ЌЕ ПЛАЧЕТЕ НА ГЛАС: Таа е веќе 11 години глува, но пее како ангел (ВИДЕО)


Менди уште како дете пеела сјајно, учествувала во многубројни музички натпреварувања, меѓутоа, како студент го изгубила слухот, но не се откажала од својот сон Гледачите на американското издание на „Јас имам талент“ беа воодушевени од бескрајно талентираната Менди Харви
| | веќе видена | слични
2 копии

На аудиците на „Америка има талент“ пред светот беше откриен уште еден огромен талент. Станува збор за 16 годишното момче Кристијан Гуардино кој со својата изведба на „Who’s Lovin’ You“ ги маѓепса сите присутни. Еден од судиите во ова популарно шоу Хоуи Мендел му ја оствари желбата на Кристијан и го притисна златното копче, испраќајќи го директно во настапите во живо. Најголем дел од својот живот, Кристијан бил слеп, но со соодветна терапија докторите успеале да му го вратат видот и тој сега гледа одлично со помош на очила.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кристијан Абиати се врати во клубот каде пред една година ја заврши кариерата. Абиати ќе биде тим-менаџер во МИлан откако договорот беше потпишан вчера попладне. Абиати ја освои Лигата на шампионите, три титули во Серија А и еден Куп на Италија со Милан. Исто така има и едно скудето со конкурентот Јувентус. Неговата функција ќе претставува спој помеѓу фудбалерите и управата. Договорот на Абиати го обврзува на две години соработка со Милан.
| | веќе видена | слични

Менди Харви го изгубила слухот пред 10 години, но тоа не ја спречило да создава музика. 29-годишната девојка се пријави на шоуто за таленти America’s Got Talent и ја раскажа нејзината приказна. Таа била студентка по музика кога се разболела од дегенеративна болест на нервите што резултирала со губење на слухот. Прво била потиштена и разочарана, но наскоро нашла начин како повторно да се поврзе со музиката во себе и да пее и свири повторно. Таа користи вибрации, визуелни штимери, мускулна меморија и талентот за музика што го има во себе за да создава музика. Пред панелот судии предводен од Сајмон Кауел таа ја испеа песната Try што сама ја напишала за нејзината борба и ги освои срцата на целата јавност. Изведбата ѝ донесе Golden Buzzer што значи дека оди директно во делот со настапи во живо, прескокнувајќи ги другите кругови за елиминација во шоуто.
| | веќе видена | слични

Менди Харви е 29 годишна Американка, мошне талентирана девојка која пред десет години го изгубила слухот во целост, но сепак продолжила да се занимава со музика. Откако на 18 години го изгубила слухот, Менди користејќи ја мускулната меморија и чувствувајќи ги вибрациите преку своите стапала, повторно ја ужива музиката. Во популарното шоу „Америка има талент“ Менди Харви се претстави со своја авторска песна со наслов „Try“ каде ги фасцинираше сите. Сајмон Кауел кој важи за еден од најстрогите судии, го притисна златното копче и ја испрати Менди директно во настапите во живо. Извор: Курир.мк
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 100 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЌЕ ПЛАЧЕТЕ НА ГЛАС: Таа е веќе 11 години глува, но пее како ангел (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: