Цртеж на Пикасо вреден милион евра, купен на лотарија за само 100 евра

2 копии

Цртеж на Пикасо вреден милион евра, купен на лотарија за само 100 евра Цртеж на Пабло Пикасо, вреден милион долари, го купил еден 25-годишен Американец на онлајн хуманитарна лотарија за само 100 евра, јавуваат агенциите. Џефри Гонано изјавил дека барал некаква слика за својата дневна соба кога прочитал новински текс за цртежот „Маж со оперски шешир“ што Сотби во Париз го понудил на хуманитарна лотарија. „Помислив, зошто да не!“, изјавил овој проект-менаџер за агенцијата Ројтерс. И покрај огрномната вредност на цртежто, Гонано не планира да го продаде, барем се уште не. Неговото победничко ливче со број 747815 го извлекол компјутерскиот систем и било едно од 50.000 ливчиња за онлајн продажба на дела по цена од 100 евра за да се соберат средства за зачувување на градот Тир во денешен Либан. Организаторите на лотаријата соопштиле дека на неа учествувале луѓе од Франција, Германија, Иран, Киргистан и голем број Американци. Малиот цртеж од 1914 година бил направен за време на кубистичката фаза на уметникот ...
| | веќе видена | слични

Цртеж од Пабло Пикасо, вреден милион долари, деновиве на хуманитарна лотарија на аукциската куќа „Сотби“ доби Американецот Џефри Гонано, за тикет од само 100 евра Тој барал слика што ќе ја краси неговата дневна соба и потоа прочитал дека „Сотби“ во Париз организира лотарија на која една од наградите е цртежот од славниот Шпанец, насловен „Маж со оперска шапка“. Победнички тикет на Гонано бил извлечен компјутерски и бил еден од 50.000 тикети за онлајн-продажба на дела по цена од 100 евра. Средствата од лотаријата се наменети за заштита на древниот град Тир во Либан. И покрај вредноста на делото, Гонано не планира да го продава. Малиот цртеж „Маж со оперска шапка“ датира од 1914 година, од кубистичкиот период на Пикасо. Цртежот бил во сопственост на њујоршка галерија, а потоа го купила Асоцијацијата за спас на древниот град Тир за милион долари, исто колку што бил проценет и од експертите на „Сотби“. Продажбата на цртежот ја одобрил и внукот на Пикасо, Оливие, кој изјавил дека неговиот дедо би бил одушевен што ...
| | веќе видена | слични

Слика од прочуениот уметник Пабло Пикасо вредна милион долари во среда била продадена за 100 евра на хуманитарна лотарија.25-годишниот Американец Џефри Гонано барал некаква слика за својата дневна соба кога го прочитал новинарскиот напис за делото Маж со оперски шешир кое во Париз било понудено на хуманитарна лотарија.И покрај огромната вредност Гонано не планира да ја продаде сликата. Барем, не за сега.Неговото победничко ливче со број 747815 било извлечено од компјутерскиот систем, а било едно од 50.000 ливчиња на онлајн продажбата на дела по цена од 100 евра за зачувување на древен град во Либан.Во лотаријата учествувале луѓе од Франција, Германија, Иран, Киргистан и голем број на Американци. Малиот цртеж од Пикасо датира од 1914 година, а се проценува на милион долари.
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 38 | | | веќе видена

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 109 | | | веќе видена

Од нас зависи дали ќе ја сочуваме одлуката од првиот референдум за Република Македонија во која ќе бидеме свои на своето или правно ќе се укинеме како народ и ...
сите 98 | | | веќе видена

Одговорот на претседателот на државата Ѓорге Иванов дека нема да гласа на референдумот не не изненадува. Да се каже дека не се гласа е срамно бегство од ...
сите 39 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цртеж на Пикасо вреден милион евра, купен на лотарија за само 100 евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: