Кој ќе го предводи Челзи на реваншот во Лондон?

Веројатно ова е најпоставуваното прашање денес на "островото". По прилично незгодниот резултат остварен во Неапол, Андре Виљаш Боаш ги троши последните кредити кај Абрамович. Но, не изгледаше се така црно за португалецот, особено откако неговиот тим успеа со многу среќа и во првата прилика да поведе со 1:0. Неаполците иако имаа игра, неколку сериозни прилили за гол, мораа да тргнат од центарот. И не им беше лесно, особено не поради начинот (среќата) на кој го примија голот. Шокот ги "држеше" играчите на Наполи, па следуваше период во кој не можеа да поврзат три додавања. За нивна среќа, брзо се консолидираа, а Лавеци со одличен удар успеа да го врати во игра својот тим. Во судиското надополнување на првиот дел, Кавани (можеби со рамо, а можеби и со рака) успеа да направи комплетен пресврт, па на пауза се замина со гол предност за домашните. Во второто полувреме, одлично "отворија" играчите на Наполи, а по неколкуте сериозни шанси возврати и Челзи, но сепак поумешни беа домашните и во 63 минута повторно ...
| | веќе видена | слични

По поразот на Челси со 1-3 на гости кај Наполи, четврт-финалето во ЛШ сезонава е на пат да биде без англиски екипи првпат по 1996 година Кавани (лево) и Лавеци го потопија Челси Последната англиска надеж за пласман во четврт-финалето, Челси, е пред елиминација од фудбалската Лига на шампионите (ЛШ) по поразот со 1-3 од Наполи на гости во првиот меч од осминафиналето. Езекиел Лавеци со два гола и Едисон Кавани со еден направија пресврт за триумф на Наполи, откако лондонци дојдоа во водство преку Хуан Мата. Македонскиот репрезентативец Горан Пандев влезе од клупата во последните десетина минути од средбата и пропушти една шанса да се запише во листата на стрелците. Вториот преостанат претставник од Премиер-лигата во ЛШ, Арсенал, го очекува реваншот со Милан со негатива од 0-4, додека клубовите од Манчестер, Јунајтед и Сити, ги завршија настапите уште во групната фаза. Последен пат немаше англиска екипа меѓу најдобрите осум во ЛШ во сезоната 1995-1996. Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, ги нарече сите што ...
| | веќе видена | слични

Наполи за кој Горан Пандев повеќе формално ги одигра само завршните 10 минути го совлада Челзи со 3-1 во воведната осминафинална пресметка. Лавеци и Кавани беа кобни за Челзи, и сините од Лондон можат само да бидат среќни што тандемот на Наполи не искористи уште некоја прилика за поубедлив триумф. - Ништо не е готово. Не сме обезбедиле пласман, туку само победивме. Не е битно што јас дадов два гола, туку што тимот се радуваше, изјави двојниот стрелец Лавеци. Уште пред овој дуел прегласни беа шпекулациите дека на Вилаш -Боаш му виси местото на клупата на Челзи, сепак тој е сигурен дека ќе ги предводи лондончани на реваншот. - Не е невозможно да се вратиме по 1-3 пред се поради шансите. Ќе ги анализираме грешките и ќе ги исправиме. Потребни ни се неколку работи за да бидеме подобри. По водството пропуштивме да поведеме и со 2-0, а потоа нашите грешки ги казни Наполи, вели Вилаш Боаш. ЦСКА Москва извлече среќно реми против Реал Мадрид на Лужники во првиот осминафинален меч со главниот претендент за ...
| | веќе видена | слични

Горан Пандев ги одигра последните 10 минути за Наполи, кој победи со 3-1 против англискиот Челзи, во првиот меч од осмина-финалето на фудбалската Лига на шампионите. Македонскиот репрезентативен напаѓач влезе на местото на Марек Хамшик, откако неговиот тим веќе ја имаше предноста од 3-1. Дуото Лавеци и Kавани беа предводници во триумфот на „наполитанците“. По асистенции на Kавани, Лавеци погодуваше во 39. и 65. минута. Уругваецот и самиот ја затресе мрежата на гостите во 45. минута. Покрај погодоците, Наполи имаше уште неколку шанси за гол, а најдобра беше таа на Маџо чиј удар Kол го блокираше на гол-линијата. - Одигравме добар меч. Страдавме 10 минути откако го примивме голот, но потоа бевме одлични. Создадовме многу шанси за гол и жално е што не постигнавме и четврт погодок. Ќе бевме помирни доколку Маџо ја испратеше топката зад гол-линијата. Ќе биде тешко во Лондон, Челзи е силен противник. Треба да се подготвиме за тежок реванш – рече тренерот на Наполи, Валтер Мацари, кој мечот го следеше од трибините ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тренерот на Наполи, Валтер Мацари немаше право да го води својот тим во првиот осминафинален натпревар од ЛШ против Челзи поради суспензијата од два натпревари, која ќе биде на сила и на следниот натпревар на „Стенфорд Бриџ“. После победата на својот тим Мацари ги пофали фудбалерите, призна дека го воодушевиле, но истакна дека жали што не постигнале и четврти гол. „Можевме да постигнеме и четврти гол но немавме среќа што шутот на Маџо во финишот не заврши во голот. Штата бидејќи ќе бевме помирни со водство од три гола. Челзи е многу силен на домашен терен па ќе треба уште еднаш да прикажеме одлични перформанси. Денес имавме лош период само десет минути откако го примивме голот по несреќната грешка на Канаваро“, изјави Мацари по натпреварот. „Овој тим продолжува да ме воодушевува. По одличниот старт, успеавме и да се вратиме по примениот гол. Оваа сезона играме одлично на големите натпревари. Целосно сме свесни дека сеуште не сме во 1/4 финалето. Дури и денес видовме дека Челзи има одлични фудбалери кои ...
| | веќе видена | слични

Наполи го победи Челзи со 3:1 во првиот осминафинаен натпревар од ЛШ,московска ЦСКА извлече реми со Реал М. Екипта на Горан Пандев славеше над лондонскиот тим со пресврт,откако Челзи прв стигна до предност.Во 27 минута после две големи шанси за Наполи,Паоло Канаваро направи кардинална грешка што ја искористи Мата.Наполи успеа да поведе до крајот на првото полувреме.Лавеци изедначи на 1:1 во 38 минута,Кавани во 46-та се погрижи за пресврт.Во продолжението,Лавеци со вториот гол,во 65 мин. ги постави конечните 3:1 за огромна предност на Наполи пред реваншот на Стемфорд Бриџ.Горан Пандев ги одигра последните осум минути. На средбата во Москва,ЦСКА успеа да одигра реми против фаворитот од Мадрид.Кристијано Роналдо во 28 минута му донесе водтство на Реал,но кога се чинеше дека гостите ќе заминат со победа,Вернблом во 3 минута од судиското продолжение ја врати надежта за ЦСКА со финални 1:1 пред реваншот на С.Бернабе. Вечерва ќе се затвори првиот круг од 1/8 финалето.Марсеј го пречекува Интер,Базел-Баерн М.
| | веќе видена | слични
2 копии

Наполи синоќа импресионираше со одлични перформанси и победа над Челзи од 3-1. Тимот на Горан Пандев можеше да победи уште поубедливо но шансите на Кавани, Лавеци, Маџо останаа нереализирани. Мацари кој поради суспензија не можеше да биде на клупата на Наполи, е презадоволен од перформансите на своите фудбалери но знае дека треба да се одигра одлично и на Стемфорд Бриџ. "Можевме да постигнеме и четврти гол но немавме среќа што шутот на Маџо во финишот не заврши во голот" - вели Мацари. "Штата бидејќи ќе бевме помирни со водство од три гола. Челзи е многу силен на домашен терен па ќе треба уште еднаш да прикажеме одлични перформанси". "Денес имавме лош период само десет минути откако го примивме голот по несреќната грешка на Канаваро". "Овој тим продолжува да ме изненадува. По одличниот старт, успеавме и да се вратиме по примениот гол. Оваа сезона играме одлично на големите натпревари". "Целосно сме свесни дека сеуште не сме во 1/4 финалето. Дури и денес видовме дека Челзи има одлични фудбалери кои лесно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 191 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој ќе го предводи Челзи на реваншот во Лондон?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: