираат на овите превила за комунален ред во Скопје со кои се забранува чување на кучиња скитници на јавни површини. „Анима Мунди“ и Асоцијацијата на активсти за права на животните бараат од градоначалникот Коце Трајановски да ја одложи примената на новите правила, кои според нив се премногу ригорозни. „Се сомневаме дека на сметка на домашните миленици, ќе настрадаат токму уличните. Сметаме дека е небулозно да се носат вакви ригорозни одлуки додека во градот Скопје се уште има бројна неевидентирана популација на бездомни животни “, стои во реакцијата. Реагираат и на членот 86 од Одлуката кој предвидува дека на подрачјето на градот Скопје се забранува чување, терање, напасување и хранење на животни и живина. „Бараме дециден одговор од градоначалникот Трајановски – зошто на љубителите на животните им забранувате да ги хранат бездомните кучиња? Сметате ли дека е подобро истите да умрат од глад, а граѓаните да ја фрлаат храната што им останува наместо со истата да нахранат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 121 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 199 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анима Мунди: Трајановски да ја смени одлуката за волонтерите за животни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: