Алтернативниот театар во сериозна криза

Алтернативните проекти кај нас како да стануваат издувни вентили за оние кои не можат да влезат во официјалната програма, па со помалку средства се задоволуваат повеќе уметници, оценува директорот на Драмски театар, Бранко Ѓорчев. Алтернативниот театар како култура на другоста, чија цел е да отвора нови перспективи како основа за квалитетна театарска сцена, ја губи формата и ангажираноста, сметаат театарски уметници. Во овогодишната програма на Министерството за култура се доделени средства за десетина проекти од независната и алтернативна продукција што за повеќето експерти кои се занимаваат со театарската уметност претставува дискутабилен чекор со оглед на реализацијата од претходните години. За Бранко Ѓорчев, директор на Драмскиот театар во Скопје, финансирањето на се поголем број алтернативни проекти, без разлика на тоа колкав е нивниот квалитет и сериозност претставува двосмислена замка. - За да се поттикне една уметност мора да се поддржи, а за квалитетот зборуваат критериумите, но ако ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 187 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 434 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алтернативниот театар во сериозна криза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: