Беќири: Али Ахмети и потесното раководство, со своите постапки придонесоа да се случи инцидентот


Назми Беќири од Куманово еден од основачите на ДУИ и поранешен потпретседател на партијата, смета дека Али Ахмети и потесното раководство, со своите постапки придонеле да се случи вооружениот инцидент во Мала Речица, во кој загина Наип Реџепи од Куманово, а двајца се здобија со тешки повреди. Тој преку својот Фејсбук профил ги опишува настаните кои му претходеле на крвавиот инцидент. Вели дека несогласувањето меѓу спротиставените страни на кумановскиот огранок на ДУИ ги знаеле сите, но никој од раководството не презел превентивни мерки, напротив партијата со своите постапки и одлуки, ги разгорела страстите. Тој ги потврди шпекулации во јавноста дека инцидентот настанал откако во во петокот во партиското седиште се гласало за листата за претседател и членови на претседателството на кумановскиот огранок на ДУИ. Учесниците во инцидентот вели, биле присутни на партискиот состанок во Речица. Тој потенцира дека раководството и Ахмети за членови на престедателството на кумановскиот огранок предложиле лица и од ...
| | веќе видена | слични

Според шпекулации во јавноста, две спротивставени групи од Куманово се сретнале на партиски состанок, караницата настанала за позиција во кумановскиот локален огранок. Загинатиот Наим Реџепи кој во четвртокот загина при престрелката во Мала Речица бил еден од амнестираните криминалци кои со законот кој пред два месеци го донесе Владата предводена од СДСМ и ДУИ беа ослободени од издржување на затворска казна, пишуваат дел од медиумите. Голем дел од ослободените од издржување казна затвор кои ги опфаќа овој закон според експертите многу брзо го повториле делото и сториле повеќе кривични дела, а добрата воља на Владата со овој закон за амнестија придонела за штети на граѓаните кои биле жртви на одлуката на истата. На пукањето во близина на седиштето на ДУИ му претходела расправија во седиштето на ДУИ. Според шпекулации во јавноста, две спротивставени групи од Куманово се сретнале на партиски состанок, караницата настанала за позиција во кумановскиот локален огранок. ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот потпретседател и еден од основачите на ДУИ, Назми Беќири, на својот фејсбук профил ја статус каде како што вели ја објаснува целата ситуација за убиството во Тетово. Екс пратеникот во обраќање до јавноста вели: За овој тажен настан ДУИ, пуштиле соопштение дека овој случај немал никаква врска со нив . Логично дека партијата не се борела, но нејзините луѓе да. Бидејќи двете страни се членови на ДУИ, а недоразбирањата на двете спротиставени страни ги знаееле сите. Дури и на листата што ја предложи лидерот на партијата, за членови на претседателството на огранокот имаше членови од двете семејства кои настрадале. Не знам кој ја предложил таа листа, но овој предлог не е случаен, пишува Беќири. Поради овој случај предложив состанокот да биде одложен за да се поработи на помирување на членовите кои не разговараат меѓу себе. Ги споменав и настаните што сите ги знаеја. Дека се назначувале претседатели , потоа си давале оставки, имале конфликти и расправии и за жал и убиства, пишува во статусот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 301 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена

Арбитражниот суд во Вашингтон донесе пресуда по поднесената тужба против албанската Влада од страна италијанскиот бизнисмен Франческо Бекети, поранешен ...
сите 171 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Беќири: Али Ахмети и потесното раководство, со своите постапки придонесоа да се случи инцидентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: