Цртеж на Пикасо вреден милион евра, купен на лотарија за само 100 евра

2 копии

Цртеж на Пикасо вреден милион евра, купен на лотарија за само 100 евра Цртеж на Пабло Пикасо, вреден милион долари, го купил еден 25-годишен Американец на онлајн хуманитарна лотарија за само 100 евра, јавуваат агенциите. Џефри Гонано изјавил дека барал некаква слика за својата дневна соба кога прочитал новински текс за цртежот „Маж со оперски шешир“ што Сотби во Париз го понудил на хуманитарна лотарија. „Помислив, зошто да не!“, изјавил овој проект-менаџер за агенцијата Ројтерс. И покрај огрномната вредност на цртежто, Гонано не планира да го продаде, барем се уште не. Неговото победничко ливче со број 747815 го извлекол компјутерскиот систем и било едно од 50.000 ливчиња за онлајн продажба на дела по цена од 100 евра за да се соберат средства за зачувување на градот Тир во денешен Либан. Организаторите на лотаријата соопштиле дека на неа учествувале луѓе од Франција, Германија, Иран, Киргистан и голем број Американци. Малиот цртеж од 1914 година бил направен за време на кубистичката фаза на уметникот ...
| | веќе видена | слични

Цртеж од Пабло Пикасо, вреден милион долари, деновиве на хуманитарна лотарија на аукциската куќа „Сотби“ доби Американецот Џефри Гонано, за тикет од само 100 евра Тој барал слика што ќе ја краси неговата дневна соба и потоа прочитал дека „Сотби“ во Париз организира лотарија на која една од наградите е цртежот од славниот Шпанец, насловен „Маж со оперска шапка“. Победнички тикет на Гонано бил извлечен компјутерски и бил еден од 50.000 тикети за онлајн-продажба на дела по цена од 100 евра. Средствата од лотаријата се наменети за заштита на древниот град Тир во Либан. И покрај вредноста на делото, Гонано не планира да го продава. Малиот цртеж „Маж со оперска шапка“ датира од 1914 година, од кубистичкиот период на Пикасо. Цртежот бил во сопственост на њујоршка галерија, а потоа го купила Асоцијацијата за спас на древниот град Тир за милион долари, исто колку што бил проценет и од експертите на „Сотби“. Продажбата на цртежот ја одобрил и внукот на Пикасо, Оливие, кој изјавил дека неговиот дедо би бил одушевен што ...
| | веќе видена | слични

Слика од прочуениот уметник Пабло Пикасо вредна милион долари во среда била продадена за 100 евра на хуманитарна лотарија.25-годишниот Американец Џефри Гонано барал некаква слика за својата дневна соба кога го прочитал новинарскиот напис за делото Маж со оперски шешир кое во Париз било понудено на хуманитарна лотарија.И покрај огромната вредност Гонано не планира да ја продаде сликата. Барем, не за сега.Неговото победничко ливче со број 747815 било извлечено од компјутерскиот систем, а било едно од 50.000 ливчиња на онлајн продажбата на дела по цена од 100 евра за зачувување на древен град во Либан.Во лотаријата учествувале луѓе од Франција, Германија, Иран, Киргистан и голем број на Американци. Малиот цртеж од Пикасо датира од 1914 година, а се проценува на милион долари.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 352 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 288 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска соопшти дека дадениот азил од Унгарија на поранешниот премиер и осуден на две години Никола Груевски не е во ...
сите 339 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 52 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 172 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цртеж на Пикасо вреден милион евра, купен на лотарија за само 100 евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: