Шон Пен снима документарец за убиениот новинар Кашоги


Американскиот глумец Шон Пен се наоѓа денеска во Истанбул, каде работи на снимање документарен филм за новинарот Џамал Кашоги, кој на 2 октомври е убиен во саудискиот конзулат во тој турски град. Актерот, кој е добитник на два „Оскара“, пристигнал пред конзулатот, каде неговата екипа почнала со снимање. Медиумите пренесуваат видео снимка на која се гледа Пен како разговара со камерманот пред оградата на турската полиција која спречува пристап до конзулатот. Кашоги во дипломатското претставништво на Саудиска Арабија во Истанбул е убиен на 2 октомври, каде дошол по документи потребни за венчавка со турска државјанка.
| | веќе видена | слични
6 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера изјави дека ќе застане на страната на саудискиот престолонаследник, и покрај проценката на ЦИА дека тој го наредил ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Познати се последните зборови кои ги изговорил убиениот саудиски новинар, Џамал Кашоги. Последните зборови кои ги изговорил убиениот Кашоги, откако бил затворен од страна на саудиските напаѓачи во конзулатот во Истанбул биле „Не можам да дишам“, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на извори блиски до истрагата. Изворот кој го преведувал транскриптот од аудио снимката од последните моменти на Кашоги, изјавил дека било јасно дека неговото убиство на 2 октомври е планирано. „Не можам да дишам“, повторил тој три пати. Во транскриптот се наведува дека на снимката се слуша звук на пила, како и музика која убијците ја пуштиле за да го неутрализираат звукот на сечење на телото на убиениот новинар. По убиството направени се неколку телефонски разговори во кои некој е известен за убиството. Кашоги на 2 октомври влегол во саудискиот конзулат за да добие документи неопходни за венчавка со својата девојка од Турција, а што влегол, препознал еден маж и го прашал што прави таму. Се работи за Махер Абдулазизу Мутреби, ...
| | веќе видена | слични

На најголемиот дел од меѓународните самити, судирите најчесто се случуваат надвор од салите, односно на протестите каде што демонстрантите најчесто се судираат со полицијата. Но, што кога конфликтите ќе бидат пренесени внатре, се прашува новинската агенција „АП“ во анализата на предстојниот Г20 самит кој идниот викенд ќе се одржува во аргентинскиот главен град Буенос Аирес. Сите очи ќе бидат вперени во контроверзниот саудиски принц, престолонаследникот Мохамед Бин Салман кој што моментално е на турнеја во арапските земји и веќе денес треба да пристигне во Аргентина. Бин Салман во кого е вперен прстот за наредба на бруталното убиство на новинарот Џамал Кашоги во зградата на саудискиот конзулат во Истанбул е на мета на жестоки критики, а деновиве во Тунис беше пречекан од гневни демонстранти кои што со пили во рацете му порачаа дека не е добредојден. Демонстранти го пречекаа контроверзниот саудиски принц во Мароко: Делови од тела, огромен плакат со моторна пила и пораки дека не е добредојден! Американската ...
| | веќе видена | слични

„Не можам да дишам“. Тоа биле последните зборови што ги кажал Џамал Кашоги откако го заробиле саудиските убијци во саудискиот конзулат во Истанбул, јавува Си-ен-ен повикувајќи се на извор вклучен во истрагата. Изворот кој го прочитал преведениот транскрипт од аудиоснимката на последните моменти на убиениот новинар, тврди дека е јасно дека убиството кое се случи на 2 октомври било испланирано. За време на мачната сцена, Кашоги се борел за својот живот, тврди изворот. „Не можам да дишам“, кажал тој. „Не можам да дишам“, повторил. „Не можам да дишам“, кажал уште еднаш, и тоа биле неговите последните зборови. На транскриптот има и звук на пила, како и музиката која убијците ја пуштале за да го задушат звукот на сечењето на телото на убиениот новинар. Понатаму во транскриптот пишува и дека непосредно по убиството биле извршени повеќе телефонски повици во кои на некој од другата страна му се давал извештај за извршеното убиство. Турските разузнавачи веруваат дека станува збор за разговори со луѓе од врвот на ...
| | веќе видена | слични

Последните зборови на саудискиот новинар Џамал ​​Хашохи пред неговата смрт биле дека тој не може да диши. Ова го информира Си-Ен-Ен, цитирајќи извор од аудио снимката од убиството на новинарот во Истанбул. "Не можам да дишам", се последните зборови на Хашоги, изјави изворот. Според медиумот во записот има музички звуци, кои се специјално вклучени за да се исклучи звукот од нападот на новинарот и потоа од распарчувањето на неговото тело. Документот покажува дека убијците на Хашохи периодично телефонирале и пријавувале што се случувало. На 5 декември турскиот суд издаде наредба за апсење на поранешниот шеф на разузнавачката служба на Саудиска Арабија генерал Ахмед Асирија и поранешниот советник на престолонаследникот Сауд ал Каха, кои се осомничени за вмешаност во убиството на Хашоги. Истанбулскиот кривичен суд издаде наредба за апсење на 15 Саудијци на крајот од ноември, обвинети за случајот Хашоги. Анкара испрати барање за нивна екстрадиција. Хашоги, познат по своите критични статии за политиката на Ријад, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Официјална Анкара денеска истакна дека светот треба да побара правда за убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги согласно меѓународното право, откако Ријад исклучи екстрадиција на двајца високи функционери кои турските власти ги сомничат дека го планирале убиството во Истанбул. Фахретин Алтун, шефот за Одделот за комуникации во Кабинетот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, истакна дека изјавата на министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адел ал-Џубеир, дека Ријад нема да ги испорача своите државјани осомничени за убиството на Кашоги, е разочарувачка, пренесе агенцијата Анадолија. – Саудиски разузнавачи, меѓу кои и експерт за обдукција, дојдоа во Турција да го извршат ова убиство. Очигледно е дека генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул е соучесник во ова злосторство. Крајно природно е во вакви околности, на убијците да им се суди пред турските судови, рече Алтун. Тој додаде дека барањето на Турција за екстрадиција им даде можност на судските органи да му покажат на светот дека ...
| | веќе видена | слични

Новинарот Џамал Кашоги беше убиен од саудиска специјална единица во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул на 2 октомври годинава. Според извор близок до истрагата, последните зборови на колумнистот на Washington Post биле: „Не можам да дишам“. Изворот вели дека во грозоморната сцена Кашоги се борел со група луѓе кои биле решени да го убијат. „Не можам да дишам“, рекол Кашоги. „Не можам да дишам.“ „Не можам да дишам.“ Во транскриптот од снимките од конзулатот стои дека се слушаат звуци од сечење со пила додека го расчеречувале телото на Кашоги, а потоа на напаѓачите им се дава совет да пуштат гласна музика за да се пригушат звуците. Според истиот извор, се слушаат неколку телефонски разговори. Турските служби сметаат дека тие телефонски разговори биле меѓу членовите на специјалната единица и високи владини службеници во Ријад, а содржината на разговорите била поврзана со тоа како напредува извршувањето на наредбата. Овие нови сознанија најверојатно ќе извршат притисок врз администрацијата на ...
| | веќе видена | слични

„Не можам да дишам“ биле последните зборови на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, според нов извештај за злосторството, пренесува „Њујорк пост“. Според извор кој го прочитал транскриптот од аудио-записите снимени за време на убиството, новинарот на „Вашингтон пост“ ги изговорил зборовите трипати, пред неговиот живот да згасне во саудискиот конзулат во Турција. Од ЦИА веруваат дека смртта на новинарот била нарачана од страна на саудискиот принц Мохамед бин Салман, а транскриптот од разговорот за време на убиството се коси со изјавите на саудиските владини претставници кои тврдат дека новинарот загинал во несреќа. Турските власти велат дека добиле снимка од инцидентот, но не откриваат на кој начин. Во транскриптот се забележани вресоци и воздишки, по кои уследило сечење со пила, која убијците ја употребиле за да го распарчат телото на Кашоги. Во еден момент може да се чуе д-р Салах Мухамад ал-Тубаики, водечкиот експерт по судска медицина при Министерството за внатрешни работи на Саудиска Арабија, како им ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 677 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 520 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Пред вас се поставени големи очекувања од страна на надредените. Покажете им дека вредите. Во љубовта сметате дека партнерот бара премногу ...
сите 142 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 103 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 216 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 173 | | | веќе видена

Никола ГРУЕВСКИ Со жалење ги проследувам настапите на некои македонски политичари како последните на Стево Пендаровски, актуелен Претседател на Македонија. ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шон Пен снима документарец за убиениот новинар Кашоги

Од:
До кого (е-маил):
Порака: