5 години Халкбанк АД. Скопје

Ви благодариме за заедничките достигнувања Халкбанк АД, Скопје е основана на 15.3.1993 година како Акционерско друштво и универзална банка за вршење на сите видови банкарски работи во Република Македонија под името Извозна и Кредитна банка АД Скопје. Халкбанк АД Скопје е растечки стабилен бренд што дејствува остварувајќи ја својата глобална визија преку понуда на иновативни производи и услуги што паралелно оди со зголемување на довербата од страна на клиентите како најголем показател за успешноста. Турскиот банкарски бренд Халкбанк во Македонија е присутен од април 2011 година. Како показател за цврстата определеност за присутност и долгорочна стратегија на развој на финансискиот сектор во Република Македонија, од самиот влез, па до крајот на 2016 година, направи значајно капитализирање, со што сопствените средства на Банката достигнаа износ од 67,5 милиони ЕУР. Имајќи ги предвид овие податоци, Халкбанк АД Скопје се позиционира на четвртото место меѓу банките во Република Македонија според големината на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Членови на анархистичката група „Рубикон“ денеска влегоа во канцелариите на Банката на Грција во центарот на Атина фрлиле летоци, извикувале слогани и избегале. Во нападот учествувале околу 20 луѓе, од кои најмногу од „Рубикон“, но и од друга анархистичка група. Полицијата кусо време по инцидентот уапсила неколку осомничени, но потоа ги ослободила затоа што е можеле да ги поврзат со упадот. Во соопштение објавено на интернет, групата ја опиша Банката на Грција како „штаб на домашниот и меѓународниот капиталистички поредок и, како таква, е непријателска територија".
| | веќе видена | слични

Франческо Тоти е назначен за нов директор во Рома, потврдија од италијанскиот клуб. Легендарниот капитен на „римската волчица“ пред неколку месеци ја заврши играчката кариера. Во текот на кариерата Тоти играше само за Рома. Последниот меч го одигра против Џенова. „Ќе започнам со последниот ден од мојата играчка кариера, а тоа беше на 28 мај 2017 година. Тој датум е историски за мене. Тешко ми е да ги објаснам емоциите кои ги доживеав тој ден. Тогаш заврши еден дел од мојот живот. Кариерата како играч. Сега имам други важни задачи, како директор. Се надевам дека ќе имам успех како што имав на теренот. Во последните 25 години имав прекрасни моменти со клубот“, рече Тоти, во првиот ден на новата функција.
| | веќе видена | слични

Италија | Легендата на Рома, Франческо Тоти потврди дека става крај на фудбалската кариера и ја прифатил улогата да биде директор која му била понудена од клубот... Франческо Тоти ја заврши кариерата во Рома, но беше нејасно дали ќе продолжи да игра на друго место. Капитенот одлучи да ги „обеси копачките“ и да почне со едно ново поглавје во животот. Тоти ќе биде еден од директорите во Рома. „Мојот дел како фудбалер е завршен, сега почнувам друга важна улога, ќе бидам директор и се надевам дека ќе бидам успешен како што бев на зелениот терен“ - вели Франческо Тоти. „Фудбалот ми е се, беше моја пасија, ме допираше до секој дел од телото, не сакав никогаш да заврши, премногу ми значеше, премногу ме возбудуваше“. „Поминав 25 години од историјата на Рома, теренот ми даде премногу а јас се обидував да им дадам исто толку на луѓето кои ме сакаа“. „Сега почнувам од почеток, нова фаза и нова авантура. Сега полека, чекор по чекор ќе навлегувам во новата улога. Ќе бидам комплетно достапен за сите од младинскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Франческо Тоти, кој на 28 мај имаше спектакуларно простување од навивачите на Рома изјави дека нема да продолжи со активно играње и дека целосно се става на располагање на неговиот единствен клуб во кариерата. – Првиот дел од мојот живот веќе е завршен. Сега започнува оној другиот, уште поважниот. Потребно ми е време за да сфатам која е улогата која најдобро ми одговара, но тоа ќе го направам чекор по чекор. Затоа се ставам на располагање на Рома, од младите играчи, па до нивниот претседател – изјави Тоти. 40-годишниот Тоти целата своја кариера ја помина во тимот од Рим. За „римската волчица“ дебитираше во 1992 година, а во текот на 25-годишната кариера забележа повеќе од 600 натпревари и постигна 250 гола.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во месец мај Франческо Тоти против Џенова на „Олимпико“ го одигра својот последен меч за екипата на Рома, но прашањето за неговата играчка кариера остана отворено со тоа што како опции се споменуваат САД и Азија, поточно Јапонија. По одредено време преселбата во Америка беше затворена и остана една дилема за Франческо-дали да биде директор на Рома или да продолжи да биде активен во дресот на составот на Токио Верди. На крајот ја одбра првата варијанта и тоа поради една причина, неговото семејство кое не дало зелено светло за трансферот. -Тоти беше достапен, ама не доби позитивен одговор од семејството, -вели првиот човек на Токио Верди, Хидеаки Ханја.
| | веќе видена | слични

Франческо Тоти дефинитивно ја заврши кариерата како фудбалер и од денеска е новиот директор на Рома. Тоти (40) го одигра последниот 786. натпревар во дресот на Рома на 28 мај годинава, но постоеше опција да ја продолжи кариерата во Јапонија. Имаше понуда од јапонски Токио Верди, но одлучи дефинитивно да заврши со играње. „Првиот дел од мојот живот, како фудбалер, заврши. Од денеска почнува мојата нова, подеднакво важна улога на директор. Се надевам дека во оваа улога ќе бидам успешен како и на теренот“, објави Тоти на службената страница на Рома. Continuate a chiamarmi Francesco. Come sempre. pic.twitter.com/yusuvaClXA — Francesco Totti (@Totti) July 17, 2017 „Продолжете да ме викате Франческо. Како и секогаш“, напиша тој на Twitter. Тој постигна 307 гола во неверојатни 786 натпревари за италијанскиот клуб во неговата 25-годишна кариера.
| | веќе видена | слични

Франческо Тоти денеска и официјално потврди дека ја завршува фудбалската кариера и во иднина ќе извршува директорска функција во неговата најголема љубов Рома. – Крајот на кариерата означува нов почеток за мене. Мојот дел од животот како фудбалер заврши, во иднина ќе бидам директор и се надевам дека ќе постигнувам успеси како тие на теренот. Фудбалот претставуваше се за мене, тој беше мојата страст, не сакав тој 28 мај да заврши никогаш, беше премногу значаен и возбудлив за мене, – изјавил Тоти во интервјуто за клупската телевизија. – Сега сум достапен за сите во клубот, од младите категории до претседателот Палота. Имам одлична соработка и со Мончи и Ди Франческо, сите заедно ќе се обидеме да ги радуваме фановите, – истакнал Тоти.
| | веќе видена | слични

Легендата на Рома, Франческо Тоти, потврди вечерва за клупската телевизија на „Волчицата“, дека неговата играчка кариера е завршена, и дека продолжува како функционер на клубот. Тоти на 28. мај го одигра последниот натпревар за римската волчица, и од тогаш наваму беше неизвесно е во какво својство Франческо Тоти ќе се појави од идната сезона. „ Првиот дел од мојата кариера како играч е готов. Сега почнува вториот дел, уште поважен. Почнуваме се од почеток, ми треба време да сфатам која улога ми одговара најмногу. Целосно се ставам на располагање на клубот, од млади играчи, па се до претседателот на клубот. Сега одам чекор напред, и подготвен сум за тоа. Како ќе ме нарекувате? Па Франческо, како и сега “, истакна Тоти.
| | веќе видена | слични
3 копии

Легендата на италијанскиот фудбал, Франческо Тоти, за медиумите од Италија, го потврди неговиот следен чекор Тоти најави дека останува во Рим, но дека ќе биде еден од спортските директори на „Волчицата", клуб на кој остана верен цела своја кариера. Тој денеска потврди дека ќе ја превземе функцијата наскоро, и дека пак ќе биде близок со клубот. Не сум потпишал се уште ништо, не сум официјално нов директор, но наскоро ќе бидам, порачал Тоти. На овој начин завршува сагата која се плетеше околу иднината на императорот од Рим, за кој наводно се пишуваше дури дека ќе ја продолжи играчката кариера во Кина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика почина непосредно по сообраќајната несреќа во неделата наутро на автопат во Германија. Од автомобилот кој го удри ...
сите 261 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

5 години Халкбанк АД. Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: