Законот за јазици се враќа во Собрание: Што се случува со амадманите на ВМРО-ДПМНЕ


2 копии

Иако на видео снимката која беше пбјавена во јавноста на која се гледа дека илјадници од амандманите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ до Собраниските служби а во врска со седницата за Законот за употреба на јазиците, од Собранието велат дека се работи за НАВОДНО фрлени амандмани. Во соопштението до медиумите од собраниската прес служба не само што се демантира дека амандмани завршиле во отпад, туку и се додава дека „сите поднесени амандмани … се уредно примени во собраниската архива. Поголем дел од нив се архивирани, обработени и ставени на е-парламент. Откако видеото беше прикажано во медиумите, најголемата опозициска партија, која инаку го бојкотираше парламентот, а сега најави дека ќе се врати за да учествува на расправата за законот донесен во нејзино отсуство, а сега вратен од претседателот на државбата со огромен број на забелешки- ВМРО-ДПМНЕ побара Истрага за како нагласија „овој срамен недемократски инцидент“. Истрага мора да има, а одговорните мора да бидат откриени и санкционирани. Не смее никому да му се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Амандманите што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ за законот за јазиците се преведени и архивирани, соопшти Собранието. „Сите амандмани се архивирани, обработени и ставени на е-парламент. Службата на Собранието уредно постапуваше и постапува во рамките на своите надлежности и задолженија сè до целосното завршување на процесот. Сите амандмани се преведени од страна на службата во Секторот за преведување на Собранието на Република Македонија“, соопшти Собранието. Од таму додаваат дека со оглед на големиот број амандмани, потребно е тие да се разгледаат и да се постапи по нив во согласност со одредбите на Деловникот за работа на Собранието, по што законот за јазиците ќе биде разгледан. ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 35.000 амандмани. За нив Собранието требаше да почна расправа минатата недела, но точката беше тргната од дневен ред затоа што амандманите не беа преведени. Законот за јазиците во трето читање треба да се врати на дневен ред кога Ѓорге Иванов одби да го потише и со низа забелешки го врати до пратениците.
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранискиот спикер Талат Џафери ги известил дел координаторите на денешната координација дека нема намера да закаже нова собраниска седница додека не се реши состојбата со амандманите за законот за употреба на јазиците, брифираат за ТВ 24 неофицијално извори од Собранието.Истите извори велат дека технички се обезбедени услови за старт на седницата на која треба да почне амандамнската расправа, но најверојатно прашањето ќе треба да се решава политички. Официјално од законодавниот дом велат дека објективно во наредниот период е невозможно да се почне нова седница, бидејќи голем број пратеници ќе бидат надвор од државата како дел од собраниски делегации. Од таму потврдуваат дека преводот на амандманите на албански јазик е завршен, но се уште постојат технички процедури што треба да бидат сработени.Џафери минатата недела на брифинг со новинарите веќе истакна дека смета дека состојбата мора политички да биде решена, а во спротивно не ја икслучи опцијата воопшто да не почне амандманската расправа, повикувајќи се ...
| | веќе видена | слични

Амандмнаите преведени, расправата за нив неизвесна. Неофицјално се чека политичко решение, официјално се уште има технички процедури да се завршата. Дополнително состојбата ја комплицира и рокот кој истекува в петок за да биде повторно изгласан законот. Според дел од толкувањата тоа би значело дека законот не поминал ќе треба да се поднесе ново различно решение. Според други пак , рокот не значи ништо бидејќи законот е влезен во процедура. Дека се уште не се знае кога ќе има расправа потврдувата и официјално од кабинетот на претседателот Џафери, иако оттаму порачувата дека амандманите се архивирани, заведени, закачени на е-парламент, а службите си ја завршиле работатат, сепак термин нема. „Со оглед на големиот број амандмани, истите потребно е да се разгледаат и да се постапи по нив согласно одредбите на Деловникот за работа на Собранието на Република Македонија, по што Законот за јазици ќе биде разгледан“ - Кабинет на Претседателот на Собранието Според извори од координацијата кај Џафери пак во тек се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собраниските служби ги превеле на албански сите 35 илјади амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на Законот за употреба на јазиците.Во моментов амандманите технички се разгледуваат за да бидат групирани според содржината. Овој процес исто така може да потрае неколку дена. Рекордниот број на амаднмани веројатно ќе се решава со политички средства, а координација лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе имаат и пратениците на оваа партија.Од кабиентот на Талат Џафери велат дека нема одлука кога ќе продолжи третото читање на законот откако тој беше вратен од Иванов со низа забелешки за неговата неуставност и беше ставен на седница минатиот понеделник. Во собранискиот календар нема закажано никакви активности за оваа недела.ВМРО-ДПМНЕ се реши на ваков чекор откако Владата и владејачкото мнозинство на СДСМ и ДУИ не прифатија да го повлечат законот и да се формира работна група од политичари и експерти за нов закон за употреба на јазиците.Според Деловникот нема временско ограничување колку треба да трае собраниската ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Сите амандмани за Законот за јазици, во трето читање, се преведени, архивирани, обработени и ставени на е-Парламент, соопшти денеска Кабинетот на претседателот на Собранието. Службата на Собранието, стои во соопштението, уредно постапуваше и постапува во рамките на своите надлежности и задолженија, се до целосното завршување на процесот. – Со оглед на големиот број амандмани, истите потребно е да се разгледаат и да се постапи по нив согласно одредбите на Деловникот за работа на Собранието на Република Македонија, по што Законот за јазици ќе биде разгледан, се наведува во соопштението од Кабинетот на претседателот на Собранието. Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик е во трето читање и за него опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе 35.576 амандмани. Законот беше донесен на 11 јануари, а претседателот Ѓорге Иванов една недела подоцна стави вето на законот и до Собранието достави низа укажувања.
| | веќе видена | слични

Службата на Собранието, стои во соопштението, уредно постапуваше и постапува во рамките на своите надлежности и задолженија, се до целосното завршување на процесот. - Со оглед на големиот број амандмани, истите потребно е да се разгледаат и да се постапи по нив согласно одредбите на Деловникот за работа на Собранието на Република Македонија, по што Законот за јазици ќе биде разгледан, се наведува во соопштението од Кабинетот на претседателот на Собранието. Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик е во трето читање и за него опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе 35.576 амандмани. Законот беше донесен на 11 јануари, а претседателот Ѓорге Иванов една недела подоцна стави вето на законот и до Собранието достави низа укажувања.
| | веќе видена | слични

Сите амандмани се архивирени и преведени, но треба да се разгледаат и да се постапи по нив согласно одредбите на Деловникот, по што ќе се разгледува Законот за јазиците. „Сите амандмани се архивирани, обработени и ставени на е-парламент; Службата на Собранието уредно постапуваше и постапува во рамките на своите надлежности и задолженија, сè до целосното завршување на процесот; Сите амандмани се преведени од страна на службата во Секторот за преведување на Собранието на Република Македонија; Со оглед на големиот број амандмани, истите потребно е да се разгледаат и да се постапи по нив согласно одредбите на Деловникот за работа на Собранието на Република Македонија, по што Законот за јазици ќе биде разгледан“, соопштуваат од Собрание. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 35.000 амандмани за Законот за јазиците, а како што објави ТВ 24 собранискиот спикер Талат Џафери ги известил дел координаторите дека нема намера да закаже нова собраниска седница додека не се реши состојбата со амандманите за законот за ...
| | веќе видена | слични

Пред третото читање на законот за јазици на пленарна седница, Собранието информира дека сите амандмани се архивирани, обработени и ставени на е-парламент.„Службата на Собранието уредно постапуваше и постапува во рамките на своите надлежности и задолженија, сè до целосното завршување на процесот. Сите амандмани се преведени од страна на службата во Секторот за преведување на Собранието. Со оглед на големиот број амандмани, истите потребно е да се разгледаат и да се постапи по нив согласно одредбите на Деловникот за работа на Собранието, по што законот за јазици ќе биде разгледан“, соопшти службата за информирање на Собранието.Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ поднесе повеќе од 35.000 амандмани на законот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Собранието преведе над 35 илјади амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазици. Од кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, известија дека „преводот веќе е подготвен, додека Собранието работи на завршување на другите постапки, така што дискусијата за овој закон ќе започне што е можно побрзо на третото читање на пленарната седница”, известува Шења. Од кабинетот на Џафери, исто така, потенцираат дека откако сите постапки ќе бидат подготвени, преку веб-страницата на собранието, јавноста ќе биде веднаш информирана за закажаната седница каде на дневен ред ќе биде овој закон.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 212 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 102 | | | веќе видена

Бразилската влада соопшти дека засега не идентификувала можност за конфликт бидејќи се работело за хуманитарна помош и оти има намера да обезбеди логистичка ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Законот за јазици се враќа во Собрание: Што се случува со амадманите на ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: