Посебно оружје за новата генерација американски борбени авиони


ВИДЕО: Посебно оружје за новата генерација американски борбени авиони Американското воено воздухопловство планира да стави посебно ласерско оружје на новите авиони до 2030 година, објави весникот „Бизнис инсајдер“, повикувајќи се на неодамна објавениот документ на АФРЛА (Air Force Research Laboratory). Со оглед на потребните предуслови, елементи на новото оружје треба да бидат подготвени за лабораториско тестирање до октомври наредната година, додека подготвеноста за тестирање на воздухопловите во симулирана околина мора да биде остварена до 2022 година. За таа цел се развиваат три ласерски уреди : мал ласер за осначување и заслепување на оптичките сензори на непријателските авиони, потоа ласер со средна големина за онеспособување на ракетите воздух-воздух, како и високо-енергетски ласер што би служел како офанзивно оружје наместо топови, а можеби и ракети со краток дострел. Овие наведени орудија мораат да бидат употребени на височини и до 20 километри и брзини меѓу 0,6 и 2,5 маха. Три фабрики, Нортроп ...
| | веќе видена | слични

Американското воено воздхопловство планира да вгради оружје на база на ласер до 2030та година, пренесува „Бизнис инсајдер“, повикувајќи се на неодамна објавениот документ на истражувачката лабораторија на воените сили. Со оглед на потребните предуслови, елементите на тоа оружје ќе треба да бидат подготвени за лабораториско тестирање до октомври 2014-та, додека подготвеноста за тестирање на воздухоплови во симулирана околина треба да биде остварена до 2022-година. За таа цел се развиваат три ласерски уреди: мал ласер за означување и ослепување на оптички сензори на непријателските авиони, ласер со средна големина за онеспособување на ракета воздух-воздух, односо високоенергетски ласер, кој би служел како офанзивно оружје наместо топови, а можеби и како ракета со краток дострел. Наведените оружја треба да бидат употребливи на висини и до 20 километри, при брзина од 0,6 и 2,5 маха. Трите компании, „Northrop Grumman“, „Lockheed Martin“ и „Boeing“ прават ласери за американската војска. „Northrop Grumman“за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 25 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 74 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 144 | | | веќе видена

Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд куќата на скопскиот ...
сите 32 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Посебно оружје за новата генерација американски борбени авиони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: