Власта ќе ја приведе опозицијата на избори

Дали по 15 март, кога е закажана собраниска седница за формирање комисија за утврдување на состојбата на избирачкиот список и за избор на нов претседател на Државната изборна комисија (ДИК), а можеби и за изборниот законик, владејачкото мнозинство самостојно ќе го распушти парламентот и ќе оди на предвремени парламентарни избори? Опозицијата на чело со СДСМ најавува дека нема да се врати во собранието се додека на лидерска средба или на средба на ниво на работни групи не се договорат условите за слободни, фер и демократски парламентарни избори. Доколку тоа не се случи, дали по 15 март, кога е закажана собраниска седница за формирање комисија за утврдување на состојбата на избирачкиот список и за избор на нов претседател на Државната изборна комисија (ДИК), а можеби и за изборниот законик, владејачкото мнозинство самостојно ќе го распушти парламентот и ќе оди на предвремени парламентарни избори? - Ако добијам одлука за распуштање на парламентот, моја должност е оваа одлука да ја ставам на дневен ред на ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 5 март - Тања Алтанџиева и Борис Кондарко се предлозите на СДСМ за претседател на Државната изборна комисија. Алтанџиева е актуелен член на ДИК, а Кондарко, поранешен член на Комисијата и поранешен пратеник. Денеска завршува конкурсот за претседател на Државната изборна комисија. Кандидатури за претседател претходно доставија и адвокатот Розита Џартовска, и Милан Тоневски, дипломира правник, двајцата од Скопје. Претседателот на Парламенот Трајко Вељаноски за 15 март закажа седница. На дневен ред ќе се најде изборот на претседател на ДИК. Со тоа ќе се исполни еден од условите за одржување евентуални предвремени избори. Претседателот на ДИК, според Изборниот законик, се бира по предлог на опозициската партија. Currently 1/5 Stars. 1 2 3 4 5 Rated 1 /5 stars (1 votes cast)
| | веќе видена | слични

Актуелниот член на Државната изборна комисија Тања Алтанџиева и поранешниот пратеник Борис Кондарко, се предлозите со кои излезе СДСМ за нов претседател на ДИК. Претходно кандидатури за претседател на ДИК доставија и Розита Џартовска, адвокат, и Милан Тоневски, дипломира правник, двајцата од Скопје. За 15-ти март е закажана седница на Собранието на Република Македонија на чиј дневен ред е изборот на претседател на ДИК. (Крај)
| | веќе видена | слични
7 копии

Тања Алтанџиева, актуелен член на Државната изборна комисија (ДИК), и Борис Кондарко, поранешен член на ДИК и поранешен пратеник, се предлозите што опозициската СДСМ синоќа ги достави до Собранието за претседател на ДИК. Претходно кандидатури за претседател на ДИК доставија и Розита Џартовска, адвокат, и Милан Тоневски, дипломира правник, двајцата од Скопје. Денеска завршува конкурсот за претседател на Државната изборна комисија. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за 15-ти овој месец закажа седница на чиј дневн ред е и изборот на претседател на ДИК. Со тоа ќе се исполни еден од условите за одржување евентуални предвремени избори. Функцијата претседател на ДИК последен ја извршуваше Александар Новаковски, член на Комисијата, предложен од СДСМ, кој поднесе оставка. Претседателот на ДИК, според Изборниот законик, се бира по предлог на опозициската партија која освоила најмногу гласови на последните избори. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Демократската унија за интеграција на собраниската седница на 15 март ќе ги поддржи измените во Изборниот законик и во Законот за судски совет, како и предлогот за новиот претседател на ДИК, но нема да ја поддржи идејата на ВМРО-ДПМНЕ да се оди на избори по секоја цена, дури и ако опозицијата се реши на бојкот, информираат партиски извори. Според интегративците, тие се подготвени за изборно соочување, но изборите без опозиција само ќе ја зголемат моќта на Никола Груевски, што, од друга страна, би ја ослабнало моќта на Али Ахмети. Според тоа, известуваат од партијата, ДУИ би се нашла во уште понезавидна положба од сегашната и не би можела да реализира ништо од своите политички ветувања. Ваквиот став, иако се уште не е дефиниран од страна на највисоките партиски тела на ДУИ, завчера го изнесе и потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи, на една национална телевизија. - ДУИ сака да оди на избори, но не по секоја цена - беше децидна Арифи. Интегративците веќе неколкупати повикаа на консензус меѓу власта и ...
| | веќе видена | слични

Тања Алтанџиева, актуелен член на Државната изборна комисија од СДСМ и поранешната судијка Виолета Дума се меѓу најсериозните кандидати на опозицијата за претседател на ДИК. Како што неофицијално дознава Канал 5, поголем дел од членовите на највисоките тела на Социјалдемократскиот сојуз би го поддржале предлогот Државната изборна комисија да ја води поранешна судијка во Апелацискиот суд во Скопје која беше разрешена од Судскиот совет заради замена на идентитет на турски државјанин. Од пред неколку дена поранешната судијка е член на адвокатскиот тим кој го брани сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски. Дел од членовите на СДСМ сепак преферираат кандидат за претседател на ДИК да биде актуелниот член на комисијата, Тања Алтанџиева која многу полесно би се вклопила во работата на телото задолжено за спроведување на изборите. Доколку владејачката гарнитура го одбие предлогот на СДСМ тогаш за најмалку 20 дена ќе биде продолжена процедурата како што тоа се случи и пред пет години кога ...
| | веќе видена | слични

Собранието на 15 март ќе избира претседател на Државната изборна комисија, ќе ги усвои измените на Изборниот законик и на Законот за Судски совет и ќе ја формира привремената комисија за преглед на избирачкиот список, соопшти вчера претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, откако опозицијата повторно не се појави на координација. Првиот парламентарец изрази задоволство од одлуката на СДСМ да предложи свој кандидат за челното место во ДИК и посочи оти парламентот ќе го изгласа и во случај опозицијата да одлучи да не се појави на седницата. Ваквата постапка од СДСМ вчера ја оценија како легална, но не и легитимна. Од Бихаќка засега немаат намера да поднесат предлози за составот на комисијата што ќе го прегледа избирачкиот список. - Опозицијата уште не доставила предлози за членови на привремената комисија, која треба да работи на проверка на избирачкиот список, и ако тоа не го стори до понеделник, за членови ќе бидат избрани пратениците со најголеми функции во пратеничките групи - нагласи Вељаноски. Од ...
| | веќе видена | слични

Дури и пратениците на СДСМ да не се појават на седницата на 15 март, оние од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ги искористат своите гласови за да формираат двотретинско мнозинство во Собранието и да гласаат за кандидатот на опозицијата што се јавил на конкурсот за избор на претседател на Државната изборна комисија Ова било договорено на вчерашната собраниска координација, веќе седма по ред, со која собранискиот спикер Трајко Вељаноски се обиде да ја врати опозицијата во институциите на системот за да се договорат предизборните активности. - Ако власта се одлучи да го изгласа претседателот на ДИК во отсуство на опозицијата, тогаш таквиот избор би бил легален но нелегитимен - одговори Зоран Јовановски, потпретседател на СДСМ, за најавите на Вељаноски. Иако било договорено ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да гласаат за претседател на ДИК од редот на СДСМ, сепак собранискиот спикер меѓу редови призна дека најголемата опозициска партија сé уште нема пријавено свој кандидат на конкурсот. Првиот парламентарец не сакаше да ги открие имињата на ...
| | веќе видена | слични

Собранието, на седницата закажана на 15 март, со или без СДСМ, ќе избира претседател на Државната изборна комисија. На дневниот ред на истата седница ќе бидат ставени и измените на Изборниот законик, на Законот за Судски совет и формирањето привремена комисија за прегледување на Избирачкиот список. Собранискиот спикер Трајко Вељановски соопшти дека на вчерашната координација (на која повторно не присуствуваа пратениците од опозициската СДСМ) ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се согласиле и без присуство на опозицијата да гласаат за кандидатот на социјалдемократите за претседател на ДИК. Потпретседателот на СДСМ, Зоран Јовановски, вчера изјави дека „доколку власта одлучи да го изгласа претседателот на ДИК во отсуство на опозицијата, тогаш таквиот избор би бил легален, меѓутоа не и легитимен“. Инаку, има најави дека СДСМ ќе го даде својот кандидат во вторник, пред истекот на крајниот рок. Вељаноски очекува СДСМ и останатите опозициски партии да го следат примерот на пратеничките групи од власта и да достават свои кандидати ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Груевски вчера не ја исклучи можноста да се оди на избори и без опозицијата. Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, пак, најави дека новиот претседател на ДИК ќе биде избран на 15 март, со или без СДСМ Премиерот Никола Груевски вчера уште еднаш ги повика опозиционерите предводени од СДСМ да се вратат во Парламентот, заеднички да ги услогласат изборните правила и веднаш да се распишат предвремени избори. Во спротивно не ја исклучи можноста да се оди на избори и без опозицијата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ваквиот став вчера го усогласил и со помалите коалициски партнери. - Одлучивме уште еднаш да го повикаме СДСМ да се вратат во Парламентот заедно да ги разгледаме измените на избирачкиот закон, да го утврдиме прочистениот изборен список и да одиме на избори. Тоа може да се заврши за недела-две. Доколку опозицијата не се врати во Парламентот, не ја исклучуваме можноста дека ќе излеземе на избори, изјави Груевски. Според него со ваквото однесување СДСМ и прави штета на државата и ги сопир реформите. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 351 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 189 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Речиси целата земја со денови се гуши во загадениот воздух, а вечерва најзагадено е во Струмица 303 ПМ 10 честички на метар кубен, Гостивар 202 ПМ 10 честички, ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Власта ќе ја приведе опозицијата на избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: