Државниот секретар Рекс Тилерсон почна со масовни отпуштања во Стејт Департментот

3 копии

Топ вест во американските медиуми е информацијата дека новиот државен секретар Рекс Тилерсон започна да го „чисти“ Стеј Депaртментот. Државниот секретар Рекс Тилерсон започна да ги прераспределува и отпушта вработените …ваквите одлуки најавуваат голема реорганизација, пишува Си Ен Ен. Голем дел од вработените во одделот на заменик државниот секретар за управување со ресурси, како и вработени во советничките канцеларии, биле отпуштени, пишува Дејли Калер.   Државниот секретар Рекс Тилерсон направи бум од отпуштања во делот на високите државни службеници, а ова најавува значајна реорганизација на агенцијата, пишува Ју Ес Њуз. -Додека Тилерсон е во Бон, Германија обавуавајќи ја својата прва прекуокеанска работна посета, неговите помошници поднесоа известување до вработените во канцелариите на Стејт Депарментот како и во канцелариите на Заменикот државен секретар за управување на ресурси. Крајот на нивните работни задолженија требаше да заврши летово, но со оваа одлука 20-на дипломати од кариера останаа без ...
| | веќе видена | слични

Державниот секретар Рекс Тилерсон го отпушти целиот тим вработен во “влада во сенка“ паралелна држава, потег кој го здрма Стејт департментот. Тилерсон ги отпушти вработените кои работат на седмиот кат во Стејт департментот, на кои им е кажано во четвртокот дека нивните “услуги веќе не се потребни“. Седмиот кат на Стејт департментот е признат од страна на ФБИ, преку Декрет за слобода на информирање, како “дом на Влада од сенка“. Во октомври 2016 година ФБИ бил приморан да открие, преку “ZoSPI” барање, работниците кои работат на седмиот кат, да работат за американската влада во сенка. CNBC известува: Нови откривање од резимеа и белешки на интервјуа од истрага на мејловите на Хилари Клинтон истакнуваат низа обвиненија кои би се покажале погодни за идните напади на демократската странка. Едно откритие во документите дошло од интервју со неидентификувано лице кое укажало дека “ZoSPI” барањата во врска со Клинтонка, поминале преку групата наречена “Влада во сенка“. “Постоела моќна група на многу високи државни ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Вашингтон, 22 февруари 2017 (МИА) - Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон и кинескиот државен советник Јанг Џиечи, кој има повисок ранг од министерот за надворешни работи на Кина, денеска во телефонски разговор го повторија значењето на конструктивните односи меѓу САД и Кина, соопшти Стејт департмент. Во соопштението се посочува дека тие се согласиле оти е потребно да се обрне внимание на заканата, која ја претставува Северна Кореја. Тилерсон и Јанг разговарале и за економската соработка и трговијата и потенцијалната соработка во борбата против тероризмот и владеењето на праваото. Разговорот е најнов чекор на САД кон подобрување на билатералните односи со Кина, откако американскиот претседател Доналд Трамп ја презеде функцијата шеф на државата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот давен секретар Рекс Тилерсон во телефонскиот разговор од вторникот со кинескиот висок дипломат ја потврдил важноста од конструктивните односи меѓу САД и Кина, а двајцата се согласиле за потребата од решавање на заканите кои ги претставува Северна Кореја, соопшти Стејт департментот. Рекс Тилерсон и Јанг Џеичи, кинески државен советник, покрај тоа, разговарале и за економијата и трговијата, како и за соработката во борба против тероризмот, спроведување на законите и борбата против меѓународниот криминал, се наведува во изјавата Стејт департментот. Разговорот, се чини, е најновиот напор на двете најголеми светски економии повторно да ги урамнотежат односите по нестабилниот почеток кој следеше по изборната победа на американскиот претседател Доналд Трамп. „Секретарот Тилерсон и државниот советник Јанг ја потврдија важноста на конструктивните билатерални односи. Двете страни се согласија за потребата од решавање на заканата којашто Северна Кореја ја претставува за регионалната стабилност“, се ...
| | веќе видена | слични

Во соопштението се посочува дека тие се согласиле оти е потребно да се обрне внимание на заканата, која ја претставува Северна Кореја. Тилерсон и Јанг разговарале и за економската соработка и трговијата и потенцијалната соработка во борбата против тероризмот и владеењето на праваото. Разговорот е најнов чекор на САД кон подобрување на билатералните односи со Кина, откако американскиот претседател Доналд Трамп ја презеде функцијата шеф на државата.
| | веќе видена | слични

Државниот секретар Рекс Тилерсон започна да ги прераспределува и отпушта вработените …ваквите одлуки најавуваат голема реорганизација, пишува Си Ен Ен. Голем дел од вработените во одделот на заменик државниот секретар за управување со ресурси, како и вработени во советничките канцеларии, биле отпуштени, пишува Дејли Калер. Државниот секретар Рекс Тилерсон направи бум од отпуштања во делот на високите државни службеници, а ова најавува значајна реорганизација на агенцијата, пишува Ју Ес Њуз. -Додека Тилерсон е во Бон, Германија обавуавајќи ја својата прва прекуокеанска работна посета, неговите помошници поднесоа известување до вработените во канцелариите на Стејт Депарментот како и во канцелариите на Заменикот државен секретар за управување на ресурси. Крајот на нивните работни задолженија требаше да заврши летово, но со оваа одлука 20-на дипломати од кариера останаа без работа, пишуваат американските медиуми.
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 35 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 214 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Државниот секретар Рекс Тилерсон почна со масовни отпуштања во Стејт Департментот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: