Анчелоти: Во Баерн се тешки за промени


Карло Анчелоти летото 2016 година седна на клупата на Баерн Минхен на местото на Пеп Гвардиола, но неговиот мандат кратко траеше. Доби отказ по нешто повеќе од една година, а трофејниот тренер се присетува што се случувало во баварскиот клуб. „ Отказот во Баерн ми е единствено горко искуство во кариерата. Сакав да променам некои работи во клубот, но клубот немаше намера ништо да менува. Не сакаа да ја менуваат структурата, филозофијата ниту да направат смена на генерацијата. Дури сега одлучија да го прават тоа ", изјави Анчелоти. На Баерн не му оди во Бундес лигата и свесен е дека мора да направи длабок рез во екипата и да донесе некои помлади играчи. Робен и Рибери сигурно заминуваат, а истото најверојатно ќе го направат Мартинез, Давид Алаба, Свен Улрајх и уште некои играчи. Од помладите играчи во кои Баерн инвестираше во последните две години се Леон Горецка и Серж Гнарби.
| | веќе видена | слични
7 копии

Тренерот на ПСВ Ајндховен, Марк ван Бомел остварил контакт со 34-годишниот ас на Баерн Минхен, Арјен Робен, кој објави дека ја игра последната сезона во германскиот гигант. Ван Бомел призна дека би се радувал ако Робен се согласи на крајот на својата кариера да се врати во тимот, кој го истрела на големата сцена. Робен ја игра својата деветта сезона како играч на Баерн, каде што се пресели во 2009 година од Реал Мадрид. До овој момент тој не навести за неговата следна дестинација, а дури изјави дека ако не добие доволно добра понуда може целосно да ја прекине кариерата. Холандскиот крилен играч би сакал да ја заврши кариерата во Холандија, бидејќи смета дека е време да стави крај на германската авантура. Со тимот на Баерн Минхен освои сѐ што можеше да се освои, а го постигна и одлучувачкиот гол во финалето од Лигата на шампионите кога неговиот тим го совлада големиот ривал Борусија Дортмунд. Пред повеќе од една деценија, Робен помина 2 сезони во ПСВ, а сега генералниот менаџер на тимот Тоон Гербрандс откри ...
| | веќе видена | слични

По 14 одиграни кола во Бундес лигата, Баерн Минхен е трет на табелата, но Баварците ја играат најлошата сеона во последните 8 години. Додека дел од германските медиуму неколкупати го „бркаа“ тренерот Нико Ковач од кормилото на клубот, но сепак Хрватот преживува на клупата на Баерн. Реномираниот магазин „Кикер“ ја извади листата на фудбалери со кои неофицијално Баерн е во преговори и кои ќе проба на крајот на сезоната да ги доведе на „Алијанц Арена“. Листата од 5 фудбалери ја предводи Лука Јовиќ од Ајнтрахт Франкфурт, па Кристијан Пулишиќ од Борусија Дортмунд. По нив следува Тимо Вернер од Лјпциг, голгетерот Набил Фекир од Лион и Торган Азар од Борусија Менхенгладбах. Останува да се види дали овие играчи ќе го засилат германскиот фудбалски гигант кој на крајот се поизвесно дека ќе го напуштат ѕвездите Робен и Рибери. Kicker names Luka Jović, Christian Pulisic, Timo Werner, Nabil Fékir and Thorgan Hazard as possible candidates being discussed at Bayern for next summer. pic.twitter.com/7Z5vRlCAXP — Bayern & ...
| | веќе видена | слични

Спортскиот директор на минхески Баерн, Хасан Салихамиџиќ ќе има голем испит наредното лето. Гигантот од Минхен во зимскиот преоден рок нема да биде премногу активен, но затоа на лето се очекува да следува голема реконструкција. Неколку играчи ќе го напуштат редовите на германскиот шампион, а помеѓу нив се Арјен Робен и Франк Рибери, а германскиот магазин „Кикер“ ги откри имињата на петмина кандидати кои се кандидати да го засилат Баерн во нападот. Лука Јовиќ (Ајнтрахт), Кристијан Пулишиќ (Борусија Дортмунд), Тимо Вернер (Лајпциг), Набил Фекир (Лион) и Торган Азар (Менхенгладбах) се играчите со кои ќе бидат направени разговори во наредниот период. Ова значи дека не чека интересно лето во Минхен. Листата за засилување на Баерн во нападот е импресивна!
| | веќе видена | слични

Раководството на Баерн Минхен иако објави дека Ариен Робен и Франк Рибери ја „трошат“ својата последна година кај баварците, сепак Французинот не престанува да се надева дека ќе остане во тимот, во кој е од 2007-та година. Робен сам најави дека ќе го напушти Минхен по крајот на сезоната, но по се изгледа Рибери нема такви намери. Спортскиот директор Хасан Салихамиџиќ ги потврди на зборовите на претседателот Ули Хенес, кој рече дека ова е последна сезона во тимот за тандемот. „Претседателот веќе зборуваше за тоа. Сметам дека така и ќе биде. Ова е година на промени", рече Салихамиџиќ. Веднаш потоа новинари на „Билд" го прашаа и самиот Рибери, а неговиот одговор гласеше: „Да почекаме...Се чувствувам добро, добро играм, немам проблеми. За мене е важно да уживам". Против Бенфика Рибери постигна гол за првпат во сезоната, а потоа се запиша и против Нирнберг. "Не е важно да постигнувам голови. Тоа би било одлично, но единственото важно е тимот да игра добро и да победуваме", вели Рибери. Французинот се чувствува ...
| | веќе видена | слични

Откако Арјен Робен најави дека заминува од клубот, тоа денеска го направи и Франк Рибери, двајца играчи, кои со години се поим за Баерн. И двајцата фудбалери се простуваат од кариерата, поради возраста. Робен полни 35, а Рибери 36 години, од кои последните 11 ги мина во Баерн и освои се што можеше со овој клуб. Рибери дојде од Марсеј во 2007 за тогаш рекордни 25 милиони евра. За Баерн одигра 405 натпревари и постигна 118, а намести 180 голови.  Робен и Рибери за Баерн се исто што и Хенес и Румениге претходно, генерација која си заминува, без оглед на тренерите, кои се менувале. Но, сега и покрај критиките, Робен со посебна почит се прости од тренерот Нико Ковач .
| | веќе видена | слични

Од почетокот на сезоната се зборува за тоа каде Џејмс Родригез би можел да ја продолжи кариерата. Колумбиецот е на двегодишна позајмица од Реал, иако во првата сезона собра солидна минутажа во дресот на Баерн оваа година кај Нико Ковач не е стандарден. Офанзивниот играч за врска неодамна откри дека од Минхен ќе замине само во случај да не добие нова прилика, а изгледа сфатил дека нема да ја има. Наводно, голема желба на Родригез е да се врати во Мадрид, така тврди и колумбискиот новинар Џејмс Гати. Според тврдењето на новинарот Гати, Родригез му открил дека сака да се врати во Мадрид и да остави подобар впечаток отколку во првиот мандат на „Бернабеу“. Солари така, доколку остане би можел да добие неочекувано засилување за наредната сезона бидејќи очекувањата беа Баерн Минхен да го откупи Колумбиецот. Родригез го напушта Баерн, донел одлука каде сака да продолжи?
| | веќе видена | слични
5 копии

Тренерот на Баерн Минхен, Нико Ковач ги разочара резервите во тимот со одлука во иднина да не прави речиси никакви промени меѓу стартерите. – Принципот на ротација кај нас не профункционира и затоа веќе нема да го практикуваме. Ќе има промени во главниот тим само ако некој има многу дуели зад себе и има потреба од одмор за да избегне повреда. Во исто време тоа е сигнал до резервите да бидат повеќе посветени на тренинзите, за да можат да ја искористат својата шанса кога ќе ја добијат, изјави Хрватот на денешниот прес. Ковач не започна убедливо во Минхен и тимот заостанува девет поени од лидерот Борусија Дортмунд, откако ризикува да ја загуби титулата првпат по седум години. Многумина го посочуваат Ковач како причина за падот на резултатите, бидејќи тој немал искуство. – Човек учи додека е жив. Овие пет месеци беа многу продуктивни за мене. Јас анализирам сè, извлекувам заклучоци и мојот период овде ќе биде многу важен за мојата кариера. Искуството не се купува, мора да поминеш низ него, изјави поранешниот ...
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите фудбалери на Холандија во поновата историја Арјен Робен е веќе на залезот на кариерата. Крилниот фудбалер чија карактеристика е брзиот дриблинг и асистенциите, но знае да дава голови, на крајот на сезоната ќе се врати во татковината и таму ќе ја заврши кариерата. Тој десет години ги брани боите на Баерн, но пред неколку денови соопшти дека неговото време во Минхен помина и ќе се врати дома. Најверојатно во ПСВ или го матичниот Гронинген. Во интервју за магазинот „Фор фор ту" 34-годишниот фудбалер објасни зошто го одбрал Челси пред Манчестер Јунајтед, неговиот период во Реал под команда на Перез, како и за други моменти од својата кариера. „ Вечеравме со сер Алекс Фергусон во Манчестер и зборувавме за фудбалот и за животот. Ги погледнав и просториите на клубот, се беше како што треба, се вратив во ПСВ и потоа ништо не се случи. Немаше никаков контакт и договорот не се оствари ", изјави Робен и додаде: „ ПСВ во исто време разговараше со Челси, можеби им понудија повеќе пари, не знам... ...
| | веќе видена | слични

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 341 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 214 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 154 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 169 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анчелоти: Во Баерн се тешки за промени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: