Аналитичарите велат дека комуникацијата може да го подобри интересот на гласачите за ЕУ-изборите

Аналитичарите дебатираат за тоа што Европската унија може да направи за да ги вклучи гласачите од Балканот. Излезноста на гласачите на Балканот и во централно-источна Европа за изборите за европскиот парламент беше под просечната излезност од 43 отсто во остатокот од Унијата. [АФП] Откако статистиката покажа дека најголемиот дел од гласачите се одлучиле да не гласаат минатиот месец, аналитичарите велат дека излезноста на изборите за Европскиот парламент може да се зголеми преку подобра комуникација со граѓаните. Излезноста на гласачите на Балканот и во Централноисточна Европа за изборите за Европскиот парламент што се одржаа во периодот 22 - 25 мај изнесуваше 27 отсто, што е значително помалку од излезноста од 43 отсто на ниво на Унијата. Најниската стапка на излезност беше забележана во Словачка, каде што на изборите учествуваа 13 отсто од гласачите. Излезноста во новата членка Хрватска беше 25 отсто, во Бугарија - 36 отсто, а во Романија - 43 отсто. „Имаат погрешна порака, секогаш зборуваат за економијата, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 296 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 128 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 361 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 159 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аналитичарите велат дека комуникацијата може да го подобри интересот на гласачите за ЕУ-изборите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: