Нова победа на Фетел

Себастијан Фетел го освои првото место и победи на трката за Големата награда на Шпанија... Фетел со Ред Бул ја освои четвртата победа во досегашните пет трки оваа сезона со што докажа дека има сериозна намера да ја одбрани титулата. Второто место го освои Луис Хамилтон од Мекларен, а трет беше неговиот тимски колега Џенсон Батон. Германецот до самиот финиш водеше борба со Британецот за првото место, но сепак успеа прв да ја пројде финиш линијата. На стартот на трката изненадувачки поведе Фернандо Алонсо, водеше се до 18. круг кога поради погрешна стратегија и влезот во боксот само ширум им ја отвори вратата на Фетел и Хамилтон, па така шпанецот го освои само петото место. Џенсон Батон имаше лош старт, па дури од десетото место на крајот успеа да стигне до третото и да се искачи на пиедесталот. Четврти заврши Марк Вебер од Ред Бул, а шестото место му припадна на Михаел Шумахер од Мерцедес. Со победата на шпанското Гран при, Фетел има 41 поен предност во генерален пласман пред Хамилтон, додека трет е Марк ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Ферари изјави дека неговата упорност и тврдоглавост ќе му помогнат да ја одржи вербата во тоа дека може да биде Формула 1 шампион оваа година. Пред почетокот на оваа сезона Фернандо Алонсо важеше за еден од најголемите фаворити за освојување на титулата, но до сега тој успеа само еднаш да заврши на подиумот. Проблемите со Ферари продолжија и во неделата на Големата награда на Шпанија, кога во првиот круг тој беше прв, а трката ја заврши на петтото место, со еден круг заостанување зад победникот Себастијан Фетел. Сепак, Алонсо не се предава. “ Ќе видиме. Роден сум тврдоглав и мислам дека има уште многу време, а доколку имаме добар болид ќе можеме да го победиме Ред Бул на патеката. Сега го немаме тоа, тие се далеку пред нас, но не се предаваме. Има уште доста трки до крајот на сезоната “ - изјави Алонсо. Формула 1 сезоната продолжува веќе следниот викенд со Големата награда на Монако.
| | веќе видена | слични

Фетел се одбрани од Хамилтон Германецот Себастијан Фетел од Ред Бул ја оствари четвртата победа сезонава во Формула 1, откако триумфираше на трката за Големата награда на Шпанија, што се возеше вчера на патеката Каталуња во Барселона. Британецот Луис Хамилтон од Мекларен, кој е единствениот друг возач со победа (Кина), во неколку наврати беше блиску да го загрози триумфот на Фетел, но на крајот мораше да се задоволи со второто место. Неговиот тимски колега и сонародник Џенсон Батон го освои третото место, откако во 37. круг ги престигна четвртопласираниот Марк Вебер и петтопласираниот Фернандо Алонсо. Австралиецот Вебер стартуваше од пол-позицијата, но уште на стартот го загуби водството од Шпанецот Алонсо, кој од четвртото место изби на челната позиција. Сепак, двојниот светски шампион не се задржа долго на чело на колоната болиди, а лошиот ден за Ферари го заокружи Бразилецот Фелипе Маса, кој не успеа да ја заврши трката. Бодови во Барселона освоија уште: Шумахер, Розберг, Хајдфелд, Перес и Кобајаши.
| | веќе видена | слични

Зад нас е првата трка од двете што доаѓаат во период од една недела. Фетел „на мускули“ стигна до четвртата победа сезонава, многу потешко од очекувањата, што е доказ дека конкурентите веќе му дишат во врат. За кого ова беше добар викенд? Михаел Шумахер Како што изјави пред трката, воопшто не е полош од Розберг, иако поредокот зборува нешто сосем друго. Можеби овој резултат се должи на добрата одлука да не се настапи во последната квалификациска сесија, со што се зачуваа цел сет на меки пневматици, но „стариот лисец“ уште еднаш покажа дека, покрај брзина, потребно е и искуство. Одличен старт, добра стратегија и искусно возење. Голем стимул за него и за Мерцедес пред следните трки! За конкурентите на Фетел Ако разликата на квалификациите е речиси една секунда во однос на конкурентите, во трка разликата се топи како путер. Хамилтон, Вебер, Алонсо и Батон докажаа дека Фетел не е несовладлив, а Хамилтон со малку повеќе среќа лесно можеше да стигне и до победата. Можеби не во Монако, но од Канада нè чекаат ...
| | веќе видена | слични

Германецот Себастијан Фетел ја запиша 4-та победа сезоната, овој пат триумфирајќи на трката за ГН на Шпанија. Фетел до победата на Каталуња стигна со време од 1Ч 39.03.301, пред двајцата британци, Луис Хамилтон и Џенсон Батон. Четврти беше Марк Вебер на Ред Бул, а веднаш зад него се пласираше пилотот на Ферари, Фернандо Алонсо. Годинашниов ф1 шампионат продолжува следниот викенд кога ќе се вози трката за ГН на Монако. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Фетел ја искористи доминацијата на својот Ред Бул и славеше на трката на Големата награда на Шпанија со време од 1:39.03.301 часа, пред двајцата Британци, Луис Хамилтон и Џенсон Батон. Четврти беше клупскиот колега на победникот, Марк Вебер, а зад него следат Фернандо Алонсо, Михаел Шумахер, Нико Розберг, Ник Хајдфелд и Мексиканецот Серхио Перес. По трката во Барселона, Фетел води во генералниот пласман со 118 бода, а го следат Хамилтон со 77 и Вебер со 67 бода.
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион Себастијан Фетел имаше совршена трка за тесна и драматична победа на Шпанското ГП пред Луис Хамилтон во Мекларен. 23-годишниот Германец со одличниот РБ7 болид и со добрата стратегија го превзеде водството откако стартуваше втор зад колегата Марк Вебер, а во финишот по 66 кругови издржа се што на него "фрли" шампионот од 2008, Луис Хамилтон. По трилер битката, Фетел заврши на 6 стотинки од секундата пред 26-годишниот Британец за негова четврта победа во пет трки оваа година, за да го зголеми уште повеќе предноста во генерален пласман и да стане првиот возач кој не стартувал на пол-позицијата, а победил во Барселона по 11 години. Хамилтон заврши како втор пред колегата од Мекларен, Џенсон Батон, додека Вебер беше четврти пред двократниот шампион и домашен фаворит, Фернандо Алонсо во Ферари. Шпанецот Алонсо им даде причина за радост на фановите на стартот, кога успеа да ги помине двајцата возачи на Ред Бул пред него за рано водство, но потоа во вториот дел од трката не можеше да остане на ...
| | веќе видена | слични

Многу потешко од претходните трки, Себастијан Фетел успеа да стигне до својата четврта победа оваа сезона, завршувајќи со 0,6 секунди предност во однос на второпласираниот Хамилтон. Подиумот го пополни Џенсон Батон, кој со одлична стратегија успеа да ги остави Вебер и Алонсо зад себе. Интересна трка, исполнета со многу менувања на позиции, надмудрување помеѓу тимовите во поглед на стратегиите, која на крајот резултираше со нова победа на Фетел. Како се одвиваше трката? Круг 1: Алонсо одлично стартува, а по првиот свиок од четвртата позиција напредуваше на лидерското место. Зад него е Фетел, а потоа следуваат Хамилтон и Вебер. Шумахер успева да стигне до шесттата позиција, а очајниот старт на Батон го „смести“ на десеттата позиција. Круг 10: Фетел прв менува пневматици и завршува зад Батон и Маса на десеттата позиција. Круг 11: Алонсо во пит, а по излегувањето повторно завршува пред Фетел. Хамилтон е новиот лидер. Круг 12: Хамилтон за прв пат ги посетува механичарите и излегува зад Фетел. Круг 14: Вебер не ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион во Ф1, Себастијан Фетел ја продолжува својата доминација во новата сезона. Младиот Германец победи на петтата трка во годинашното првенство, Големата награда на Шпанија, која се возеше на патеката Каталуња. До четвртата победа сезонава, вкупно 14-та во кариерата, Фетел стигна со време од 1.39.03:301 часа, една секунда зад него на целта стигна Луис Хамилтон на Мекларен Мерцедес, Џенсон Батон го комплетира успешниот викенд на Мекларен освојувајќи го третото место. Поранешниот светски првак, Батон, до подиумот стигна благодарение на тактиката, за разлика од своите конкуренти кои во боксот влегуваа по четири пати, тој своите механичари ги посети еднаш помалку. Освојувачот на пол позицијата, Марк Вебер од Ред Бул мораше да се задоволи со четвртото место, бодови во Шпанија уште освоија Фернандо Алонсо (Ферари), тројца Германци Михаел Шумахер и Нико Розберг од Мерцедес и Ник Хајдфилд на Рено, како и пилотите на Заубер Себастијан Перез и Камуи Кобајаши. Инаку на патеката Каталуња видлива ...
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел потсети на својата блескава победа во Абу Даби кога ја освои титулата светски првак, откако на сличен начин го круниса одличниот настап во Барселона. Возачот на Ред Бул стартуваше како втор, но успеа да го престигне тимскиот колега Вебер, иако обајцата беа престигнати од Алонсо. Шпанецот водеше на задоволство на домашната публика се до второто застанување од четирите вкупно во текот на трката, но беше видливо побавен и не можеше да парира. Дополнително, под притисок на... Целата вест на Ф1 Алманах Врати се назад
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 233 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова победа на Фетел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: