Фудбалерките ремизираа против Грција

Женската фудбалска репрезентација на Македонија успеа да се рехабилитира по саботната бламажа против Италија и стартниот пораз од 9:0 во квалификациите за европското првенство. Попладнево во Прилеп, нашите фудбалерки одиграа нерешено со селекцијата на Грција, благодарение на голот во вториот дел од мечот со кој израмнивме. Наташа Андонова беше автор на ремито против грчката селекциика. Нашата најдобра фудбалерка, ја спаси Македонија од пораз со гол во 86. минута од слободен удар. Овој меч беше посебна мотивација за нашите фудбалерики, па затоа и беше особено важно да се одигра на позитивен резултат. Следниот меч за нашата репрезентација во првата квалификациска група е закажан на 19 ноември. Тогаш на гости во Прилеп ни доаѓа селекцијата на Босна и Херцеговина. За разлика од нас, Босанките во првите две средби двапати беа поразени, па можеби ние може да се надеваме дека токму против нив ќе ја оствариме и првата победа, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
| | веќе видена | слични

Конечно гол и бод и за женската фудбалска репрезентација на Македонија во квалификациите за Европското првенство На стадионот „Гоце Делчев“ во Прилеп, пред околу 1.000 гледачи, македонските фудбалерки ремизираа 1-1 (0-1) со селекцијата на Грција. Ова е шокантен резултат за гостинките што беа големи фаворитки. Тие поведоа во 37. минута со погодокот на Анастасја Пападополу со стравотен волеј-удар откосо, во стилот на Ван Бастен и голманката Фроска Костова беше немоќна. Две минути подоцна исклучување во гостинскиот состав за Марија Адамаки и Македонија играше со фудбалерка повеќе. Во тој период три големи шанси не искористи Гентијана Рочи, а пречка од корнер погоди Наташа Андонова. Во вториот дел наметнавме иницијатива, а Гркинките беа опасни од контра. Имаше мешаници пред нашиот гол, но или Костова и одбраната успеваа да одбранат со раце и со нозе или Гркинките беа непрецизни. Казната или правдата стигна дури во 86. минута. Тогаш на 25-27 метри беше досуден фаул, а го изведе која друга ако не Наташа Андонова. ...
| | веќе видена | слични

Прв освоен бод и пропуштена шанса за прва победа на македонските фудбалерки во првата квалификациона група за пласман на Европското првенство следната година во Шведска. Ибраничките на селекторот Добре Димовски вчера во Прилеп одиграа 1:1 со селекцијата на Грција во меч во кој имаа негатива од 37-та минута но и играч повеќе од 39-тата. Првиот дел донесе повеќе возбудувања-нашите шанси преку Андреевска, чиј удар го одбрании Харалампиду и пречката од корнер на нашата најдобра фудбалерка Андонова, но и двете прилики кои за гостинките не ги искористија Москофиду и Пападопулу, која во 37-та минута со волеј и донесе водство на Грција. Но по две минути шпанската судијка Мартинез оправдано и покажа втор жолт картон на Адамаки по што нашата селекција 51-а минута остана со играч повеќе на теренот. И покрај бројчаната предност второто полувреме донесе јалова наша иницијатива и залудна подршка од околу 1.000 гледачи. Кога сите помислија дека и овојпат ќе загубиме од пораз не спаси нашата интернационалка од германскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 27 октомври - Женската фудбалска репрезентација на Македонија, вчера во Прилеп, пред околу 1.000 гледачи одигра возбудлив натпревар против селекцијата на Грција кој заврши нерешено 1-1. Гостинките први поведоа со гол во 36. минута преку Пападопопулу, а израмни нашиот најдобар играч Наташа Андонова четири минути пред крајот на натпреварот. Ова е прв бод за Македонија во квалификациите за ЕП 2012 по две одиграни средби. На табелата води Италија со 9 (3) бода пред Русија со 6 (3), Полска 3 (2), Грција 1 (2), Македонија 1 (2) и БиХ 0 (2). Следниот натпревар репрезентацијата на Македонија го игра на 19. ноември, повторно во Прилеп против селекцијата на БиХ, што ќе биде добра можност за остварување на првата победа во овој циклус натпревари.
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 421 | | | веќе видена

Водици беше прославен насекаде низ земјите каде што живеат православни Македонци, првпат годинава и во Данска Православните верници и Македонската православна ...
сите 365 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи.  Во средината деведесеттите години, Јелена беше во врска со еден од водачите на ...
сите 228 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 356 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 68 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фудбалерките ремизираа против Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: