Помалку првачиња и преполовени одделенија во битолските училишта

Годинава во прво одделение во Битола се запишани 782 ученици, соопштија од Општина Битола. Во оваа учебна година на училиште тргнуваат родените во 2012, кога во Битола, според податоците на Државниот завод за статистика, имало 881 живородено дете. Но, во прво одделение се запишани 782 ученика, а разликата од 99 покажува дека најверојатно тие деца веќе не живеат во Битола. Со години се случува ученици од ромската населба да се запишуваат и по почетокот на годината, но сепак нивиот број не е голем, па ваквата разлика во градот се смета како последица на иселувањето. Првачиња ќе има помалку и во следните години поради намалениот наталитет. За споредба, минатата година имало за четириесетина живородени бебиња помалку од 2012 година. Бројот на првачиња е намален и во најбројното училиште во Битола, основното училиште „Климент Охридски“, каде годинава учат 995 ученици. „Бројот на запишани првачиња во оваа учебна година е 104, тоа е помалку од минатата година за околу 40 ученици“, рече директорката на „Климент ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 1994 година во Македонија имало 31.421 живородени, а минатата година 21.754. Бројките укажуваат и на зголемување на бројот на умрени лица, со што се намалува и природниот прираст. Ако се погледаат податоците објавени во последната публикација на ДЗС за Природното движење на населението во текот на минатата година во која се дадени споредбени податоци и со изминатите години, може да се забележи дека најголемо намалување на бројот на живородени деца се бележи во периодот од 1994 до 2001 година, кога има регистрирано 24.183 живородени. Така за седум години бројката се намалува за околу 7.000. Потоа следи постојано намалување на оваа бројка, од 2001 до лани за околу 3.000 живородени. Но, за разлика од намалувањето на бројката на живородени, податоците покажуваат дека се зголемува бројот на умрени лица, нешто на што влијае и менувањето на старосната структура на населението. Во 1994 година умреле 15.649, а лани 20.318 лица. Ваквото природно движење на ...
| | веќе видена | слични

Во многу градови, па и села во Македонија опаѓа бројот на првачиња, како резултат на миграцијата на населението надвор од државата и падот на наталитетот. Во училишните клупи годинава седнаа 20.302 првачиња, а лани имало 21.250 првачиња, или за 948 деца помалку. Ако се вратиме наназад, во учебната 2015-2016 година се запишани 21.747 првачиња. Во подрачното основното училиште „Кочо Рацин“ во кратовското село Шлегово, е запишано само едно прваче, а следната година се очекува да има повеќе ученици во прво одделение. Во „Светозар Марковиќ“ во Старо Нагоричане има 11 првачиња, а лани имало 16 деца кои тргнале на настава. Опаѓа бројот на правчиња и во едно од поголемите радовишки села, Ораовица. „Оваа година имаме 8 првачиња, а лани беа 5. Најголем проблем е иселувањето, луѓето се иселуваат во Европа“- вели Снежанка Филипова, директорка на ОУ„Свети Кирил и Методиј“ во Ораовица. И во струмичките села кои важат за живи села ако се споредат со други населени места во земјава, исто така има пад на бројот на ...
| | веќе видена | слични

Во некои училишта бројките се преполовени во однос на оние пред една деценија За само три учебни години бројот на ново запишани првачиња во Македонија е намален за 2.500. Ако во учебната 2016-17-тагодина во прво одделение тргнале 22.790 првачиња, оваа година тој број е 20.260. Во некои од училиштата во руралните средини во прво одделение има по еден или двајца ученици, а се формираат и комбинирани паралелки, „Причината за ова и сите граѓани во Македонија ја знаат, тоа е невработеноста и тоа е на прво место. Поради тоа сите млади кои не можат да најдат работа во нашата држава размислуваат да заминат во странство. Затоа и бројот е многу, многу намален за разлика од минатите години,“ вели Шќелќим Алиу наставник во основно училиште Браќа Миладиновци во Струга кој е наставник веќе 27 години. Тој вели дека ако училиштето во кое што работи некогаш броело 2.400 ученици, сега таа бројка е само 1.160.Многу од ученици се отпишуваат и среде учебна година и заедно со своите семејства заминуваат во Западна Европа: ...
| | веќе видена | слични

Во Гостивар годинава се раѓаат повеќе бебиња, споредено со лани. Статистиката која се однесува на првите шест месеци од 2018, покажува дека наталитетот во гостиварскиот регион, бележи благ пораст. Бројот на починати (морталитет), пак значително опаднал. Според податоците од Државниот завод за статистика, во првата половина од оваа година во општина Гостивар има 346 новороденчиња, што е петнаесетина повеќе од истиот период претходната година. Бројот на починати е 279 и е помал од лани за 79. Првите шест месеци од 2018-та носат позитивен природен прираст за Гостивар (повеќе новородени од умрени лица), за разлика од 2017, кога на подрачјето имаше негативен природен прираст. Во општина Врапчиште од јануари заклучно со јуни, се родиле 109 бебиња, а починале 103 лица, додека во Маврово Ростуше има 30 новороденчиња и 34 починати.
| | веќе видена | слични

Масовното иселување со кое Македонија се соочува последниве години најдобро се отсликува врз бројот на ученици во основното и средното обраование. Податоците од Државниот завод за статистика покажуваат дека Македонија во изминатата 2017 година во основните училишта во Македонија имало 193.855 ученици. Во споредба со пред 10 години бројот на ученици во основните училишта е намален за 39.266 или за 17% во споредба со 2007 година кога имало 233 илјади ученици во основните училишта. Во изминативе 10 години се намалува и бројот на ученици во средното образование. Така во 2017 година во средните училишта во Македонија имало 76.983 ученици и нивниот број е помал за 19.073 или за 19,8% во споредба со 2007 година во средните училишта имало 95.966 ученици. Иако бројот на ученици во основните училишта се намалува, податоците покажуваат дека бројот на наставници во истиот период се зголемува. Така во 2017 година во основните училишта имало 18.214 наставници и нивниот број во споредба со пред 10 години е поголем за 2.762 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 345 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 156 | | | веќе видена

За овие хороскопски знаци се тврди дека се досадни и неиновативни во креветот. Без многу фантазија, меување пози… А најлошото од се е што мислат дека се богови ...
сите 160 | | | веќе видена

Распоредувањето дополнителни трупи во заливскиот регион е наменето за „одвраќање и одбрана“, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој додаде дека ...
сите 420 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 23 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена

Европскиот првак победува и кога не игра најдобро цел натпревар. Порто одолеа едно полувреме, но потоа проработе „црвено-црниот“ тајфун и гостите дознаа како ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Помалку првачиња и преполовени одделенија во битолските училишта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: