Заев: Немојте да шпекулирате дека некој нешто прави во четири очи


Немојте да шпекулирате дека некој нешто прави во четири очи. Зоран Заев секогаш кога разговарал соопштувал во јавноста. Никола Димитров секогаш кога разговарал соопштувал во јавноста. Секој документ што е создаден на формален состанок стои во архивите, на МНР, во Влада, кај претседателот на државата – истакна премиерот Зоран Заев од парламентарната говорница предупредувајќи ги пратениците од опозицијата дека со своите дискусии можат да направат непоправлива штета во процесот за решавање на спорот за името. – Ако во текот на преговорите Грција пуштила неархивирано писмо или ние, или предлог, заради тактики во преговорите, апсолутно, ниту се денеска составен дел од тоа што се договара, ниту се постојни документи, затоа што од Нимиц е документот којшто доаѓа и секогаш секој записник од преговорите освен последните, а верувам дека веќе се доставени, можеби најпоследниот не е доставен од Брисел, но тој од Њујорк е веќе доставен до сите. Како е комплетно напишано, така е детално доставено и до претседателот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратеникот Амди Бајрам синоќа за време на седницата за реконструкција на Владата, на која беше дадено зелено светло за новите министри, рече дека која партија е на власт, тој е со неа. - Нема замерки. Никој со никого не е венчан. Маж и жена се оставаат, па тој има друга жена, а таа друг маж. Јас лично од премиерот Зоран Заев ништо не сум барал, ни министер, ни заменик министер, само да бидам од оваа страна. Никола Груевски се тргна, нормално и јас се тргам”, изјави во собраниската сала Бајрам
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот Амди Бајрам на собраниската дискусија за реконструкција на Влада изјави дека го потврдува ставот оти тој е во коалиција со тој што е на власт.– Жал ми е што ве напуштам, но морав, јас сум со тој што е на власт. Така е во политиката, никој со никого не е во брак, маж и жена се разведуваат а не пак јас да ја напуштам коалицијата. Морам да се грижам за мојот народ. Од Заев не барав министерско место, Груевски се тргна и јас се тргнав од ВМРО-ДПМНЕ – рече пратеникот Амди Бајрам.
| | веќе видена | слични

На владината реконструкција денеска и претходеше жестока дебата. Премиерот Зоран Заев побара опозицијата да не шпекулира за преговорите со Грција за името. Немојте да шпекулирате дека некој нешто прави во четири очи. Зоран заев секогаш кога разговарал соопштувал во јавноста. Пратеникот Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ претходно го обвини за распродажба на името, јазикот, идентитетот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Собранието на Република Македонија вечерва избра нови четворица нови министри во Владата. За нова министерка за правда е избрана Рената Дескоска, за министер за образование и наука Арбр Адеми, за култура Асаф Адеми и за министер без ресор Бардил Даути. Дескоска беше избрана со 67 гласа „за“ и 23 „против“, Арбр Адеми со 67 „за“ и 25 „против“, Асаф Адеми со 66 „за“ и 23 „против“, а Даути со 65 „за“, 26 „против“ и еден „воздржан“. Пред гласањето за избор на новите министри премиерот Зоран Заев давајќи одговор на дискусиите на пратениците истакна оти не е вистина дека само политиките за членство во НАТО и ЕУ се политики на оваа Влада. Паралелно, потенцира, се прават реформи, оние за кои се донесени закони се имплементираат, за некои има втори фази, изработени се доста стратегии и сите реформи што ни се зацртани ќе ги исполниме. Говорејќи за спорот со името, потенцира дека не е потребно да се оди на референдум, пред да се ратификува евентуален договор со Грција. - Се знае што е значи ратификација што ...
| | веќе видена | слични

Трајко е мој пријател, бевме толку време тука во Собрание. Жал ми е што морам да ве напуштам ама ја од увек сум кажал кој е на власт јас сум со вас, рече пратеникот Амди Бајрам реплицирајќи му на пратеникот Трајко Вељановски. Вељановски претходно го праша премиерот Зоран Заев зошто на Амди Бајрам не му дал министерска позиција оти и онака не го испочитувал ветувањето дека Владата ќе брои 20 министри, а сега дели ресори за новите владини партнери. – Во политиката нема замерки и лутење. Па маж и жена се разведуваат, тој си наоѓа друга жена…не пак владини партнери. Никола Груевски се тргна и јас се тргнав, ВМРО-ДПМНЕ не е веќе мое седиште – рече Бајрам и додаде дека не му барал на Заев министерско место.
| | веќе видена | слични

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во продолжението на седницата за владината реконструкција и порача на Владата дека требало да ги слушне критиките ако не од опозицијата, тогаш од активистите од Шарената револција. -Оваа реконструкција не е суштинска, туку само козметичка, со цел да се соберат плус 3,4 или 5 плус пратеници во владејачкото мнозинство. Ако не ги слушате нашите критики како опозиција, требаше барем да ги послушате критиките од спектрумот на вашите подржувачи, од невладиниот сектор, од Шарената револуција. Со оваа козметичка реконструкција премиерот Заев само си направи штета, рече Димовски.
| | веќе видена | слични

До месец април Владата не потрошила многу за капитални инвестиции. Безмалку 11 отсто од парите предвидени за капитални проекти годинава се потрошени за првите четири месеци покажаа податоците на Министерството за финанансии кое ги објави податоците за реализација на буџетот до април според кои во овој дел има мало раздвижување во оваа ставка, кое сепак не е доволно. Одговарајќи на пратенички прашања во однос на капиталните инвестиции и слабата реализација, премиерот Заев од собраниската говорница вчера кажа дека виновник за тоа е недостатокот на проекти и наследените проблеми при реализацијата на двата автопата, како и закочената изградба на железницата. Премиерот се пожали дека неговата влада наследила два автопати сериозни потешкотии кои се обидуваат да ги решат. „Очекувам до крајот на годината да биде готов автопатот Миладиновце – Штип, а за вториот автопат од Охрид до Кичево е потпишан анекс за продолжување на рокот, но се уште се преговара за да се одредат средствата заради пропустите при проектирањето. ...
| | веќе видена | слични

Според претставник на грчките власти договорот меѓу Грција и Македонија за спорот за името, најверојатно нема да се склучи во наредните денови, јави Ројтерс. Претходно грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас изјави дека тој и неговиот македонски колега, Никола Димитров ги завршиле преговорите за името и дека сега е ред на премиерите на двете земји Алексис Ципрас и Зоран Заев да ги преземат преговорите за конечен договор. Од нив се очекуваше да разговараат за ова прашање во петокот по време на телефонски разговор но засега нема новости дека се одржал било каков разговор меѓу двајцата премиери. „Шансите за договор во наредните денови стануваат слаби“, соопштил претставникот на грчката влада, додавајќи дека властите во Скопје „не се подготвени да реагираат“ на она за што двата министри се договориле. Разговорот меѓу двајцата премиери, според изворот „исто така се оддалечува„. Претходно грчкиот владин портпарол Димитрис Цанакополус изјавил дека сеуште има правни и политички прашања за решавање. Ако ...
| | веќе видена | слични

Пред гласањето за избор на новите министри премиерот Зоран Заев давајќи одговор на дискусиите на пратениците истакна оти не е вистина дека само политиките за членство во НАТО и ЕУ се политики на оваа Влада. Паралелно, потенцира, се прават реформи, оние за кои се донесени закони се имплементираат, за некои има втори фази, изработени се доста стратегии и сите реформи што ни се зацртани ќе ги исполниме. Говорејќи за спорот со името, потенцира дека не е потребно да се оди на референдум, пред да се ратификува евентуален договор со Грција. - Се знае што е значи ратификација што референдумот, а граѓаните се оние кои ќе одлучат дали договорот е прифатлив. Референдумот ќе биде задолжителен, рече Заев. Како најголем виновник за слабата реализација на капиталните инвестиции во првиот квартал од годинава ги посочи недостатокот на проекти и наследените проблеми при реализацијата на двата автопата, како и закочената изградба на железницата. - Наследивме два автопата со сериозни потешкотии кои се обидуваме да ги решиме. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Немојте да шпекулирате дека некој нешто прави во четири очи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: