АЛСАТ М: Вевчанскиот карневал и годинава критички настроен кон нашата реалност


2 копии

Договорот со Бугарија, барањето на Македонската православна црква за БПЦ да и биде мајка, Нова, Горна и Северна Македонија, загадениот воздух, двојазичноста, ЛГБТ заедницата, патните трошоци на пратениците, премиерот Зоран Заев, министерката Радмила Шеќеринска и ликот на Доналд Трам беа само дел од стотината маски кои денеска се појавија на Вевчанскиот карневал. Во Вевчани можеа да се слушне и македонскиот и албанскиот јазик како дел од креативноста на вевчанци за исмејување на актуелните општествени и политички случувања во државата. „Оваа маска претставува каква ќе ни биде Македонија во иднината. Или ќе има марсовци или ќе владеат некои втори или трети. Ние сме решени дека ќе се вика лифиџ Македонија“, вели едно маскирано лице. Карневалското дефиле започна со традиционалните маски, зетот и невестата, музичарите, Глупи Aвгуст и ѓаволите. Годинава настанот го проследија голем број на домашни и странски туристи, но и политичари и амбасадори. Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски рече дека Вевчанскиот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на САД Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија, германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин продефилираа денеска низ улиците на Вевчани, на вториот ден од празнувањето на еден од најпознатите и најпосетените настани во земјава – Вевчанскиот карневал. Меѓу маските на креативните учесници на карневалот не изостанаа ниту ликовите на домашните политичари, кои и овојпат на шегобиен начин ги исмејаа актуелните општествени и политички случувања во земјава.На карнвалот доминираа маски за агадувањето, двојазичноста, патните трошоци на пратениците, нападот во Собранието на 27 април, правата на ЛГБТ заедницата, договорот со Бугарија…Карневалското дефиле започна со традиционалните маски, зетот и невестата, музичарите, Глупи Aвгуст и ѓаволите, а можеа да се видат и транспаренти „Македонците не се терористи”, „Каква Влада таков василичар”….„Маските резонираат и со новите владини политики. Тие се критични и отворени и го шират она за што ние се залагаме како принцип, ...
| | веќе видена | слични

На карнвалот доминираа маски за агадувањето, двојазичноста, патните трошоци на пратениците, нападот во Собранието на 27 април, правата на ЛГБТ заедницата, договорот со Бугарија…Карневалското дефиле започна со традиционалните маски, зетот и невестата, музичарите, Глупи Aвгуст и ѓаволите, а можеа да се видат и транспаренти „Македонците не се терористи”, „Каква Влада таков василичар”…. Претседателот на САД Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија, германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин продефилираа денеска низ улиците на Вевчани, на вториот ден од празнувањето на еден од најпознатите и најпосетените настани во земјава – Вевчанскиот карневал. Меѓу маските на креативните учесници на карневалот не изостанаа ниту ликовите на домашните политичари, кои и овојпат на шегобиен начин ги исмејаа актуелните општествени и политички случувања во земјава. „Маските резонираат и со новите владини политики. Тие се критични и отворени и го шират она за што ние се залагаме како принцип, ...
| | веќе видена | слични

Актуелните (политички) случуваа во државата најдоа место во маските и во паролите и на годинашниот Вевчански карневал. Името на државата, притворите за 27 април, договорот со Бугарија, барањето од МПЦ до БПЦ за црква-мајка, двојазичноста, загадувањето беа дел од темите што беа инспирирација за василичарите на годинашниот карневал. „Македонците не се терористи“, „Каква влада, таков василичар“ беа дел од пораките на паролите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Луцидните вевчанци и оваа година преку маски и со духовити пораки успеаја да ги исмејат и иронизираат актуелните општествени текови и пред се политичките случувања што ја одбележаа минатата година. Тие на традиционалниот карневал под маски, т.н. театар на отворено стар повеќе од илјада години, низ хумор и сатира денеска го прикажаа сето она што не им се допаѓа, што ги мачи, нервира, глупоста човекова што заслужува да биде етикетирана и јавно исмеана. Колоритните маски тајно осмислувани и вредно создавани во текот на целата година, најчесто од евтини материјали, износена облека, картонски кутии, стари предмети, продефилираа низ Горна и Долна маала. Централната манифестација, дефилето на маските почна во 14 часот. И овојпат тука беа неизоставните глупави августи, ѓаволите, музикантите, зетот и невестата, но и десетици групни маски, цели сцени на отворено. Најзабележливи и најоригинални беа футуристичката маска „Скопје 2025“ за загаденоста во градот, поставката што ги исмејуваше народните избраници и нивните ...
| | веќе видена | слични

Како и секоја , така и оваа година досетливите вевчанци подготвија стотици интересни впечатливи маски. Низ Вевчани денес прошета Доналд Трамп, Барак Обама, Меркел, радмила Шеќеринска...Една од највпечатливите маски беше двојазичноста, релациите БПЦ - МПЦ, спорот со името, влезот во ЕУ (мало сутра), загадениот воздух ... Вевчанскиот карневал е вистински театар на отворено! ФОТОГАЛЕРИЈА:
| | веќе видена | слични

Стартува театарот на отворено во Вевчани, сместено под падините на планината Јабланица. И оваа година најразлични маски инспирирани од секојдневието и настаните кои ја одбележаа изминатата година продефилираа низ улиците па се до центарот на Вевчани.
| | веќе видена | слични

Владимир Путин, Доналд Трамп, Радмила Шеќеринска, бугарски свештеници – сите присуствуваат на Вевчанскиот карневал. Името на распродажба за десет денари. Со традиционално дефиле, во Вевчани започна годинашниот карневал. По долго време чувани во тајност, Вевчанци ги покажаа маските. Во фокусот – политиката, прикажана на критички и статиричен начин.
| | веќе видена | слични

Карневалот во Вевчани, ја отслика Македонија – двојазичноста беше најпечатлива маска на годинешната отворена сцена на која се исмејуваа актуелните политички случувања кои ја одбележаа годината што измина. Карневалот во Вевчани, ја отслика Македонија – двојазичноста беше најпечатлива маска на годинешната отворена сцена на која се исмејуваа актуелните политички случувања кои ја одбележаа годината што измина: случувања во Собранието од 27 април, лагодниот живот на пратениците, а на татеп се најде и МПЦ како и новата Влада. За карневалот кој според некои записи имат 1.400 годишна традиција, хроничарите споделуваат и многу други податоци поврзани за карневалот. - Тоа што би рекол воопшто не се знае меѓутоа е еден своевиден парадокс, карневалот започнува 15-ти јануари а завршува на 14-ти јануари.Што значи дека уште од следниот ден, утредента на 15-ти јануари се обмислува маската за следната година и тоа трае, трае, вари и се крчка - Изјава Симун Лешоски-хроничар. Традиционалната прослава на стара Нова година во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Eден од најпопуларните карневали во државата Вевчанскиот и оваа година предизвика огромно внимание и голема посетеност. Попладнево се случи и дефилето на маски и одново стотици маскирани вевчанци продефилираа пред публиката. Преку голем број маски изработени до совршенство, вевчанци ги исмеаа актуелните политички случувања и новата власт во државта. Со натписи “Македонците не се терористи”, “Каква Влада таков василичар”…., маскираните потсетија на апсењето на пратеникот од оваа општина Крсто Муковски, а присуството на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, според информациите било исвиркано, објави порталот Маркукуле. Преку маските вевчанци го бркаат злото и го слават светецот Василиј.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АЛСАТ М: Вевчанскиот карневал и годинава критички настроен кон нашата реалност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: