Социјална НЕЕДНАKВОСТ

Богатите Американци ќе живеат с` подолго Младите луѓе веќе може да замислат да живеат до 100 години благодарение на квалитетното здравство, пишува „Блумберг“. Просечната жена во Јапонија веќе живее до 87 години. Од друга страна, сепак, многу Американци умираат млади. Врз база на податоци од последната година државата ја намали за шест месеци прогнозата за должината на животот на 65-годишните членови на американското општество. А здравјето на средовечните Американки кои не се од шпанско потекло се влошува побрзо. Според новото истражување, резултатот од овие трендови е поголема нееднаквост меѓу побогатите и посиромашните Американци. Најбогатите членови на американското општество не само што живеат неколку години повеќе, тие исто така добиваат поголема финансиска корист благодарение на даночните обврзници. Трендовите се од исклучителна важност откако новата администрација и Kонгресот размислуваат да направат промени во системот на социјалното осигурување и здравството. Дури и мали промени на возраста за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дури 53% од граѓаните би прифатиле да работат за плата од 8 000 до 16 000, а само 0,5 отсто размислуваат за плата на ниво или поголема од 40 000 денари. Од вкупниот број на невработени, повеќе од 70 отсто живеаат и се потпираат на приходи од плата или пензија на други челенови во семејството. Ова се дел од наодите во новото истражување “Анкета на работна сила” што го објави Заводот за статистика. Според дел од социолозите што ги консултираше Portalb.mk долгораочната невработеност кај младите работоспособни луѓе носи долгорочни пролеми кои од една страна ги обесхрабруваат младите, но од друга страна ги “мотивираа” да ја напуштат земјата во потрага по подобра иднина. Пензиите и парите од странство – пресудни за живеачка! Во Македонија има 225 049 невработени и 730 290 неактивни граѓани , во кои спаѓаат пензионери, студенти, домаќинки, лица кои се издржувани од други лица или примаат социјална помош. Новото истражување на Заводот за статистика покажува дека дури 18,2% од граѓаните би прифатиле да работа за ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 2 милијарди возрасни луѓе и деца на глобално ниво имаат прекумерна тежина или се дебели и страдаат од здравствени проблеми поради нивната тежина, покажа нова студија. Ова значи дека една третина од светската популација има вишок тежина, предизвикана од урбанизацијата, лошата исхрана и намалената физичка активност. САД има најголем процент на дебели деца и млади луѓе, или 13 отсто, додека Египет води во однос на дебелината кај возрасните, со речиси 35 отсто, меѓу 195-те земји и територии вклучени во студијата. Додека 2,2 милијарди луѓе биле дебели или со прекумерна тежина во 2015 година, повеќе од 710 милиони од нив се класифицирани како дебели, со 5 отсто од сите деца и 12 отсто од возрасните кои се вклопуваат во оваа категорија. Зголемен е бројот на смртни случаи на глобално ниво, предизвикани од здравствени проблеми поврзани со прекумерната тежина, како што се кардиоваскуларни болести, се вели во студијата, објавена вчера во медицинскиот весник во Нова Англија. Речиси 40 отсто од четири милиони ...
| | веќе видена | слични

Редовната физичка активност со умерен интензитет, како што се пешачењето, возењето велосипед или спортувањето, има значајно влијание врз здравјето на луѓето. Редовната физичка активност влијае на подобрувањето на мускулите и на кардиореспираторното здравје, ги подобрува коските и функционалното здравје, го намалува ризикот од хипертензија, коронарни срцеви заболувања, мозочен удар, дијабетес, разни видови рак, депресија, го намалува ризикот за посериозни повреди при паѓање, особено повреда на колк или скршеници на ’рбетот, и е од фундаментално значење за енергетскиот биланс и контрола на тежината. Некои неодамнешни истражувања покажуваат дека над 80 отсто од младата популација во светот физички е недоволно активна. На глобално ниво, од четворица возрасни, еден е физички неактивен. Луѓе кои се недоволно физички активни имаат од 20 до 30 отсто поголем ризик од смрт во споредба со луѓето кои се поактивни, а околу 3,2 милиони смртни случаи во светот годишно се сметаат како индиректна последица на физичката ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 152 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Социјална НЕЕДНАKВОСТ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: