Амнести интернешенал:Македонија е бавна во криминалното гонење

Напредокот е бавен во областа на криминалното гонење.Анти-дискриминаторската легислатива не е во согласност со меѓународните стандарди, слободата на медиумите опаднала, се заклучува во годишниот извештај на Амнести интернешенал за Македонија во 2010, пренесува Глас на Америка на македонски Во делот на извештајот кој се однесува на Македонија се вели дека во 2010-та доминирал проблемот со името со Грција, во меѓународната и домашната политика. Односите се влошиле и на меѓуетнички план, со етничките Албанци, во врска со гонењето по воени кривични дела, предложениот попис за 2011 и градењето споменици од македонската историја. Во правосудниот систем се потребни реформи, а продолжува и лошиот третман на полицијата спрема граѓаните. Новинарите во Македонија се жалат на мешање на владата во нивната работа, преку закани по живот и друг вид заплашувања. Годишниот извештај на Амнести интернешенал вели дека имало незаконски ограничувања на слободата на изразувањето во 89 држави во светот. Тортура и друг ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 777 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 353 | | | веќе видена

Во Апропиргос, во западното предградие на Атика, претпладнево изби шумски пожар, но не претставува опасност за околните населби. Во гаснењето учествуваат 35 ...
сите 320 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 147 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Амнести интернешенал:Македонија е бавна во криминалното гонење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: