Нетранспарентни постапки – скапи инфраструктурни проекти


Нетранспарентните постапки не само што ги забавуваат инфраструктурните проекти туку создаваат дополнителни трошоци и влијаат на животната средина. Доколку во постапката на одлучување навреме се вклучат жителите на конкретните региони, експертите и медиумите, бенефит ќе имаат сите засегнати страни. Според анализата спроведена од невладината Аналитика Тинк тенк, Македонија досега демонстрира само заложба за поголема транспарентност, а проектите се презентираат без јавни дебати или тогаш кога на нив веќе не може да се влијае. Таков е примерот со автопатот Демир Капија – Смоквица. „Начинот на избор на фирмата Актор кажува дека постапката не била во корист на државата. Ако постапката била транспарентна, можеби проектот ќе се завршел порано и ќе чинел помалку“, вели Сања Ристеска од Аналитика тинк тенк. Иако инфраструктурата треба да им служи на граѓаните проектите често не се дизајнирани според нивните потреби. Според невладините организации понекогаш проектите се резултат на притисок на инвеститорите, често се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Извештајот на Европската комисија многу јасно, точно и прецизно ја отсликува состојбата на македонската економија, а Владата, согласно препораките, ќе работи посветено на инфраструктурата и на инфраструктурните проекти, оцени денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.„Во минатото пропуштивме драгоцени години да ги насочиме парите што ги трошевме од даночните обврзници во Република Македонија исклучиво во инфраструктурата, наместо да правиме проекти кои се луксуз. Затоа кога зборуваме за инфраструктура посветени сме да ги завршиме отпочнатите патишта, без разлика колку големи проблеми имаат и да отпочнеме градба на нови патишта“, изјави Анѓушев во одговр на прашање по промицијата на проектот „Зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија со цел подобрување на нивната соработка со странските инвеститори - Можности и предизвици“, финансиран од ИПА.Тој посочи дека фокусот за изградба на нови патни проекти ќе биде ставен во делот на реконстукцијата на Коридорот 8 кон ...
| | веќе видена | слични

-  Во минатото пропуштивме драгоцени години да ги насочиме парите што ги трошевме од даночните обврзници во Република Македонија исклучиво во инфраструктурата, наместо да правиме проекти кои се луксуз. Затоа кога зборуваме за инфраструктура посветени сме да ги завршиме отпочнатите патишта, без разлика колку големи проблеми имаат и да отпочнеме градба на нови патишта, изјави Анѓушев во одговр на прашање по промицијата на проектот „Зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија со цел подобрување на нивната соработка со странските инвеститори - Можности и предизвици“, финансиран од ИПА. Тој посочи дека фокусот за изградба на нови патни проекти ќе биде ставен во делот на реконстукцијата на Коридорот 8 кон Бугарија, како и на автопатската делница од Кичево кон Гостивар која,нагласи, е скапа и тешкаи за неа веќе е направен проектот од Кичево до Букојчани, а останува да се допроектира делот кон Гостивар. - Покрај тоа веќе е завршен проектот за железничката линија од Кичево кон Лин, Албанија ...
| | веќе видена | слични

Ако јавноста биде консултирана уште во фаза на проектирање, реализацијата на инфраструктурните проекти нема да се одолговлекува, нетранспарентноста скапо ги чини граѓаните. Со овој став- невладиниот сектор од регионот побара јавно да се одвиваат постапките за да избегнат скандалите со корупцијата. Анализите за Балканот покажуваат во најголем број случаи реализацијата се одвива под притисок на инвеститорите, со приоритети определени од власта, без или со доцни јавни консултации, често погрешно или со корумпирано обиди, да се решат вистинските проблеми. Проблемите со Бошков мост и Луково Поле, се посочуваат како негативен пример во студијата за инфраструктура ви ЈИЕ. „Поради скандалите со корупцијата во минатото и во транспортниот и во енергетскиот сектор навистина мора да се работи против нејзино искоренување, со тоа што кога ќе се отвораат тендерите да имаат шанса компаниите што во минатото добро работеле и немаат корупциски дамки“, вели Соња Ристевска, автор на студијата. Раселувањето на луѓето, празнењето ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предлог-законот за Охридскиот регион остава простор за понатамошно уништување на природното и културно богатство, укажуваат од повеќе невладини организации. ...
сите 137 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Владата на Северна Македонија ги опиша Малтешаните како „криминалци" во телефонскиот разговор што протече во јавноста и што ја потресе ...
сите 96 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 157 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот од Грција. Според првичните податоци- нема повредени лица, ниту поголеми штети. ...
сите 138 | | | веќе видена

Поради полуфиналето на Вимблдон против Новак Ѓоковиќ, шпанскиот тенисер Роберто Баутиста Агут мораше да ја одложи својата ергенска забава на Ибица и на своите ...
сите 230 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нетранспарентни постапки – скапи инфраструктурни проекти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: