Трамп сака да го зголеми нуклеарниот арсенал на САД

3 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака да го зајакне нуклеарниот арсенал на САД за да ја гарантира водечката позиција на земјата во светот. Во првиот коментар за американскиот нуклеарен арсенал, откако стапи на должност на 20 јануари, Трамп изјави дека САД „заостануваат во нуклеарниот вооружен потенцијал“. – Јас сум првиот, кој би сакал да ги види сите во ситуација кога ниту една земја нема да има нуклеарно оружје, но ние никогаш нема да заостанеме зад која и да е земја, дури и пријателска, никогаш нема да изостанеме во нуклеарната сила, изјави тој во интервју за Ројтерс, јави БТА. – Би било неверојатно, би било остварување на сон ниту една земја да нема нуклеарно оружје, но ако земјите имаат нуклеарно оружје, ние ќе бидеме на чело на глутницата, додаде Трамп. Тој изрази незадоволство поради тоа што Русија распоредила крилеста раката при што го нарушила договорот за контрола на вооружувањето и изјави дека ќе го покрене ова прашање пред рускиот претседател Владимир Путин, кога ќе се сретне со ...
| | веќе видена | слични

Колку и какво нуклеарно оружје треба да поседува една земја – ова е едно од најсложените прашања во одбранбената политика. Уште за време на Студената војна, литературата на оваа тема пополни цели библиотеки. При тоа своевремено, нуклеарниот свет беше релативно предвидлив. Едно нешто сепак може да се каже со сигурност: не е апсолутно неопходно една држава да поседува најмногу нуклеарно оружје, каква цел си поставува Доналд Трамп. Со години, САД поседуваа далеку помалку атомски бомби од Советскиот Сојуз, а денес американскиот нуклеарен арсенал е за неколку нуклеарни боеви глави помал од рускиот. Во таа смисла барањето на Трамп би требало да се разбира пред се политички – тој го пренесува слоганот „America first“ и во нуклеарното вооружување. Од тоа би требало да се заинтересираат најмногу американските даночни обврзници. Бидејќи нуклеарното оружје е многу скапо. А какви последици ќе имаат плановите на американскиот претседател за глобалната безбедност – тоа ќе се виде едвај кога тие ќе добијат повеќе ...
| | веќе видена | слични

Одамна во светот немало толку многу реторика за нуклеарно загрозување, пишува Süddeutsche Zeitung. Дури и за време на Студената војна никој не правел како сега такви лесномислени соопштенија за можното користење на оружјето за масовно уништување, забележува авторот на статијата Јулијан Ханс. “Руските власти го пуштија овој дух од шишето – смета германскиот новинар. – И сега поради него имаат проблеми. ” Уште во 2015 година во документарен филм за “анексијата” на Крим претседателот Путин најави планови да го доведе нуклеарниот арсенал во борбена готовност, потсетува весникот. “Во економски план Русија е премногу слаба, а на политички е непривлечна за да се здобијат тежина на меѓународната сцена – расудува Ханс. – Руското раководство сепак ја постигна таа цел со помош на релативно евтината тактика на партизанските дејствија, вклучувајќи дезинформации, сајбер напади, операции на тајни служби и единиците за посебна намена. Нуклеарната палка во скутот осигурава дека на овие активности нема да има решителен ...
| | веќе видена | слични

Би било „прекрасно“ доколку ниедна нација не поседува нуклеарно оружје, но бидејќи е спротивно, САД мора да бидат „на врвот“ Претседателот Доналд Трамп изјави дека сака САД да го прошират својот нуклеарен арсенал, во неговиот прв коментар по ова прашање откако ја презеде функцијата. Трамп изјави дека би било „прекрасно“ доколку ниедна нација не поседува нуклеарно оружје, но бидејќи е спротивно, САД мора да бидат „на врвот“. Во интервју за агенцијата „Ројтерс“ тој рече дека САД „заостанала во капацитетот на нуклеарно оружје“. Критичарите велат дека САД и Русија веќе имаат повеќе оружје отколку што е потребно за да се спречи нуклеарен напад. САД имаат 6.800 нуклеарни глави, а Русија 7.000, според податоците на американската непартиска Асоцијација за контрола на оружјето. Во интервјуто за Ројтерс, во кое беа опфатени широк опсег на теми, Трамп рече: „Јас сум првиот што би сакал да видам дека сите - дека никој нема нуклеарно оружје, но ние никогаш нема да заостанеме зад која и да е земја, дури и пријателска, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јас сум првиот, кој би сакал да ги види сите во ситуација кога ниту една земја нема да има нуклеарно оружје, но ние никогаш нема да заостанеме зад која и да е земја, дури и пријателска, никогаш нема да изостанеме во нуклеарната сила, изјави тој во интервју за Ројтерс Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака да го зајакне нуклеарниот арсенал на САД за да ја гарантира водечката позиција на земјата во светот. Во првиот коментар за американскиот нуклеарен арсенал, откако стапи на должност на 20 јануари, Трамп изјави дека САД „заостануваат во нуклеарниот вооружен потенцијал". - Јас сум првиот, кој би сакал да ги види сите во ситуација кога ниту една земја нема да има нуклеарно оружје, но ние никогаш нема да заостанеме зад која и да е земја, дури и пријателска, никогаш нема да изостанеме во нуклеарната сила, изјави тој во интервју за Ројтерс, јави БТА. - Би било неверојатно, би било остварување на сон ниту една земја да нема нуклеарно оружје, но ако земјите имаат нуклеарно оружје, ние ќе бидеме на ...
| | веќе видена | слични

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп најави зголемување на арсеналот со нуклеарно оружје. Доналд Трамп порача дека има намера да го прошири нуклеарниот арсенал со кој што располага американската армија за да биде „најголем на светот“, додавајќи дека Соединетите Американски Држави заостануваат зад другите светски сили во капацитетот на атомско вооружување. Во интервјуто за британската новинска агенција „Ројтерс“, Доналд Трамп се пожали од инсталирањето на руските крстосувачки ракети, наведувајќи дека тоа е во спротивност на договорот за контролата на вооружувањето и вели дека ќе поразговара за овој проблем со рускиот претседател Владимир Путин кога ќе се сретне со него. Кога е во прашање „другиот фронт“, Доналд Трамп вели дека Кина би можела да го реши проблемот со заканата од Северна Кореја по нивната национална безбедност „многу лесно, доколку го сакаат тоа“. На овој начин, Трамп го подигна притисокот кон Пекинг за да извршат поголем притисок над властите од Пјонгјанг со цел севернокорејците да ги ...
| | веќе видена | слични

САД треба да се број еден кога станува збор за нуклеарен аресенал. Ова мислење го изрази новиот американски претседател Доналд Трамп во интервју за Reuters. Трамп најави дека би сакал да види свет без нуклеарно оружје, но истовремено изрази загриженост дека САД „заостанува во капацитетот во однос на нуклеарното оружје„. „Никогаш нема да имаме помал нуклеарен арсенал од која и да е друга држава, па дури и да зборуваме за сојузник. Ќе биде прекрасно, сонот, да има свет без нуклеарно оружје, но ако имаме нуклеарно оружје, тогаш ние ќе сме на чело“, рече американскиот претседател. Според антијадрената невладина организација Ploughshares Fund во моментот САД има околу 6800 нуклеарни боеви глави, а Русија е со повеќе - околу 7000. Според антијадрениот договор START меѓу Вашингтон и Москва до 5 февруари, 2018 година двете земји треба да го намалат својот стратешки нуклеарен арсенал па ниедна страна да нема предност. Според договорот САД и Русија треба да имаат не повеќе од 800 интерконтинентални нуклеарни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 101 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп сака да го зголеми нуклеарниот арсенал на САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: