Гадафи има самоубиствен план да го уништи Триполи

3 копии

Либискиот водач Моамер Гадафи има самоубиствен план да го дигне во воздух Триполи ако градот го преземат бунтовничките сили, тврди претставник на претседателот на Русија за Африка, Михаил Маргелов. „Либискиот премиер ми рече дека , доколку бунтовниците успеат да го преземат градот, тој ќе биде бомбардиран со ракети и дигнат во воздух“, пренесе Маргелов во интервју за весникот „Известија “. Маргелов и премиерот на Либија Багадаи ал Махмуди имаа средба минатиот месец. Маргелов во интервјуто понатаму вели дека верува оти режимот на Гадафи има таков самоубиствен план и дека Гадафи се уште располага со голем број ракети и муниција. Русија се воздржа од гласањето во март во Советот за безбедност на ОН, за време на донесувањето на одлуката за војната интервенција на НАТО и оттогаш ја критикува интервенцијата , особено акцијата за доставување на оружје на либиските бунтовници од страна на Франција. Либиските бунтовници повратија упориште јужно од Триполи Либиските бунтовници повторно го зазеле селото ал-кавалиш ...
| | веќе видена | слични

НАТО и бунтовниците не можат да се справат со либискиот лидер Стопати досега Французите и Американците најавуваа дека на Гадафи му се избројани деновите, но по низа неуспешни обиди за негово ликвидирање и симнување на режимот, сега е извесно дека со Гадафи ќе мора да се преговара! На негова страна се успешните одбрани од бунтот и акциите на НАТО, но и подготвеноста попрво да го дигне во воздух Триполи отколу да подлегне на барањата од запад! Работите на терен стојат поинаку од најавите на Франија и САД. Иако досега Франција, САД, Италија и Велика Британија потрошија околу 2 милијарди евра за бомби и армија кои над 100 дена постојано ја бомбардираат либиската војска и директно им помагаат на бунтовниците, поразот на Гадафи не е на повидок. Имаме пат-ситуација во која ниту Гадафи може да ја врати контролата врз Либија, ниту, пак, бунтовниците се способни, дури ни со помош на силната војска на НАТО да го урант Гадафи од власт. Ќе мора да има преговори. Последните 10 дена го потврдуваат ова. Среда, 6 јули ...
| | веќе видена | слични

Либиските власти денеска ја демантираа изјавата на рускиот претставник дека режимот на лидерот Моамер Гадафи има „самоубиствен“ план според кој во случај на напад на бунтовници, главниот град Триполи би го кренал во воздух. „Изјавите припишани на либискиот премиер Багхадиј Махмуд претставуваат куп лаги и немаат апсолутно никаква врска со реалноста“, пишува во соопштението на либиското министерство за надворешни работи и во кое додаваат дека ќе бараат објаснување од Москва, пренесе Франс прес. Во соопштението пишуваат дека таквите изјави не се добри за билатералните односи и не придонесуваат за напорите за мирно решавање на кризата во Либија. Специјалниот претставник на Кремљ за Либија, Михаил Маргелов вчера во интервју за весникот „Известија“, рече дека режимот на либискиот водач Гадафи подготвува самоубиствен план со кој во случај на напад на бунтовничките сили, Триполи би бил кренат во воздух.
| | веќе видена | слични

Либискиот лидер Моамер Гадафи планира да го крене во воздух Триполи, во случај градот да падне во рацете на бунтовничките сили, изјавил Михаил Маргелов, претставникот на рускиот претседател за Африка - Либискиот премиер ми кажа дека ако бунтовниците успеат да го преземат градот, тој ќе биде бомбардиран со ракети и кренат во воздух - нагласил Маргелов. Тој истакнал дека верува оти Гадафи има таков самоубиствен план, додавајќи дека силите лојални на либискиот лидер сé уште располагаат со големо количество ракети и муниција. Маргелов појаснил дека Гадафи досега не искористил ниту една ракета земја-земја. Според него, на либиската војска можеби и недостига муниција за тенкови или пушки, но затоа има доволно експлозиви и ракети. Русија остро ја критикува воената интервенција на НАТО во Либија, а особено акцијата за доставување оружје на либиските бунтовници од страна на Франција, пренесува „Блиц“.
| | веќе видена | слични

Михаил Маргелов тоа лично го слушнал од либискиот премиер Багдади ал Махмуди. Русија одби да учествува на денешната средба на Контакт групата за Либија во Истанбул Либискиот лидер Моамер ал Гадафи има самоубиствен план да го дигне Триполи во воздух доколку го преземат бунтовничките сили, тврди претставникот на претседателот на Русија за Африка, Михаил Маргелов. Либискиот премиер ми рече дека ако бунтовниците успеат да го преземат градот, тој ќе биде бомбардиран со ракети и дигнат во воздух", пренесол Маргелов во интервју за дневникот Известија". Маргелов со премиерот на Либија Багдади ал Махмуди се состана на 16 јуни, откако претходно разговараше со претставниците на Националниот совет во Бенгази. Верувам дека Гадафиевиот режим има таков самоубиствен план", додал тој нагласувајќи дека Гадафи се уште располага со мноштво ракети и муниција и оти досега не искористил ниту една ракета земја-земја. На Триполи можеби му недостига муниција за тенкови и пушки, но затоа има многу експлозив и ракети", рекол Маргелов. ...
| | веќе видена | слични

„Либискиот премиер ми рече дека, доколку бунтовниците успеат да го превземат градот, тој ќе биде бомбардиран со ракети и дигнат во воздух“, пренесе претставник на претседателот на Русија за Африка, Михаил Маргелов. Изјавата била изговорена за време на средбата на Маргелов и Премиерот на Либија Багадаи ал Махмуди минатиот месец. Маргелов во интервјуто понатаму вели дека верува оти режимот на Гадафи има таков самубиствен план и дека Гадафи сеуште располага со голем број ракети и муниција. Русија се воздржа од гласањето во март во Советот за безбедност на ОН, за време на донесувањето на одлуката за војната интервенција на НАТО и оттогаш ја критикува интервенцијата , особено акцијата за доставување на оружје на либиските бунтовници од страна на Франција.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот ...
сите 399 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 209 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици, затоа што, како што велат, Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална ...
сите 290 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гадафи има самоубиствен план да го уништи Триполи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: