Андонов: Филмските сценарија се дегутантни, „Јасен“ останува природен резерват


4 копии

Небулозни спинови кои имаат за цел да предизвикаат страв кај граѓаните. Вака Оливер Андонов, новиот директор на ловечкиот резерват „Јасен“ ги објаснува медиумските написи дека во Јасен се подготвувал терен за државен удар со кој ќе командувал претседателот Ѓорге Иванов. Андонов во емисијата КРУГ на Радио Слободна Македонија објаснува дека Јавното претпријатие „Јасен“ нема никаква врска со воените објекти кои се исклучиво под надлежност на АРМ. Андонов во интервјуто зборува и за политичката криза.
| | веќе видена | слични

Ова сценарио го водеше Заев и тоа почна пред една недела, вели универзитетскиот професор Оливер Андонов. „На крајот, дојдовме до ова што дојдовме како последно планирано сценарио за денот. Тоа беше буквално за денот планирано сценарио, кое започна можеби, според мене, уште пред една недела“, изјави Андонов во Отвореното студио на ТВ Нова. „Излегува Фокус со изјава дека претседателот Иванов заедно со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски подготвува државен удар, односно командување од природниот резерват Јасен, па цели филмови се развија… Зошто? За да се создаде состојба да доколку вчера во една ваква тензична состојба каква беше, насилна и доколку истата, не дај Боже, ескалираше, на претседателот некој намерно му ги врзе рацете за да не може да прогласи вонредна состојба, барем за смирување на ситуацијата, да не дојде до поголеми последици и жртви меѓу граѓаните“, појасни Андонов. „За да може потоа некој да се повика на тоа и да каже, еве ние ова го знаевме, ова е сценарио на Иванов. Всушност сценариото го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 356 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 169 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска одржаа прес-конференција на која ги ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Андонов: Филмските сценарија се дегутантни, „Јасен“ останува природен резерват

Од:
До кого (е-маил):
Порака: