Рускинот Андреев нов тренер на Вардар

Рускинот Андреев нов тренер на Вардар Малку афирмираниот руски тренер Сергеј Андреев до крајот на оваа недела ќе седна на клупата на најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар. Информацијата денеска а објавија руските медиуми цитирајќи изјава на Андреев, екс тренер на руските екипи Ростов, Черноморец, како и малку познатите Салјут Белгород и Ника. “ До крајот на оваа недела ќе отпатувам во Македонија каде и официјално треба да се потпише договорот“, изјави Андреев за руските медиуми, изразувајќи задоволство што му е укажана можност да работи во странски клуб. Новиот тренер на Вардар важи за познато име во рускиот фудбал, тој е поранешен репрезенттаивец на Советскиот сојуз, за кој одиграл 28 натпревари, постигнувајќи осум голови. Смената на тренерската клупа во Вардар и доаѓањето на Андреев на местото на Благоја Милевски се случува кратко време по преземањето на раководната структура на седумкратниот македонски првак од страна на рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко.
| | веќе видена | слични

„Македонски спорт“ објави разговор со идниот тренер на актуелниот првак кој деновиве ќе ја има промоцијата на клупата на Вардар. По 57-годишно постоење, Вардар врти нова страница во својата историја. На позицијата тренер назначува Русин. За нас, особено за помладите Македонец малку познатиот Сергеј Васиљевич Андреев до крајот на оваа недела седнува на клупата на „црвено-црните“. Но во Русија, особено во поранешниот СССР важи за големо име кој како фудбалер бил еден од најдобрите во тоа време во неговата селекција. Учествувал на Олимписките игри во 1980 година и на Светското првенство 1982 година во Шпанија, генерација со Олег Блохин најдобриот стрелец на Советскиот Сојуз и човекот со најмногу настапи. Генерација со легендарниот Ринат Дасаев, Андреи Бал, Чивадзе… Несомнено е дека Андреев во свое време бил голема фудбалска величина како играч, но и солидна кариера како тренер. Со оглед дека Ростов (порано Ростелмаш) му е како матичен тим, бил тренер на оваа екипа пет години и во некои други тимови. 19 години е ...
| | веќе видена | слични

Идниот тренер на Вардар Русинот Сергеј Андреев во разговор со „Македонски спорт“ потврди дека доаѓа на кормилото на нашиот шампион. Тој ги искажа очекувањата од работата со македонскиот најтрофеен тим, но не сакаше премногу да се излетува со изјави, особено со најавеното учество на Вардар во Лигата на шампионите од страна на новиот сопственик Сергеј Самсоненко. „Бев изненаден кога ја добив понудата од страна на Вардар. Знам дека тоа е најтрофејниот тим и дека секогаш атакува на титула. Годинава Вардар мора одново да го освои шампионатот. Доаѓам во сериозен проект и во екипа која е најпозната во Македонија. За пласман во групите од Лигата на шампионите не би сакал да говорам. Не сум човек кој ветува, но не велам дека нема да се обидеме. Ќе дадеме се од себе да ги оствариме зацртаните амбиции. Од Вардар се очекуваат само титули и успеси“, изјави Андреев за единствениот спортски весник. Русинот треба да дојде во петок или сабота, но призна дека има проблеми со доаѓањето во Скопје, со оглед дека во Ростов ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски шампион Вардар кон осмата титула на домашната сцена од осамостојувањето ќе го предводи рускиот стратег Сергеј Андреев. Рокадата на клупата кај „црвено-црните“ доаѓа по замената на раководната гарнитура, каде што нов газда е спонзорот на ракометните тимови од истото спортското семејство, Сергеј Самсоненко. Тој ги купи акциите од Градот Скопје. -Среќен сум што ќе имам можност да работам како тренер на клуб од странство. До крајот на неделава ќе отпатувам во Македонија, каде треба да се потпише договорот - изјавил Андреев за руските медиуми. Андреев ќе треба да го замени Благоја Милевски, кој со Вардар најпрво како асистент, а потоа и како шеф на стручниот штаб има освоено две шампионски титули и еден суперкуп. Милевски ги почна подготовките за пролетниот дел од сезоната што ќе стартува на 2 март, но неизвесно е дали ќе остане понатаму во клубот како соработник на Андреев или ќе замине. Милевски со Вардар има договор до крајот на сезоната. Андреев е поранешен репрезентативец на ...
| | веќе видена | слични

Некогашниот репрезентативец на поранешниот СССР нема професионално работено во фудбалски клуб од 2008 година Сите спортски медиуми во нашата земја ја пренесоа сензационалната информација дека анонимниот за наши услови, руски стручњак, Сергеј Андреев, ќе биде именуван за нов тренер на најтрофејниот македонски фудбалски клуб, актуелниот шампион Вардар. Со ова се остварува најавата на новиот сопственик на "црвено-црните" Сергеј Самсоненко, по преземањето на клубот, дека во најкус можен рок ќе го комплетира стручниот штаб на екипата. И самиот Андреев за рускиот сајт "доннењс.ру" потврди дека веќе бил контактиран од газдата на "црвено-црните", сонародникот Сергеј Самсоненко и дека на 1 февруари, во Скопје и официјално ќе биде претставен како замена за актуелниот тренер на Вардар, Благоја Милевски. - Многу ми е драго што добив понуда и што ќе ја продолжам мојата тренерска кариера. Искрено, во прв момент не верував. Тоа ќе ми биде прво искуство надвор од нашите граници, но не стравувам од овој предизвик. Утре ќе ...
| | веќе видена | слични

Наследникот на Милевски има долга и богата кариера и како играч и како тренер, а „црвено-црните“ ќе ги води три години Сергеј Андреев е новиот предводник на најтрофејниот македонски фудбалски тим Вардар. Искусниот руски стручњак, кој ќе го наследи Благоја Милевски, како играч со селекцијата на поранешниот СССР настапил и бил најдобар стрелец на Олимписките игри 1980 во Москва, каде што ја освоил бронзата. По играчката кариера бил тренер на многу екипи во Русија, меѓу кои и на матичниот Ростселмаш од Ростов на Дон. „Со задоволство ја прифатив понудата од Вардар. Многу ми е драго што ми понудија да бидам тренер. Ќе работам напорно за да му донесам успех на клубот. Не стравувам од предизвикот што ќе бидам предводник во странски клуб“, изјави Андреев. Промоцијата на Андреев би требало да се случи на 1 февруари. Договорот ќе биде на три години, а приоритет е сезонава да ја одбрани шампионската титула и со тимот да игра во Лигата на шампионите следното лето. Тој ќе ја води екипата на подготовките во Анталија, ...
| | веќе видена | слични

До крајот на неделава се очекува нашиот најтрофеен фудбалски клуб, Вардар, да го добие новиот предводник на тимот. Според медиумите во Русија, Сергеј Андреев во наредните неколку дена ќе потпише три годишен договор со црвено-црните и ќе го предводи тимот кој неодамна е во сопственост на Сергеј Самсоненко во кампањата за освојување не Европа. За Андреев ова е првиот ангажман надвор од Русија каде во периодот од 1995 до 2000 година го предводел Ростелмаш, додека последните неколку годни работел во приватни фудбалски школи.
| | веќе видена | слични

Искусниот руски експерт, Сергеј Андреев, најверојатно на први февруари ќе биде претставен како нов тренер на најтрофејниот фудбалски клуб во Македонија, Вардар. Андреев за руските медиуми потврди дека бил контактиран од новиот сопственик на ФК Вардар, сонародникот Сергеј Самсоненко. „Многу ми е драго што добив понуда и ќе продолжам со тренерската професија. Искрено, во прв момент не верував. Тоа ќе ми биде прво искуство надвор од нашите граници, но не се стравувам од предизвикот. Утре ќе биде потпишан договорот, а на први февруари треба да бидам претставен пред фудбалерите“, изјави Сергеј Андреев за „Доннењс.ру“. Искусниот руски експерт, Сергеј Андреев, најверојатно на први февруари ќе биде претставен како нов тренер на најтрофејниот фудбалски клуб во Македонија, Вардар.Андреев за руските медиуми потврди дека бил контактиран од новиот сопственик на ФК Вардар, сонародникот Сергеј Самсоненко.„Многу ми е драго што добив понуда и ќе продолжам со тренерската професија. Искрено, во прв момент не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 209 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рускинот Андреев нов тренер на Вардар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: