„Решението е во граница со Србија“: Грчки весник објави карта со поделба на Македонија (ФОТО)


6 копии

“Решение е една граница со Србија“, грчкиот весник “Елефтери ОРА”, во неделното издание од 21 јануари на насловната страница објавува мапа за поделба на Македонија меѓу Албанија, Грција, Србија и Бугарија. Инаку овој грчки весник важи за близок близок до Грчката православна црква и десничарските екстремистички партии, објави карта за поделба на Македонија меѓу Албанија, Грција, Србија и Бугарија. Во поднасловот на текстот стои грчката химна за Македонија: Ој славна македонијо, земја на Алексамдар, ти ги прогони варварите и сега си слободна. Ти си и ке бидеш грчка, најголемата гордост на секој грк, а ние грчките деца венец ти плетеме. Мекедонците не можат да живеат поробени, дури и да изгубат се сеуште ќе ја имаат нивната слобода. Дијамнтската круна на глава ставиј, и да те прогласиме Македонија пак. Грчките деца ти се радуваме, прво и вие во страдањата на цел свет влезете.
| | веќе видена | слични

Картата на Македонија поделена на четири дела меѓу државите што ја опкружуваат, објавена на насловната страница на грчкиот неделник „Елефтери ОРА“, кој се смета за близок до грчка православна црква и до екстремната десница, само два дена по митингот во Солун против зборот Македонија во името на северниот сосед на Грција, попрво е сериозна атака врз македонскиот суверенитет отколку обична шега, смета политичкиот аналитичар од Скопје, Александар Митевски. „Уште од прогласувањето на независноста на Македонија, Бугарите тврдат дека Охрид е нивен град, исто како и дел од источна Македонија до Струмица, па дури и министри го тврдеа тоа. За многумина Бугари Македонија е територија отцепена од нивната татковина и тие веруваат дека таа треба да биде вратена. Албанија, од своја страна, е заинтересирана за западниот дел од Македонија, вклучувајќи ги и градовите Велес и Струга. Згора, и некогашниот српски воен естаблишмент имаше обичај да го именува северниот дел од Македонија како Јужна Србија. Нема потреба да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 183 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 355 | | | веќе видена

Резултатите од испитувањето на јавното мислење за првиот круг од претседателските избори на агенцијата „Маркет вижн" беа најблиску до она што е објавено како ...
сите 242 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 159 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Решението е во граница со Србија“: Грчки весник објави карта со поделба на Македонија (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: