Ана Дурловски избрана за национален уметник на Република Македонија

2 копии

Оперската уметница Ана Дурловски е избрана за национален уметник на Република Македонија за 2015 година, соопшти Министерството за култура. Согласно Законот за национален уметник на Република Македонија, во Министерството за култура пристигнале четири иницијативи за титулата национален уметник, и тоа: иницијативата на ЈУ „Младински културен центар“ за Никола Маџиров, иницијативата на НУ „Македонска опера и балет“ за Ана Дурловски, иницијативата на НУ „Албански театар“ за Бајруш Мјаку и иницијативата на „Хуманитарно друштво Хендикепирано лице од Скопје“ за Ремзи Бела. Согласно извештајот доставен од Комисија за утврдување на национален уметник во состав: академик Катица Ќулафкова, академик Газанфер Бајрам, проф. м-р. Јана Андреевска, Оливер Белопета и Раде Силјан, двајца кандидати и тоа: поетот и преведувач Никола Маџиров и оперскиот уметник Ана Дурловски, ги исполниле општите и поединечните критериуми зацртани во законот. Ценејќи го творештвото на двајцата кандидати, Комисијата за утврдување на национален ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оперската уметница со интернационална кариера Ана Дурловски е годинешниот добитник на титулата национален уметник. Иницијативите пристигнаа до комисијата во состав академици Катица Ќулафкова, Газанфер Бајрам, проф. м-р Јана Андреевска, Оливер Белопета и Раде Силјан, кои едногласно ја донесоа одлуката, и рекоа дека од пријавените четири предлози, Дурловски и Никола Маџиров ги исполнувале општите и поединечните критериуми зацртани во Законот за национален уметник. Останатите предлози се Бајруш Мјаку и Ремзи Бела.
| | веќе видена | слични
2 копии

Оперскиот уметник Ана Дурловски го доби највисокото признание во областа на културата, титулата национален уметник што се доделува согласно Законот за национален уметник на Република Македонија. Во Министерството за култура пристигнале четири иницијативи за титулата национален уметник, и тоа: иницијативата на ЈУ „Младински културен центар“ за Никола Маџиров, иницијативата на НУ „Македонска опера и балет“ за Ана Дурловски, иницијативата на НУ „Албански театар“ за Бајруш Мјаку и иницијативата на „Хуманитарно друштво Хендикепирано лице од Скопје“ за Ремзи Бела. Комисија за утврдување на национален уметник во состав: академик Катица Ќулафкова, академик Газанфер Бајрам, проф.м-р. Јана Андреевска, Оливер Белопета и Раде Силјан утврдила дека двајца кандидати поетот и преведувач Никола Маџиров и оперскиот уметник Ана Дурловски, ги исполнуваат општите и поединечните критериуми зацртани во законот. Култура Има видео?:
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонската оперска певица Ана Дурловски е добитничка на годинешното највисоко признание во областа на културата, титулата национален уметник. Годинава за титулата, како што соопшти вчера Министерството за култура, иницијативи поднеле ЈУ „Младински културен центар“ за Никола Маџиров, НУ „Македонска опера и балет“ за Ана Дурловски, НУ „Албански театар“ за Бајруш Мјаку и Хуманитарното друштво „Хендикепирано лице“ од Скопје“ за Ремзи Бела. Одлуката ја донела комисијата во состав: академик Катица Ќулафкова, академик Газанфер Бајрам, проф. м-р. Јана Андреевска, Оливер Белопета и Раде Силјан, од каде е посочено дека поетот и преведувач Никола Маџиров и оперската уметница Ана Дурловски ги исполнувале општите и поединечните критериуми зацртани во законот. Одлуката Ана Дурловски да го понесе признанието национален уметник, комисијата ја донела едногласно.
| | веќе видена | слични
2 копии

Уметницата пред неколку години го доби европскиот оперски оскар „Фауст", престижна музичко-театарска награда, еквивалент на филмскиот Оскар, за најдобро европско остварување во 2011/2012 во земјите од германско јазично подрачје. Таа беше првата македонска уметница која настапила во операта Метрополитен. Таму настапи во улогата на Кралицата на ноќта во премиерата на „Волшебната флејта" на Моцарт, улога која првпат ја играше во Државната опера во Виена во 2006 година. Оперската уметница Ана Дурловски е новиот национален уметник на Македонија! Согласно Законот за национален уметник на Република Македонија, во Министерството за култура пристигнале четири иницијативи за титулата национален уметник, и тоа: иницијативата на ЈУ „Младински културен центар" за Никола Маџиров, иницијативата на НУ „Македонска опера и балет" за Ана Дурловски, иницијативата на НУ „Албански театар" за Бајруш Мјаку и иницијативата на „Хуманитарно друштво Хендикепирано лице од Скопје" за Ремзи Бела. Согласно извештајот доставен од Комисија ...
| | веќе видена | слични

Оперската уметница Ана Дурловски е најновата личност од областа на културата која се здоби со признанието национален уметник. Согласно Законот за национален уметник на Република Македонија, во Министерството за култура пристигнаа четири иницијативи за титулата национален уметник, и тоа: иницијативата на ЈУ „Младински културен центар“ за Никола Маџиров, иницијативата на НУ „Македонска опера и балет“ за Ана Дурловски, иницијативата на НУ „Албански театар“ за Бајруш Мјаку и иницијативата на „Хуманитарно друштво Хендикепирано лице од Скопје“ за Ремзи Бела. Согласно извештајот доставен од Комисија за утврдување на национален уметник во состав: академик Катица Ќулафкова, академик Газанфер Бајрам, проф.м-р. Јана Андреевска, Оливер Белопета и Раде Силјан, двајца кандидати и тоа: поетот и преведувач Никола Маџиров и оперскиот уметник Ана Дурловски, ги исполнуваа општите и поединечните критериуми зацртани во законот. Ценејќи го творештвото на двајцата кандидати, Комисијата за утврдување на национален уметник ...
| | веќе видена | слични

Министерството култура соопшти дека операската дива Ана Дурловски ќе го подигне признанието национален уметник по добиените четири иницијативи од уметнички установи и невладини здруженија. Покрај Дурловски, најсериозен кандидат за признанието бил и поетот Никола Маџиров. Одлуката е донесена од Катица Ќулафкова, Газанфер Бајрам, проф. м-р Јана Андреевска, Оливер Белопета и Раде Силјан, кои едногласно ја издвоија Дурловски за нејзината интернационална оперска кариера.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ана Дурловски избрана за национален уметник на Република Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: