Анчелоти: Не се плашам од отказ

2 копии

Покрај поразот од Арсенал и фактот дека веќе во шест натпревари неговиот тим не може да стигне до победа, менаџерот на Челси, Карло Анчелоти демонстрираше спокојство. Тој призна дека топџиите биле подобриот тим и заслужено ги освоиле поените но во исто време е оптимист дека Челси многу брзо ќе излезе од кризата во која западна. „Овој момент е многу тежок, бидејќи продолжуваме да губиме поени но има време и со сигурност можеме да реагираме. Јасно е дека Роман Абрамовиќ не е задоволен, исто така е јасно дека јас ја сносам мојата одговорност за лошите резултати“. „Не е нормално да не можеме да победиме во шест или седум натпревари. Ако има можност ќе привлечеме нови играчи во текот на Јануари“, сподели италијанскиот стратег. „Спокоен сум и не се плашам од фактот дека можам да добијам отказ. Поважно е фудбалерите да почнат да го покажуваат она кое можат. Тоа се истите играчи, кои пред шест месеци освоија двојна круна. Верувам во нив, не е точно дека помеѓу нас има проблеми “, дополни Анчелоти.
| | веќе видена | слични

Стратегот на лондонскиот гигант Челзи, Карло Анчелоти уверен е во подршката од страна на управата на клубот особено од сопственикот Роман Абрамовиќ и покрај незадоволителните резултати во тековната сезона. По поразот од страна на директниот конкурент Арсенал, медиумите најавија можност за негов отказ на што италијанецот возврати со негирање и желба за понатамошно раководење со Челзи. Анчелоти го објасни неговиот однос со Роман Абрамовиќ, велејќи дека имаат одлична комуникација и ниту еднаш досега не слушнал закана за отказ или пак притисок за постигнување на подобри резултати. Верува дека во целост ќе го исполни договорот со Челзи за раководење на тимот до 2012-та година по што се очекува негово враќање во Италија.
| | веќе видена | слични

Поразот од Арсенал го вклучи алармот на Стемфорд Бриџ, а Карло Анчелоти им порача на своите заспани ѕвезди дека е крајно време да се разбудат. Гостувањето на “Емиратс“ стадионот и поразот од 3:1 само уште повеќе ја продлабочи кризата на Челзи, кој има само една победа во последните осум натпревари во Премиер лигата. По новиот пораз, тренерот Карло Анчелоти им упати јасна порака на своите играчи, откако тимот се најде во минус од шест поени зад лидерот Манчестер Јунајтед, кој има и една средба помалку. “ Мораме да се разбудиме. Се уште спиеме. Можеби јас сум првиот кој треба да се разбуди. Вака не може да се победи против добар тим како Арсенал. Многу сум загрижен, затоа што поминаа шест или седум средби на кои никако не можеме да победиме. Екипата не игра онака како што јас сакам да игра. Мораме да се вратиме на нашиот стил на игра од стартот на сезоната. Но, тоа не е така лесно. Мораме да продолжиме да веруваме во своите можности и капацитет “ - изјави Анчелоти. Италијанскиот стратег исто така рече и дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 239 | | | веќе видена

Над половина милион потписи се ставени на онлајн петицијата со која се бара премиерката Тереза Меј да го откаже Брегзит со повлекување на Член 50, а поради ...
сите 225 | | | веќе видена

Дипломатските тензии меѓу Турција и Австралија, иницирани од коментарот на турскиот претседател на нападот на Нов Зеланд се смируваат откако Анкара соопшти ...
сите 201 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 190 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 164 | | | веќе видена

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се ...
сите 179 | | | веќе видена

„Интеграциите и прогресот се нераскинливо поврзани процеси.Не може да постои Македонија напредна, богата и просперитетна ако небиде интегрирана.Затоа клучната ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анчелоти: Не се плашам од отказ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: