Иванов чека известување од Собранието околу враќањето на мандатот


По неуспехот на мандатарот Никола Груевски да формира Влада со ДУИ, сега на потег е повторно претседателот на државата, кој треба да го додели мандатот на мандатар кој има обезбедено парламентарно мнозинство за формирање на влада. По истекувањето на утврдениот рок со членот 90 од Уставот, Собранието на Република Македонија е должно да го извести претседателот дали мандатарот има поднесено програма и предлог за состав на нова влада По добивање официјално известување од страна на Собранието, дали мандатарот има поднесено програма и предлог за состав на нова влада, претседателот Ѓорге Иванов ќе почне консултации со надлежните институции и политичките партии, велат за МИА од кабинетот на претседателот Иванов. Со оглед на истекот на утврдениот рок во членот 90 од Уставот на Република Македонија, Собранието на Република Македонија е должно да го извести претседателот на Република Македонија дали мандатарот има поднесено програма и предлог за состав на нова влада – е став од кабинетот на претседателот на РМ. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Шефот на делегацијата на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар заедно со австрискиот амбасадор Ренате Коблер ќе ја посетат општина Радовиш во рамки на неодамна започнатата кампања „EU for YOU“. Кампањата започна минатата недела во Кичево со цел да ја подигне јавната свест и да ја информира јавноста за помошта што ЕУ и ја дава на Македонија. Со оглед на тоа што главна тема е екологијата и животната средина, кампањата патува во местата во земјата каде ЕУ дава поддшка за борба против загадувањето и обезбедување чиста животна средина за сите. - Во Радовиш ЕУ обезбеди финансиска поддршка во висина од 5 милиони евра за изградба на објект за прочистување на отпадни води. Проектот се реализира во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање, Општина Радовиш, и Јавното комунално претпријатие Плаваја - Радовиш, се вели во соопштението од прес-службарта на канцеларијата на ЕУ во Македонија. Целокупната помош за Македонија во светата на животната средина се движи над 80 милиони евра преку ИПА 1 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Кампањата започна минатата недела во Кичево со цел да ја подигне јавната свест и да ја информира јавноста за помошта што ЕУ и ја дава на Македонија. Шефот на делегацијата на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар заедно со австрискиот амбасадор Ренате Коблер ќе ја посетат општина Радовиш во рамки на неодамна започнатата кампања „EU for YOU“. Кампањата започна минатата недела во Кичево со цел да ја подигне јавната свест и да ја информира јавноста за помошта што ЕУ и ја дава на Македонија. Со оглед на тоа што главна тема е екологијата и животната средина, кампањата патува во местата во земјата каде ЕУ дава поддшка за борба против загадувањето и обезбедување чиста животна средина за сите. - Во Радовиш ЕУ обезбеди финансиска поддршка во висина од 5 милиони евра за изградба на објект за прочистување на отпадни води. Проектот се реализира во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање, Општина Радовиш, и Јавното комунално претпријатие Плаваја - Радовиш, се вели во соопштението од прес-службарта ...
| | веќе видена | слични
2 копии

НЕЗАВИСНО ОД ТОА, ЗА ИЗБОРОТ НА ВЛАДА ЧЛЕН 90 Е ДЕЦИДЕН: „МАНДАТАРОТ ВО РОК ОД 20 ДЕНА ОД ДЕНОТ НА ДОВЕРУВАНЕТО НА МАНДАТОТ, НА СОБРАНИЕТО МУ ПОДНЕСУВА ПРОГРАМА И ГО ПРЕДЛАГА СОСТАВОТ НА ВЛАДАТА. ВЛАДАТА НА ПРЕДЛОГ НА МАНДАТАРОТ И ВРЗ ОСНОВА НА ПРОГРАМАТА, ЈА ИЗБИРА СОБРАНИЕТО, СО МНОЗИНСТВО ГЛАСОВИ ОД ВКУПНИОТ БРОЈ ПРАТЕНИЦИ“. Тука завршува текстот за изборот, а следниот член 91 е за ингеренциите на избраната Влада. Со еден збор, АКО МАНДАТАРОТ НЕ НАПРАВИ ВЛАДА, МОРА ДА СЕ РАСПИШАТ НОВИ ИЗБОРИ, ЗАТОА ШТО, УСТАВОТ НЕ ТРПИ ИНТЕРПРЕТАЦИИ ВО СМИСЛА ДА СЕ БИРА НОВ МАНДАТАР, ИЛИ ПАК, ДА СЕ ОДДОЛЖУВА РОКОТ ЗА ИЗБОР НА ВЛАДА. ЗАТОА СЕКОИ ОБИДИ ЗА ИНТЕРПРЕТАЦИИ И ДОПОЛНУВАЊА НА УСТАВОТ СЕ ГРУБО НЕГОВО КРШЕЊЕ. ЗАТОА И ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДРЖАВАТА НЕ СМЕЕ ДА ПОДЛЕГНЕ НА КАКВИ И ДА СЕ ПРИТИСОЦИ, ДА ДАДЕ ДРУГ МАНДАТ И СО ТОА ДА СЕ ПРОДЛАБОЧИ КРИЗАТА. ТУКУ МОРА ВЕДНАШ ДА СЕ ОДИ НА НОВИ ИЗБОРИ. Единствено позитивно во Македонија од 11 декември до денес е дека конечно ВМРО-ДПМНЕ најде храброст да се спротивстави на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во првиот круг од консултациите одржани на 28 септември во кабинетот на хрватскиот претседател Колинда Грабар Китаровиќ, се покажа дека никој го нема потребниот број на потписи за да го добие мандатот. Грабар-Китаровиќ подвлече дека ќе остане на тоа дека мандатот ќе го добие оној кој ќе успее да ги собере потребните потписи, односно 76 или повеќе. – Мислам дека бев сосема јасна, оној кој го сака мандатот мора да донесе потписи за поддршка од 76 или повеќе пратеници, вели таа. Вториот круг консултации за составување на Влада ќе се одржат во понеделник.
| | веќе видена | слични

Грабар-Китаровиќ подвлече дека ќе остане на тоа дека мандатот ќе го добие оној кој ќе успее да ги собере потребните потписи, односно 76 или повеќе. – Мислам дека бев сосема јасна, оној кој го сака мандатот мора да донесе потписи за поддршка од 76 или повеќе пратеници, вели таа. Вториот круг консултации за составување на Влада ќе се одржат во понеделник.
| | веќе видена | слични

Белешки, писма и соопштенија од кабинетот на претседателот Киро Глигоров од периодот кога се формираше влада во 1992 година, а до кои дојде Канал 5, покажуваат дека актуелната ситуација е речиси идентична на таа од пред 25 години и дека претседателот Иванов донеле одлука налик онаа на Глигоров. Документите од периодот на формирањето на новата влада во 92 покажуваат дека Глигоров како и Иванов вчера спровел консултации со партии откако претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски го известил дека не успеал да состави Влада. По ова, според белешка од 14-ти јули, Глигоров го повикува Бранко Црвенковски, тогаш претседател на СДСМ и бара од него да му предложи кандидати за мандатар за Влада.  Црвенковски го предлага Петар Гошев. Три дена подоцна кабинетот на Глигоров соопштува дека мандатот за состав на нова влада му е доделен на Гошев откако тој и неговата партија СДСМ обезбедиле мнозинство во парламентот коалицирајќи со пет други партии во Собранието. „До оваа одлука претседателот на Републиката дојде откако ...
| | веќе видена | слични

-Ова е сосема очекувано за мене бидејќи Уставот не предвидува ништо поинаку, туку предвидува дека претседателот е должен по конституирање на Собранието да го довери мандатот на политичките партии кои имаат мнозинство во Собранието. Со оглед на тоа дека во моментот ниту една политичка партија нема мнозинство во парламентот, логично е дека претседателот ќе ги повика политичките партии да се договар да соберат мнозинство во Собранието, да му го презентираат тоа за да може да им го додели мандатот. Инаку, претходно, вели Наумов. Тој истакнува дека во никој случај не смее да се прифати некоја широка коалиција или експертска влада. -Тоа повторно се игри на сите тие што заговараат такви влади,во овој случај нека е тоа и Европската Унија. Тука решаваат граѓаните на Република Македонија, решаваат пратениците кои ги изгласале граѓаните и политичките партии кои ја добиле довербата од граѓаните, во случајов ВМРО-ДПМНЕ доби најголема доверба кај македонскиот етникум, нагласува Наумов.
| | веќе видена | слични
3 копии

Правникот и добар познавач на политичките состојби Васил Наумов во гостувањето во телевизија Сител ја анализираше одлуката на претседателот Ѓорге Иванов по консултациите со партиите, мандатот да го довери на оној кој ќе даде доказ за мнозинство во парламентот. -Ова е сосема очекувано за мене бидејќи Уставот не предвидува ништо поинаку, туку предвидува дека претседателот е должен по конституирање на Собранието да го довери мандатот на политичките партии кои имаат мнозинство во Собранието. Со оглед на тоа дека во моментот ниту една политичка партија нема мнозинство во парламентот, логично е дека претседателот ќе ги повика политичките партии да се договар да соберат мнозинство во Собранието, да му го презентираат тоа за да може да им го додели мандатот. Инаку, претходно, вели Наумов. Тој истакнува дека во никој случај не смее да се прифати некоја широка коалиција или експертска влада. -Тоа повторно се игри на сите тие што заговараат такви влади,во овој случај нека е тоа и Европската Унија. Тука решаваат ...
| | веќе видена | слични

Ахмети по консултациите со Иванов: Сите треба да придонесеме за излез од кризата Лидерот на ДУИ Али Ахмети по денешните консултации со претседателот Ѓорге Иванов порача дека сите треба да придонесат за излез од кризата и изнаоѓање одржливо решение за иднината и стабилноста на државата. Потенцира дека сите опции за формирање нова влада се отворени. - Имавме средба со претседателот на државата Ѓорге Иванов на која бевме информирани за целиот процес на доаѓањето до едно решение на нашите прашања и како да стигнеме до парламентарно мнозинство затоа што одговорност на сите нас е да изнајдеме прифатливо решение за да имаме стабилни институции и понатаму да менаџираме со државата, изјави Ахмети по средбата со претседателот Иванов. Сите, додаде тој, треба да дадеме придонес за да излеземе од кризата и да најдеме одржливо решение. Заедно, потенцира Ахмети, имаме одговорност да дадеме придонес кон изнаоѓање на одржливо решение околу иднината на нашата земја. Нагласи дека на средбата со Иванов станало збор и за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 136 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов чека известување од Собранието околу враќањето на мандатот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: