Заедничка седница на Комисијата за европски прашања и Националниот совет за евроинтеграции

Среда, 12 февруари 2014 година Комисијата за европски прашања и Националниот совет за евроинтеграции одржаа заедничка седница, на која се расправаше за Националната програма за усвојување на правото на Европската унија, ревизија 2014 година, по што беше усвоено и мислење по истата Воведно обраќање по НПАА-та за 2014 година даде вицепремиерот задолжен за европски прашања во Владата на Република Македонија, г. Фатмир Бесими, кој информираше за планираните активности на Владата на Република Македонија во однос на динамиката на усогласувањето на националното законодавство со европското, како и за постигнатото прилагодување на националните институции кон европските административни структури. Во расправата учествуваа претседателот на Комисијата за европски прашања, г. Хајрула Мисини; претседателот и заменикот на Националниот совет за евроинтеграции, г-ѓа Радмила Шекеринска и г-ѓа Силвана Бонева; пратениците г. Павле Трајанов и г. Гордан Георгиев, како и претставникот и членот во Националниот совет за ...
| | веќе видена | слични

Со амбициозна агенда Македонија влезе во 2014-та година. 70 проценти од планираните активности за усогласување на македонското со европското законодавство ќе се реализираат годинава. Вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими изјави дека фокусот треба да биде имплементација на поглавјата каде Европската комисија во извештајот нотираше помал прогрес. -Ангажманите што ги планираме наметнуваат потреба да се работи повеќе. На крајот од годинава можеби повторно ќе се соочиме со феноменот од лани – нецелосно имплементирање на Програмата. Ова не го велам за да се оправдаме, само кажувам дека е уште еден сигнал да ги зајакнеме планските капацитети, изјави Бесими. Опозицијата, годинешната ревизија на програмата ја оцени како подобра од минатогодишната, што според Радмила Шеќеринска е позитивен импулс за поздравување. Процесот на евроинтеграција ќе биде под влијание на претстојните претседателски избори во Македонија, изјави претседателот на Демократски сојуз Павле Трајановски, според кого се наметнува и прашањето ...
| | веќе видена | слични

Приоритетите на Македонија во усогласување на законите со легислативата на Европската унија остануваат исти, но мораме да бидеме самокритични и да кажеме дека оваа година мора повеќе да се фокусираме на нивна имплементација. Зајакнувањето на државната администрација при спроведување на законите, има клучна улога во овој процес рече вицепремиерот за евроинтеграција Фатмир Бесими презентирајќи ја националната прграма за усвојување на европското право за 2014 година пред комисијата за европска политика и пред Националниот совет за евроинтеграција. „Ова е еден од најбитните документи во однос на реформите во кој се утврдуваат приоритетите за Европската унија. Функционирањето ан институциите, изборните реформи, реформите на јавната администрација, судскиот систем, слободата на медиумите, антикорупциските политики, добрососедските односи и межуетничкото разбирање се областитена кои треба многу да работиме оваа година“, изјави Фатмир Бесими, вицепремиер за евроинтеграција. Многу технички податоци, а малку суштина ...
| | веќе видена | слични

Македонските закони 80% се усогласени со европските, но во пракаса не се инплементираат. Ова е заклучокот на членовите на Комисијата за европски прашања и на Националниот совет за евроинтеграции, откако ја презентираа ревизијата за 2014 година. Токму поради долгата агенда на закони кои годинава треба да се инплементираат, вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими порача дека е потребно да се зајакнат институционалните капацитети. Македонските закони 80% се усогласени со европските, но во пракаса не се инплементираат. Ова е заклучокот на членовите на Комисијата за европски прашања и на Националниот совет за евроинтеграции, откако ја презентираа ревизијата за 2014 година. Токму поради долгата агенда на закони кои годинава треба да се инплементираат, вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими порача дека е потребно да се зајакнат институционалните капацитети. Иако оваа ревизија е подобра од минатата, сепак според Радмила Шеќеринска, која е претседател на Националниот ...
| | веќе видена | слични

Власта годинава планира реализација на голем дел од планираните активности за услогласување на македонското со европското законодавство за периодот од 2014 до 2016 година. Опозицијата се согласува со констатацијата на вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими дека станува збор за релативно амбициозна цел, но опозиционерите и дополнително посочуваат дека многу од ланските цели останале на хартија. Вицепремиерот Бесими смета дека во следниот период ќе мора да се продолжи со зајакнување на административните капацитети со цел стопроцентно да се реализира се` што е предвидено за период од три години. Вицепремиерот Фатмир Бесими x Вицепремиерот Фатмир Бесими „Цениме дека во следниов период ќе треба да продолжиме со зајакнување на административните капацитети, особено во насока на средорочното планирање иако оваа година ако погледнете во извештајот, имаме една речиси балансирана распределба на три месеци, поточно годишна распределба на сите активности. Во првиот квартал предвидуваме реализирање на 23 ...
| | веќе видена | слични

Оваа година 80% од обврските се за имплементација на законите а 20% за носење на регулатива -Фатмир Бесими - вицепремиер за евроинтеграции Добра страна на текстот според Шеќеринска е што , за првпат во него се наведени буџетските средства и ресурсите потребни за спроведување на обврските . Критики за динамиката во носењето на законите и преводите на европската регулатива . Европската регулатива е на околу 36000 страници ако продолжиме со ова темпо за 40 гидини ќе ги исполниме условите - Радмила Шеќеринска Претседател на советот за евроинтеграции Според Бонева , Македонија и во изборна година реализира добар дел од обврските И европратениците кажаа дека дел од членките на ЕУ се зад Македонија во исполнувањето на економските и политичките критериуми - Силвана Бонева пратеник ВМРО-ДПМНЕ , За универзитетскиот професор мирчев програмата ,не го усогласува различниот ритам во работењето на ...
| | веќе видена | слични

За 40 години Македонија ќе стане членка на Европската Унија ако со ова темпо работиме на усогласување на домашното со европското законодавство, смета Радмила Шеќеринска, според која Владата наместо да ги решава проблемите кои биле потенцирани минатата година, сега воопшто не се споменуваат во Националната програма за усвојување на правото на ЕУ. За власта, најголем дел од законите се веќе усогласени и се работи на нивно имплементирање, а она на што земјава треба да се фокусира во иднина се административните капацитети. Професорот Мирчев, оценува дека еден од проблемите во усогласување на законите е недоволната активност на некои министерства , меќу кои и Секретаријатот за европски прашања. На собраниската комисија за европски прашања, денеска пратениците ја ревидираа Националната програма за усвојување на правото на Европската Унија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вкупно 70 отсто од планираните активности за усогласување на македонското законодавство со европското во периодот 2014 – 2016 треба да се реализираат годинава. Со оглед дека ова е прилично амбициозна агенда, мора да продолжи јакнењето на административните капацитети особено за среднорочно планирање, порача денеска вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими. Презентирајќи ја Националната програма за усвојување на правото на ЕУ, ревизија 2014, пред членовите на Националниот совет за евроинтеграции и Комисијата за европски прашања во Собранието, Бесими напомена дека е најбитно институциите да се фокусираат на имплементацијата, особено на поглавјата каде што Европската комисија со извештајот нотираше помал прогрес. - Ангажманите што ги планираме наметнуваат потреба да се работи повеќе. На крајот од годинава можеби повторно ќе се соочиме со феноменот од лани – нецелосно имплементирање на Програмата. Ова не го велам за да се оправдаме, само кажувам дека е уште еден сигнал да ги зајакнеме планските капацитети, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заедничка седница на Комисијата за европски прашања и Националниот совет за евроинтеграции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: