Ханделсблат: Можен оружен судир меѓу Хрватска и Словенија поради Пиранскиот залив


Можно е набрзо да се случи судир меѓу Хрватска и Словенија поради Пиранскиот залив, што може да има оружени карактеристики, објави германскиот весник Ханделсблат. Весникот предупредува дека не е исклучена и употреба на полициска сила. Како што се оценува, сите сигнали укажуваат дека следува „бурен период“ во хрватско-словенечките односи поради Заливот и дека не е исклучен ниту оружен судир. Словенија планира да почне реализација на пресудата од Арбитражниот суд, според која на таа држава и припаѓаат две третини од Пиранскиопт залив. - Тогаш словенечката полиција ќе ја преземе контролата врз нашето море, најави словенечкиот претседател Миро Церар. Но, Хрватска ќе се спротивстави имајќи предвид дека арбитражата ја смета за ништовна. Ханделсблат наведува дека ЕУ потрошила многу енергија за да ги натера Загреб и Љубљана на арбитражен процес, а тогаш Словенија наводно ги прекршила процесните правила поради што Хрватска во 2015 година отстапува од арбитражата. Сепак, арбитражата продолжува и во конечната одлука ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Хрватскиот воен ветеран Петар Јањиќ, наречен Тромблон, синоќа испрати писмо до хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, поради ескалацијата на спорот со Словенија за Пиранскиот Залив. Му даде рок од 72 часа на Пленковиќ да го реши проблемот со Љубљана или во спротивно тоа ќе го направат воените ветерани. Јањиќ го спомена и нерешеното прашање со државната граница со Србија – дека се во прашање 24.000 хектари хрватска земја. Словенија ќе им наплаќа казни на хрватските рибари. Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец вчера изјави дека словенечката полиција има право да наплаќа казни на хрватски рибари кои ловат во словенечки води во Пиранскиот залив. Хрватска ја повика Словенија на дијалог за Пиранскиот Залив Хрватска и натаму ја повикува Словенија да го продолжи дијалогот и да избегнува еднострани чекори и инциденти. Европската комисија исто бара конструктивен дијалог.
| | веќе видена | слични
5 копии

Хрватска и натаму ја повикува Словенија да го продолжи дијалогот и да избегнува еднострани чекори и инциденти, а што се однесува на словенечката најава за наплатување казни за хрватските рибари, истото може да го направи и хрватската страна против словенечките рибари ако биде потребно, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на почетокот од првата седница на Владата оваа година. - Ние и понатаму ја повикуваме Словенија да избегнува еднострани чекори, да избегнува инциденти. Нема никаков проблем во тоа нашата полиција да ги снима сите словенечки бротчиња кои ќе дојдат во наши води, рече хрватскиот премиер истакнувајќи дека најмал проблем е да се издаваат казни. - Согласно тоа што го зборува словенечката страна, тоа се разбира го може и хрватската страна. Ги има сите податоци и доколку дојде до тоа се разбира дека и ние ќе посегнеме по такви чекори, додаде тој. Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец вчера изјави дека словенечката полиција има право да наплатува казни за хрватските ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската комисија вчера ги повика Хрватска и Словенија да продолжат со дијалогот на сите нивоа и на избегнување какви било потези што би можеле да им наштетат на билатералните разговори. Комисијата повтори своја подготвеност да помогне во имплементација на арбитражната пресуда. – Комисијата бара од двете страни да продолжат со дијалог на сите нивоа на конструктивен, примерен и недвосмислен начин и избегнување каков било потег што би наштетил на билатералните разговори што се во тек – изјави Мина Андреева портпаролка на ЕК на прес конференција. Таа додаде дека Комисијата останува подготвена да придонесе или да го олесни процесот за подобра примена на одлуката на Арбитражнмиот суд. – Комисијата може уште еднаш да расправа и да разгледа како да се придонесе за имплемнетација на арбитражната пресуда.
| | веќе видена | слични

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави денеска дека словенечката полиција има право да наплаќа казни на хрватски рибари кои ловат во словенечки води во Пиранскиот залив.– Словенечката полиција ќе спроведува свои надлежности на море, вклучително и наплаќање казни. За тоа имаме евиденција, а рибарите кои нема да сакаат да платат ќе имаат потешкотии кога ќе дојдат во Словенија - изјави Ерјавец за државното радио.Хрватската министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ Буриќ вчера изјави дека словенечките закани за високи парични казни за хрватски рибари се „целосно непримерни, бесмислени и невозможни“.Словенечката страна тврди дека од минатиот викенд почнала со имплементација на арбитражната пресуда бидејќи граничната линија на море е „јасна“ и со точно одредени координати и оти на Словенија и припаѓа 80 отсто од Пирански залив. За да ловат во Пиранскиот залив, како што тоа досега традиционално го правеа, рибарите од Савудрија и од Умаг според Љубљана, би требало од словенечките ...
| | веќе видена | слични

Австрискиот канцелар Себастијан Курц и холандскиот премиер Марк Руте искажале загриженост поради спорот за границата меѓу Словенија и Хрватска. Двајцата премиери по состанокот во Виена изразиле подготвеност да помогнат во решавањето на ова прашање за границата во Пиранскиот Залив. Канцеларот Курц рече дека е многу несреќен поради ситуацијата во земјата што ѝ е сосед на Австрија и се заложи за позитивен придонес во решавањето на спорот. Неговиот колега Руте изјави дека сака да помогне во решавањето на проблемот, пренесува Хина. Хрватското министерство за надворешни и европски прашања во неделата реагираше по повод најавата од Љубљана дека ќе изрекува парични казни за хрватските рибари што ловат во подрачјето на Пиранскиот Залив, кое со арбитражата ѝ припадна на Словенија. Образложение на хрватската влада е дека Словенија нема право да ги применува своите закони на подрачјето на Хрватска.Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец предупреди дека хрватската полиција што ги следи бродовите на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец, изјави дека Словенија и Хрватска во 1991 година немале потврдена граница, како и дека таа е потврдена дури со арбитражно решение, на чија еднострана имплементација Хрватска се противи.Со тоа Ерјавец реагира на изјавата на храватската министерка Марија Пејчиновиќ-Буриќ додавајќи дека таа ја мами јавноста со тоа дека границата во 1991 година не била утврдена.Ерјавец се повика на писмото од 1993 година, кое тогашниот словенечки премиер Јанез Дрновшек му го упати на тогашниот хрватски премиер Никица Валентиќ во врска со граничниот премин Плованија. Словенечкиот министер за надворешни работи, Алојз Петерле, пред тоа писмо повеќепати посведочил поради изградбата на тој граничен премин и поради мислењето на словенечката политика дека граничниот премин требало да биде поставен појужно и дека тој се гради на словенечка територија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Хрватската министерка за надворешни работи и европски прашања Марија Пејчиновиќ Буриќ изјави дека граничната линија меѓу Хрватска и Словенија е утврдена во 1991 година, истакнувајќи дека секоја промена со насилни средства би претставувала кршење на меѓународното право. Таа посочи дека на тоа Хрватска би одговорила со сите расположливи средства со цел да се заштити. - Граничната линија е онаа линија што е утврдена во 1991 година и според тоа на терен ништо се нема случено. Неспорно станува збор за хрватска територија и никакви словенечки закони не можат да се имплементираат на територијата на Хрватска, нагласи Буриќ при гостувањето во емисијата „РТЛ денес“. Хрватската министерка констатираше дека тоа би значело „промена или обид за промена со насилни средства на терен, а тоа според меѓународното право секако не е дозволено“. Таа потенцираше дека Хрватска се уште смета дека арбитражната одлука за границата со Словенија не може да биде спроведена еднострано и одново ја повика Љубљана „да се врати на дијалогот
| | веќе видена | слични

Германскиот конзервативен дневен весник Ди велт се распиша за граничниот спор меѓу Хрватска и Словенија, кој го смета за доста бизарен, но предупредува дека од него најмногу корист може да имаат поборниците на нелибералната демократија во рамките на ЕУ, како што се унгарскиот премиер Виктор Орбан и полскиот ултраконзервативен лидер Јарослав Качински. Ди велт пишува дека Хрватска и Словенија „со години жестоко се расправаат околу неколку квадратни метри море“, и тоа дури не за прекрасните плажи на Јадранот, туку за „област во која ловат неколку рибари“. Поради разграничувањето во малиот Пирански залив „двата соседи одат во опасниот правец на конфронтација“, а вечната кавга сега може да ескалира поради одлуката на Словенија да ја спроведе меѓународната арбитражна пресуда за демаркација на двете земји. -Хрватска до денес имаше речиси две години да ја признае арбитражната одлука, според која на Словенија ѝ припаѓаат две третини од заливот, но хрватската влада одлучи целосно да ја игнорира арбитражата. Хрватска, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави дека хрватската полиција, придружувајќи ги савудријските рибари, го прекршила словенечкиот суверенитет со влегување во водите на Пиранскиот залив, кој Арбитражниот суд и го додели на Слов Словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави дека хрватската полиција, придружувајќи ги савудријските рибари, го прекршила словенечкиот суверенитет со влегување во водите на Пиранскиот залив, кој Арбитражниот суд и го додели на Словенија. - Хрватската полиција го крши словенечкиот суверенитет. Недозволиво е странски државен орган, без дозвола, да спроведува одредени активности во нашето море, изјави Ерјавец за ПОП-ТВ. Поради најавите од страна на Љубљана дека парично ќе ги казни хрватските рибари од Савудрија, кои традиционално ловат во заливот, кога ќе влезат во подрачје за кое арбитрите пресудија во корист на Словенија, хрватската полиција ги придружуваше рибарите до средина на заливот. Љубљана смета дека тоа е инцидент и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ѝ дадов шанса на колешката да каже свое видување , одговори јавната обвинителка за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска на новинарското прашање што ...
сите 557 | | | веќе видена

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека СЈО продолжува со застапување на предметите во судница без разлика што на ...
сите 310 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

Дојде само со една ќеса, не планира долго да лежи, коментира новинарот Фуркан Салиу, кој заедно со голем број на колеги денеска го следеа патот на Катица ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ханделсблат: Можен оружен судир меѓу Хрватска и Словенија поради Пиранскиот залив

Од:
До кого (е-маил):
Порака: