Посебно оружје за новата генерација американски борбени авиони


ВИДЕО: Посебно оружје за новата генерација американски борбени авиони Американското воено воздухопловство планира да стави посебно ласерско оружје на новите авиони до 2030 година, објави весникот „Бизнис инсајдер“, повикувајќи се на неодамна објавениот документ на АФРЛА (Air Force Research Laboratory). Со оглед на потребните предуслови, елементи на новото оружје треба да бидат подготвени за лабораториско тестирање до октомври наредната година, додека подготвеноста за тестирање на воздухопловите во симулирана околина мора да биде остварена до 2022 година. За таа цел се развиваат три ласерски уреди : мал ласер за осначување и заслепување на оптичките сензори на непријателските авиони, потоа ласер со средна големина за онеспособување на ракетите воздух-воздух, како и високо-енергетски ласер што би служел како офанзивно оружје наместо топови, а можеби и ракети со краток дострел. Овие наведени орудија мораат да бидат употребени на височини и до 20 километри и брзини меѓу 0,6 и 2,5 маха. Три фабрики, Нортроп ...
| | веќе видена | слични

Американското воено воздхопловство планира да вгради оружје на база на ласер до 2030та година, пренесува „Бизнис инсајдер“, повикувајќи се на неодамна објавениот документ на истражувачката лабораторија на воените сили. Со оглед на потребните предуслови, елементите на тоа оружје ќе треба да бидат подготвени за лабораториско тестирање до октомври 2014-та, додека подготвеноста за тестирање на воздухоплови во симулирана околина треба да биде остварена до 2022-година. За таа цел се развиваат три ласерски уреди: мал ласер за означување и ослепување на оптички сензори на непријателските авиони, ласер со средна големина за онеспособување на ракета воздух-воздух, односо високоенергетски ласер, кој би служел како офанзивно оружје наместо топови, а можеби и како ракета со краток дострел. Наведените оружја треба да бидат употребливи на висини и до 20 километри, при брзина од 0,6 и 2,5 маха. Трите компании, „Northrop Grumman“, „Lockheed Martin“ и „Boeing“ прават ласери за американската војска. „Northrop Grumman“за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 99 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 157 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 213 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 147 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 206 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Во скопското обвинителство кое ја води предистрагата за трагедијата кај Ласкарци не можат да ги потврдат првичните сознанија што ги објави Алсат – дека засега ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Посебно оружје за новата генерација американски борбени авиони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: